Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Organ Bağişi

Organ Bağişi

• Caiz değildir

Kullanılan: 0 0.0%
  • Fikrim yok

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3

Elifnisa

New member
organ bağışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

dinimizde organ bağışlamak caizmidir?

K

kuranyeter

Guest
Organ Bağişi

SELAM

ORGANLARIMIZDA TIPKI ALLAHIN BİZE VERDİĞİ DİĞER MALLAR GİBİDİR[ÖRNEK,PARA ALTIN BUĞDAY EV ARABA VE DİĞERLERİ] GİBİ BU MALLARIN ZEKATINI VERMEK GEREKLİ OLDUĞU GİBİ,ONUN İÇİN BU ORGANLARINDA ZEKATINI VERMEK GEREKLİDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

SELAM HUDAYA TABİİ OLANLARA.

Enver Ýstek

metin mete
Ben sahis olarak söyle diyorum Vucutta insana verilmis bir nimettir ve bu nimeti eger isimize yaramiyorsa toptan bagislamak en dogrusudur ve ben kadavrayi dahi bagisladim cünki mezar derdindende kurtulmus olduk...(Not;Aile mezarligim var yani bunu masrafla ilgisi yok)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bence soruları sorarken hangi inanç yoluna göre olduğunu da sormak lazım. Sonra gereksiz tartışmalar çıkıyor...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yani, Ehli Sünnete göre nasıldır, Aleviye göre nasıldır, Şia'ya göre veya işte şimdi Hanif Dinciler deniyor, gibi. Zira kriter ve kaynaklar tutmuyor artık birbirini...

Enver Ýstek

metin mete
Bence soruları sorarken hangi inanç yoluna göre olduğunu da sormak lazım. Sonra gereksiz tartışmalar çıkıyor...

Bunda gereksiz bir tartisma cikacagina inanmiyorum cünki her kes kendi inandigi sekilde yazar,ayni benim gibi ister caiz derler ister degil.Kimseyi baglamaz...Yani ben caizdir diyorum baskasi degil der en fazla beyyine getiririz...

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Vallaha cok güzel bir konu , acana tskler...

Malesef bu konuda bir fikirde kendimi tutamiyorum, ya sudur yada sudur diyemiyorum....

Simdi sorun su, Kurani kerimde Kan icmek, yemek vesaire yasaklanmisdir, bundan dolayi organda kan kavramin icinde yer alirmi almazmi??Malesef Peygamberimiz zamaninda böyle birsey yokdurdu...

Öbür tarafdan bir can kurtariyorsun, bunun sevabi illaki cok büyükdür...Sonuc ama biri organ veriyor, biri vermiyor ....

bu konudan hep kacmisimdir, yine kacacam :D

Dedigim gibi organ verene karsi degilim, cünki hakli olabilir, caiz degil diyenede karsi degilim oda hakkli olabilir....

Heralde tek haksiz benim burda :D

vesselam

Enver Ýstek

metin mete
Vallaha cok güzel bir konu , acana tskler...

Malesef bu konuda bir fikirde kendimi tutamiyorum, ya sudur yada sudur diyemiyorum....

Simdi sorun su, Kurani kerimde Kan icmek, yemek vesaire yasaklanmisdir, bundan dolayi organda kan kavramin icinde yer alirmi almazmi??Malesef Peygamberimiz zamaninda böyle birsey yokdurdu...

Öbür tarafdan bir can kurtariyorsun, bunun sevabi illaki cok büyükdür...Sonuc ama biri organ veriyor, biri vermiyor ....

bu konudan hep kacmisimdir, yine kacacam :D

Dedigim gibi organ verene karsi degilim, cünki hakli olabilir, caiz degil diyenede karsi degilim oda hakkli olabilir....

Heralde tek haksiz benim burda :D

vesselam

Bir cana kiyan Kainata kiymis gibidir,Tabiki bunun terside Kainati kurtarmis gibidir.En azindan ölüm dahi bir hayra sebeb olur Insallahu Teala..

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Eyvallah Metin gardas, cok dogru bir tespit...Dedigim gibi bu konuyu sanirim sadece insanlarin iradesine birakip hic dini islama karisdirmamak gerekir....

Insanin canini kurtarmak kadar güzel birsey olamaz, helede hasta bir cocuk ise illaki sevabi cokdur ama öte tarafdan biri :" Ben süpheliyim bu konuda, cehennemden korkuyorum!" derse , malesef onada yok illa yapman gerekir diyemeyiz...

Belkide basit birseyi biz kendimiz bu kadar zorlatiyoruz..Hep kendime sormusdurum , bugün Hz Muhammed Mustafa(sav) yasamis olsaydi ne yapardi...

vesselam

spatul

New member
organ bağısının neresi caiz değil anlayamadım....bi insanın hayatının kurtuluşuna vesile olmak kadar büyük bir hayır war mı..?

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH

Sanirim kravat takardi, elinde laptop, cebinde handy olurdu...Arada bir Hz Aliye Tel acardi:" ya ali aksam gel konuscagim !" var derdi....Ama organ bagisina ne gözle bakardi:confused: Belkide emrederdi, yada överdir güzel birseydir diye..kim bilir belkide....

vesselam

Sayın Muhabbetçi kullandığınız uslüba ve yaptığınız benzetmelere biraz dikkat ederseniz benim mesajlarım neden siliniyor savunmasını yapmakta haklılık payınız olabilir..

K

kuranyeter

Guest
Yani, Ehli Sünnete göre nasıldır, Aleviye göre nasıldır, Şia'ya göre veya işte şimdi Hanif Dinciler deniyor, gibi. Zira kriter ve kaynaklar tutmuyor artık birbirini...
selam
ben herhangi mir mezhebe bağlı değilim kendi fikrimi beyan ediyorum,dahası bana müslüman kimliğini veren ALLAHIN verdiği bu ismin önüne arkasına herhangi bir başka isim koymuyorum. babamızın bize verdiği ismi değiştirmezken ALLAHIN verdiği ismin önüne neden başka bir isim koyayım

78 Allah uğrunda O'na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır. Babanız İbrahim'in milletini esas alın. Allah sizi, önceden de şu Kitap'ta da "Müslümanlar diye adlandırdı

tıbyanen li külli şey'in

bakın hele bakın şuna ne diyor,
çıkmış birde feryad ediyor,
din elden gidiyor diyor,
utanmadan çıkmış birde konuşuyor.

aklın fikrin almaz oldu,
gözlerinde görmez oldu,
sen seni de bilmez oldun,
utanmadan çıkmış birde konuşuyor.

hüseyin kaymak

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Sayın Muhabbetçi kullandığınız uslüba ve yaptığınız benzetmelere biraz dikkat ederseniz benim mesajlarım neden siliniyor savunmasını yapmakta haklılık payınız olabilir..

Peki bunu söylemenin neresinde yanlis görüyorsunuz?? o iki cihan günesi, 1400 sene evvel degilde bugün gelseydi (ki bu ALLAH icin pek kolaydir yapilmasi) sizce deveye binip, kilicmi cekecekdi? Simdi Hz Muhammed Mustafa(sav) bugün gelseydi ( ki o hep medeniyete önem vermisdir) Misvakmi kullancakdi? yoksa dis fircasimi?

Lütfen arkdaslar yapmayin ALLAH askina....Ben Hz Muhammed Mustafayi (sav) kötüleyen asla bir yazi yazmadim, yazaninda karsisindayim...Ama bugün gelse o mübarek sultan illaki Laptop kullanirdi, illaki cep telefonu kullanirdi....1400 sene evvel ne Modern sayiliyorsa onlarin asagi yukari hepsini kulllanmisdir, zararli olanlarada yapilmasindan kacinmisdir....

Bunu söylemeklen ne zarar varmis? Onu anlayamadim simdi.....

neyse bunada eyvallah, hadi bakalim bunada susalim....

MekSeLina

New member
Mazlumu oynamaya gerek yok Muhabbetçi. Şu an kullandığınız uslupla önceki mesajınızdaki uslub farklılığının bizden önce sizde farkındasınız sanıyorum.

radikal

New member
Mazlumu oynamaya gerek yok Muhabbetçi. Şu an kullandığınız uslupla önceki mesajınızdaki uslub farklılığının bizden önce sizde farkındasınız sanıyorum.
Allah (cc) razı olsun sizden hanımefendi.

Bazı arkadaşlar kıvrak zekası ile yapacağı aşağılamaları kimse farketmiyecek gibi bir tavıra bürünüyor. Ama farkındayız, her şeyi kaydeden yazıcılar daha çok farkında üstelik...

Bir kardeşimiz vardı, temiz kalbi gibi çok güzel bir imza kullanıyordu, onu hatırladım buraya yazma gereği hissettim; "gülümseyin, melekler fotoğrafınız çekiyor"

Saygılar; abdirabbih!

Elifnisa

New member
benim caizmidir değilmidir herhangi bir fikrim yok caiz diyen arkadaşlar yazmış peki caiz değildir diyen arkadaşlar nedenini yazabilirmi acaba?

Üst Alt