Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

allahım banada yardım et

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fatih atakur

New member
allahım banada yardımcı ol banada yardım et hiç kimsenin anlam veremediği korkularımdan beni kurtar allahım banada sabır fikir var allahım sen her şeye kadirsin allahım sen yücesin allahım banada can veren sensin sen beni sen yarattın allahım allahım beni şeytanın bütün yollarından koru allahım bana terbiyeli dürüst iyi kalpli temiz aile terbiyesi almış yardımsever güleryüzlü inançlı yardım etmeyi seven yardım etmek için çaba gösteren eş ve sevgili ve dost ve arkadaş ver rabbim banada doğru yolu göster benide bütün kötü insanlardan pis insanlardan terbiyesiz insanlardan kirli insanlardan pis insanlardan inançsız insanlardan her türlü kötülükten pislikten belalardan pis pis işlerden beni koru ve beni uzak tut ve onların yollarına beni düşürme allahım bana kardeş ver allahım nolur ben hep çalışkan başarılı zeki oluyum allahım nolur ben derslerimde iyi notlar yüksek notlar iyi puanlar yüksek puanlar alıyım rabbim senin yolunda öğretmenlerimin yolunda ailemin yolunda sevgili peygamber efendimiz hz. muhammedin yolunda sevgili yüce önderimiz mustafa kemal atatürkün yolunda gidicem allahım benim bütün dualarımı kabul et ve kabul eyle allahım amin allahım

fatih atakur

New member
abdest alınca allah sevap ve hayır yazarmı

abdest alınca allah sevap ve hayır yazarmı

abdest alınca allah hayır ve sevap yazarmı kuranı kerim okurken yanımızdaki melekler bizim için dua ediyorlarmı kuranı kerim okurken allah bizi huzuruna çıkartıyormu bize sevap ve hayır yazıyormu arkadaşlar hacca gidince allah bütün günahları siliyormu hacca gidince sevap ve hayır yazılıyormu kuranı kerim okurken allah bütün günahlarımızı siliyor mu affediyormu bağışlıyormu kuranı kerim okurken yanımızdaki meleklerde bizimle beraber kuranı kerimi okuyorlarmı kuranı kerimi sesli okurken cinler ve meleklerde bizimle beraber okuduğumuz cümleleri söylüyorlarmı ben bir müslüman bir genç kızım namaz kılmayı bilmiyorum süreleri ve ayetleri ezberlemedim eğer bir müslüman namaz kılmayı biliyorsa ama ayetleri ve süreleri bilmiyorsa ve ezberlememiş ise o müslüman direk cehennemi gidiyor kuranı kerimi okurken yanımızda kaç tane melek oluyor kuranı kerimi okurken yanımıza kaç tane melek iniyor kuranı kerimi sesli okumak sevap mı hayırmı arkadaşlar abdest alınca ve namaz kılınca ve ibadet edince allah affediyormu bağışlıyormu eğer bir müslüman namaz kılmayı biliyorsa ve süreleri ve ayetleri ezberlememiş ise namaz kılarken o kişiye allah sevap ve hayır yazıyormu ve onun bütün günahlarını siliyormu affediyormu onu bağışlıyormu

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Allah sana çok yardım etsin...

Korkularından emin, umduklarına nail ol.

Şeytanın ve nefsinin şerrinden korusun.

Allah sana bildiğin ve bilmediğin bütün hayırları versin.

Allah senin bildiğin ve bilmediğin bütün kötülüklerden korusun.

Amin.

:)

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Yasemin abla

Bu soruları sorabilmek, doğru yolda ilerlemeye işarettir.

Allah iyi niyetler versin, niyetini bozmasın.

Böyle devam et, hepsi olur, hepsi güzel olur.

Hiç kimse doğarken bilmiyordu...:)

New member
S.A.
Kardes, keske bide yazilari ayri ayri yazsaydin.... boyle okumasida fena oluyo!

ibrahim571632

New member
Kardeşim ,özünde Allahın rızasını hedeflediğin bütün eylem ve söylemin ,yarın Rabbinin huzrunda senin yanında olacaktır.

Bence yapılan eylemin mükafatını değil Allahın hoşnutluğunu düşün.Hem Abdestte ,hem namazda, hem kuranı kerim okumada ve diğer hertürlü uhrevi ve dünyevi işlerinde ,hedef Allahın rıza ve rıdvanına muhatap olmak niyeti ise gerisi teferruattır.

Semadan sana misafir olan meleklerin adetleri, Allahın ,ibadetinin mukabili hanene yazdığı sevapların miktarları ve diğer Allaha malum bize meçhul olan ayrıntıların aklını ve kalbinin kurcalamasına izin verme.Niyetini bozmadan Allaha yönel ve o yoldan sapmamamız için kendinle birlikte bizlerede dua buyur....

Allah emelini hayırlı ,amelini salih kılsın.

Selam ve Dua ile....

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Abdest aldığın zaman Allah hayır ve sevap yazar,Kuran-ı Kerim'i okumak ve anlamak Allah Teala Hazretleri ile konuşmaktır.Hz.Muhammed buyurdu :''Kim Allah ile konuşmak ister ise Kuran-ı Kerim okusun.'' Kuran-ı Kerim okurken zaten Allah ile konuşuyor oluyorsun,onun huzurunda oluyorsun,Kuran-ı Kerim'de Allah'ın kullarına gönderdiği hayır ve iyilik bilgileri vardır,Kuran-ı Kerim okurken de Allah hayır ve sevap yazar.Hz.Muhammed buyurdu :''Hac,kadınların,çocukların ve yaşlıların cihadıdır.'' bir diğer hadis-i şerifte Hz.Muhammed buyuruyor :''Allah yolunda kişinin üzerine yapışan toz ile cehennem ateşi (veya bir diğer rivayette cehennem ateşinin dumanı) kıyamet günü bir araya gelmez'' bu durumda hacca giden insanın durumunu sen düşün.Kuran-ı Kerim okurken Allah bütün günahları affedermi bilmem Allah bilir ama okurken belli bir miktarın affolunduğunu biliyorum ve orada yazılanı hayatında uyguladığında Allah sana çok büyük rızık,nimet ve lutuflar verir.Kuran-ı Kerim okurken melekler bizimle Kuran-ı Kerim okuyorlar mı yoksa okumuyorlar mı bilmiyorum Allah bilir.Kardeşim Allah Kuran-ı Kerim'de buyurdu :''Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun.'' (Fatiha 1) Allah sadece insan alemi değil bizden başka nice alemler yaratmıştır,Allah hepsinin Rabbidir,hamd etmek de Allah'ı övmektir,Allah'ın 99 güzel isminin biri ''Hamid'''dir,cinler başka bir alem biz başka alemleriz onların yaşantıları başka bizlerin yaşantıları başka onlarında ahiret hesabı var bizimde sen onlarla ilgilenme,senin diyoloğun insanlar ile olmalı.Cinlerinde Allah'a inananları ve inanmayanları vardır.Cinler Kuran-ı Kerim'i duydukları zaman eşlik etmezler inanıyorlar ise dinlerler,eşlik etme olmaz,onlar başka bir alemdir,melekler dinleyebilirler mi Allah bilir ancak Peygamber efendimizin zamanında bir sahabe Kuran-ı Kerim okurken melekler sahabeye yakın yükseklikte Kuran-ı Kerim'i dinliyorlar idi,Kuran-ı Kerim güzel okununca ve güzel okunması ile anlaşılır ise Allah'ın izni ile orada melek veya melekler muhakkak bulunur.Bir müslüman namaz kılmayı biliyor ise ayet ve sureleri bilmiyor ise zamanla öğrenir Allah da onun yardımcısıdır.Hz.Muhammed buyurdu :''Kolaylaştırın,zorlaştırmayın,sevindirin,nefret ettirmeyin.''.Kardeşim bir de şu durum var namaz kılarken Fatiha suresi okunmalı onsuz namaz olmaz,ama bilmeden kılınan namazı da Allah'ın kabul buyuracağını ben kendim öyle kılarken inanıyordum,Allah Kuran-ı Kerim'de buyurdu :''Allah kendi yolunda olanların işlerini kolaylaştırır.'' daha başka dualar var namazın nasıl kılınacağı hangi dualara yer verilmeli diye Peygamber efendimizin Allah'ın elçisi olarak emirleri sünnetleri var güzel tavsiyeleri var bunlar da Kuran-ı Kerim ile Hadis-i Şeriflerde var,Kütüb-i Sitte veya Ramuz el-Hadis kitaplarını okumanı tavsiye ederim.Kuran-ı Kerim okurken kaç melek gelir diyorsun,kaçı yanımıza iniyor diyorsun,Allah bilir ama şu var ki muhakkak ki çoktur.Bir ortamda din sohbeti edildiğinde Allah'ın insanlara verdiği bilgiler feyz almak niyeti ile dinlenir ve anlatılırsa oranın çevresini melekler kanatları ile çevrelerler ve böylelikle semaya kadar hat çekerler,hadis-i şeriflerde okumuştum.Kuran-ı Kerim'i sesli okumakta büyük hayır vardır,belki birisi duyar Allah'ın ayetini nasibi var ise,sessiz okumakta o şekilde anlayabilen için güzel olur.Allah çok bağışlayıcıdır,affetmeyi sever,ibadet,namaz kılmak,abdest almak Allah'ın kulundan istedikleri,Allah böylelikle kuluna sevgisini de ihsan ediyor,insan bütün günahlarından pişman olarak Allah'tan tevbe dileyince Allah onun bütün günahlarını affeder,Allah katında ki tevbe de bilmeyerek yanlış yapmaktır,sonrasında da pişman olmaktır.Hz.Muhammed buyurdu :''Günahtan tevbe eden o günahı işlememiş gibidir''.Allah namaz kılan kuluna tabi ki sevap yazar bir kulun Allah'ının yolundan gitmesinden daha güzel ne olabilir ? Ayetleri ve sureleri bilmeyerek kılınan namaza Allah sevap yazar,Allah gönüllerde olanları bilir ama öğrenmek de lazımdır,ancak Kuran-ı Kerim'de Allah'ın verdiği bilgileri uygulama esasları Allah emrinin örnek bir insan üzerinde gösterilmiş halidir,bütün müslümanların bu örnek insanın hareketlerine ihtiyacı vardırbu örnek insan Hz.Muhammed'dir hadis-i şerif kitabında ''Resulullah'' (Allah'ın elçisi) olarak geçer,onlarda hadis-i şeriflerde ve o uygulamayı uygulayan insanlarda görülür,Bir insan Kuran-ı Kerim'de yazanları uyguladığı ve Hz.Muhammed'in yolundan gittikçe o insan Allah ile beraberdir,Allah da onun yanındadır.Kuran-ı Kerim'i uygulayan ve Hz.Muhammed'in yaptıklarını örnek alan insanın Allah günahlarını affeder,yaptıkları ibadetler ile günahları affolunur,bende dinimle ilgili hiçbir şey bilmiyordum Kuran-ı Kerim ve Kütüb-i Sitte ile bütün sorularıma cevap buldum ve daha da bilgilendim Allah'a şükürler olsun ona hamd olsun,bir diğer kaynakta Ramuz el-hadis kitabı ondada Kütüb-i Sitte'de bulunan aynı bilgiler yer alıyor bu yüce kaynaklarda bütün sorularının cevapları yazıyor onlar ile beraber ol.

fatih atakur

New member
ya rabbi sana şükürler olsun ami

ya rabbi sana şükürler olsun ami

ya rabbi sana şükürler olsun ya rabbi ben sureleri ve ayetleri ezberlemeye çalışırken bana hafaza meleklerinle ve öbür meleklerinle bana yardım et ve yardımcı ol rabbim

fatih atakur

New member
ya rabbi sana şükürler olsun amin

ya rabbi sana şükürler olsun amin

ya rabbi sana şükürler olsun amin ya rabbi ben namaz kılarken sureleri ve ayetleri ezberlerken bana yanımdaki hafaza meleklerinle ve öbür meleklerinle bana yardım et bana yardımcı ol allahım nolur benim bütün günahlarımı sil bağışla affet allahım nolur beni affet bağışla allahım amin allahım nolur beni cennete at allahım amin banada doğru yolu göster allahım amin allahım nolur benide kendi huzuruna çıkart allahım nolur bütün derslerimde iyi notlar yüksek notlar iyi puanlar yüksek puanlar alıyım allahım nolur bana kardeş ver allahım nolur sınıf arkadaşlarımın bütün dualarını kabul eyle amin allahım nolur benimde bütün dualarımı kabul eyle allahım amin allahım nolur sınıfımdaki arkadaşlarımı beni cennete at allahım amin allahım nolur sınıf arkadaşlarımı affet ve bağışla ve onların bütün günahlarını sil ve affet ve bağışla allahım nolur bana bir sürü erkek çıkma teflifi etsin allahım amin allahım nolur bir sürü erkek bana aşık olsun allahım amin allahım nolur bir sürü erkek benimle sevgili olmak istesinler allahım amin allahım allahım abdeslerimi kabul eyle bütün iyi işlerimi bütün salih ve amel işlerimi kabul eyle sınıfımdaki arkadaşlarımı ve beni doğru yola götür ve bize doğru yolu göster ve bizi şeytanın bütün yollarından koru ve ayır allahım amin allahım nolur banada bi kardeş ver allahım amin allahım nolur ben gökbilimci oluyum allahım amin allahım sınıfımdaki arkadaşlarımada yardım et ve onların yardımcıları ol allahım amin allahım allahım nolur ben çalışkan başarılı herkez tarafından sevilen ve erkekler tarafından aşık olunan ve herkezin hoşlandığı ve herkezin takdir edildiği bir kız oluyum allahım amin allahım bütün dualarımı kabul et ve kabul eyle allahım amin allahım sana sonsuz teşekkürler allahım

fatih atakur

New member
ben her ezan okunuşunda aziz allah diyorum o zaman allah sevap yazıyormu

ben her ezan okunuşunda aziz allah diyorum o zaman allah sevap yazıyormu

ben her ezan okunuşunda aziz allah diyorum o zaman allah bana sevap yazıyormu uzun zamandır ezan okunurken ben aziz allah dedim o zaman allah bana çok sevap yazdımı ve hep aziz allah dicem ömrümün sonuna kadar allahü ekber diyince allah bana sevap yazıyormu ben bazen kelime-i şehadet getiriyorum bazen çok getiriyorum o zaman allah bana sevap yazıyormu çokmu yazıyor azmı yazıyor

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Değerli Kardeşim

Muhakkak ki Allah (c.c.)'ı anmak farzdır ve büyük ibadettir. O'nu her andığında Allah sevablarına sevab ekleyecektir İnşaallah. Bu konu ile alakalı ayet ve hadis ekleri aşağıdadır.

Selam ile

"Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin."Bakara suresi/152

"Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin."Ahzab suresi/41

" Rabbinin adını an ve bütün benliğinle O’na yönel."Müzzemmil suresi/8

"Sabah akşam Rabbinin adını an."İnsan suresi/25

Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdiğine göre:Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Aziz ve Celil Allah şöyle buyurur: Ben kulumun beni zannettiği gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eğer o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. o bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım."Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4832

fatih atakur

New member
aziz allah diyince her ezan okuşunda allah bütün günahlarımı siliyormu bağışlıyormu affediyormu

aziz allah diyince her ezan okuşunda allah bütün günahlarımı siliyormu bağışlıyormu affediyormu

her ezan okunurken aziz allah diyince allah bütün günahları siliyormu affediyormu bağışlıyormu her tövbe edince allah bütün günahları siliyormu affediyormu bağışlıyormu fatiha suresini okurken allah hz. cebraile ve diğer meleklerine ne diyor ben bir keresinde annemle beraber namaz kıldım ama fatiha suresini bilmediğim için ayetleri ve sureleri ve cümleleri söylemedim çünkü bilmiyordum o zaman allah sevap yazmış mıdır ne kadar yazmışdır o zaman allah sevinmiş midir o zaman allah yanımdaki iki meleğine ve hz. cebraile ne demiştir hz. cebrail ve yanımdaki iki melek ve öbür melekler benim için allaha dua etmiş midir o zaman allah benim bütün günahlarımı silmiş midir bağışlamış mıdır affetmiş midir allah beni affetmiş midir bağışlamış mıdır yanımdaki iki melek ben namazımı kıldıkdan sonra ne yapmışlardır allah sevdiği kullarına iyi ameller ve salih işler işleyen kullarına ve aziz allah diyenlere hangi meleklerini gösteriyor gerçekten meleklerini gösteriyormuş ben vikipedi diye bir sitede okudum gerçekten allah meleklerini gösteriyormu allahı zikretmek ne demek

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Allah c.c. 'in rızasını kazanmak için yapılan her amel hoştur güzeldir.

Lakin yapılan ameller de, bizden istenildiği gibi yapılmalıdır. Nasıl yapılacağına dair bilgileri inşallah çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
her ezan okunurken aziz allah diyince allah bütün günahları siliyormu affediyormu bağışlıyormu

Siz "Aziz Allah" deyince Allah'ı zikretmiş, yadedmiş oluyorsunuz. Allah katında bunun bir sevabı vardır.

her tövbe edince allah bütün günahları siliyormu affediyormu bağışlıyormu

Her tövbenizde eğer gerçekten işlediğiniz günahtan samimiyetle pişman iseniz ve bir daha yapmamaya azmediyorsanız "Allah bilir doğrusunu" ama büyük ihtimal ile affedilirsiniz.

fatiha suresini okurken allah hz. cebraile ve diğer meleklerine ne diyor

Fatiha suresinin meali şudur:
Rahman (ve) rahim (olan) Allah'ın adıyla
Hamd (övme ve övülme), alemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.
O, rahmandır ve rahimdir.
Ceza gününün malikidir.
(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.
Bize doğru yolu göster.
Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

ben bir keresinde annemle beraber namaz kıldım ama fatiha suresini bilmediğim için ayetleri ve sureleri ve cümleleri söylemedim çünkü bilmiyordum o zaman allah sevap yazmış mıdır ne kadar yazmışdır o zaman allah sevinmiş midir o zaman allah yanımdaki iki meleğine ve hz. cebraile ne demiştir hz. cebrail ve yanımdaki iki melek ve öbür melekler benim için allaha dua etmiş midir o zaman allah benim bütün günahlarımı silmiş midir bağışlamış mıdır affetmiş midir allah beni affetmiş midir bağışlamış mıdır yanımdaki iki melek ben namazımı kıldıkdan sonra ne yapmışlardır

Allah'a inanıp, O'ndan korkan ve O'nun rızasını kazanmak isteyen, O'na kul olmak isteyen her müslüman, O'nun emirlerini yerine getirmeye gayret etmelidir. Namazda bu emirlerden birisidir. Namaz kılmanın şekli ilmihallerde yazar. Bunun için öğrenmeniz gereken asgari surelerden birisi Fatiha suresidir. Ancak bunu ezberlemeye fırsat bulamadan annenizle kıldığınız o namazda muhakkak ki Allah nazarında makbule geçmiştir. Meleklerde sizin O'nun için namaz kıldığınıza şahadet etmiştir tabi...
allah sevdiği kullarına iyi ameller ve salih işler işleyen kullarına ve aziz allah diyenlere hangi meleklerini gösteriyor gerçekten meleklerini gösteriyormuş ben vikipedi diye bir sitede okudum gerçekten allah meleklerini gösteriyormu

Böyle bir şey pek rastlanır bir şey değildir, adet, usül değildir. Ancak Allah dilerse her şeye kadirdir.
allahı zikretmek ne demek.

Allah'ı zikretmek, kalb ile lisan ile Allah demektir. Bu en kısa tarifidir. Allah'ın bir çok ismi vardır. Esma'ül Hüsna (güzel isimler) denir. Onun yüce sıfatlarından ibarettir bu isimler. Sizn ifade ettiğiniz "Aziz" de bunlardan birisidir. Ancak namaz kılmak, Kur'an okumak, dua etmek de zikirdendir.

İslam, müslümanlık konusunda hangi aşamada olduğunuzu bilmiyorum ama yardımcı kitap isimler isterseniz özel mesaj yolu ile yardım edebiliriz.

Selam ile

fatih atakur

New member
Avret mahalli ne demek

Avret mahalli ne demek

avret mahalli ne demek insanın hizmetinde 360 tane melek varmı

Elifnisa

New member
Bir kimsenin açması, başkasına göstermesi ve başkasının bakması haram olan yerlerine (Avret mahalli) denir

fatih atakur

New member
kadir gecesi ve hz.cebrail ve diğer melekler

kadir gecesi ve hz.cebrail ve diğer melekler

kadir gecesinde müminler hz.cebraili ve melekleri görüyorlarmı kadir gecesinde melekler ve hz.cebrail yeryüzüne nasıl iniyolar ve nasıl müminlerle iletişime geçiyorlar neyle geçiyorlar geçtikleri müminler onları duyuyorlarmı görüyorlarmı

fatih atakur

New member
mümin ne demek

mümin ne demek

hristiyanlar cennete ve cehenneme gitceklermi yıldızlar ve güneş ve ay ve ağaçlar dağlar gezegenler göktekiler ve yerdekiler allaha nasıl secde ediyorlar neyle secde ediyolar onlar allahı biliyorlarmı allaha inanıyorlarmı allahın huzuruna çıkıyorlarmı allahın huzurunda bulunuyorlarmı onların secde ediş şekilleri nasıl secde ederken hangi hareketi yapıyorlar kar taneleri secde ediyormu bulutlar secde ediyormu melekler nasıl secde ediyorlar onların secde ediş şekilleri nasıl melekler secde ederken hangi hareketi yapıyorlar

fatih atakur

New member
ya allah beni sevmiyorsa

ya allah beni sevmiyorsa

ben her ezan okunuşunda aziz allah diyorum her zaman allaha dua ediyorum her zaman allaha şükrediyorum bazen abdes alıyorum bazen kuranı kerimi okuyorum ve bazen kelimei-şahadet getiriyorum bugün ve dün google fatiha suresi yazdım ve fatiha suresini okudum internet üzerinden o zaman allah meleklerine şöyle demiş midir kulum beni övdü demiş midir benim türkçe hocam şahziye hoca öyle dedi gerçekten öylemi ben gece gündüz allahım sen büyüksün aziz allah diyorum gece gündüz allahı anıyorum gece gündüz allahı zikrediyorum bunları yaparken allah bana sevap yazıyor mudur beni seviyor mudur allahım sen büyüksün diyince allah bana sevap yazıyor mudur ne kadar yazıyordur

Mücahid

New member
Çok yazıyordur sevgili yasemin merak etme.Allah her ettiğin bir duaya on sevap yazıyordur.Sen ALLAHı sürekli anmaya devam et.Otururken yatarken aklında hep onun seni sürekli izlediğini düşün ve günahlardan uzak dur.O zaman ALLAH teala meleklerine seni övecektir ve senin elinde olmadan yaptığın hataları belkide affedecektir.Buna inancını kaybetme hiç bi zaman.Bu arada Kuran okuduğunu söylüyorsun bu çok güzel bu demek oluyor ki sen istersen namazda okuyacağın sureleride ezberleyebilirsin.O halde sureleri ezberle ki Allah seni daha çok sevsin.Sende Allahın seni çok sevdiğini hisset.Tamam kardeşim.Allah a emanet ol.Dua ile

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt