Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bütün bozuk akımların akıl hocası!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aysegul

New member
Nisa suresinin “Bir işte anlaşamazsanız bu işin hükmünü, Allah ve Resulünden anlayın!” mealindeki 59. ayet-i kerimesini İslam âlimleri, “Bir işte anlaşamazsanız, bu işin nasıl yapılacağını âlimler, Kur'an ve sünnetten anlasınlar, âlim olmıyan ise, âlimlere uyarak yapsın!” şeklinde açıklamışlardır.

Alimin önemi bu ifadeden de açıkca anlaşılmaktadır. Dinimizi doğru olarak öğrenmek için Ehl-i sünnet âlimlerinin sözbirliği ile kabul ettikleri fıkıh kitaplarını okumak gerekir. Ehl-i sünnet âlimi olan hakiki din adamlarının kabul ve tasdik etmediği kitaplardan ve sözlerden din bilgisi öğrenmeye kalkışmamalıdır!

Her din kitabına yahut âlim görünen ve din adamı denilen herkesin sözüne veya kitabına uyarak ibâdet yapmak caiz değildir. Ehl-i sünnet olmayan din adamlarının kitaplarına ve sözlerine uymamalıdır! Muteber kitaplardan toplanmış, tercüme edilmiş İlmihali okumalıdır! Böyle tercüme edilmemiş, kafadan yazılmış ilmihal kitaplarını ve uydurma tefsirleri okumak insanı dünya ve ahıret felaketlerine sürükler.

Âlimin dindeki yerini, kıymetini bilmiyenler "Elimizde Kur'an var iken âlime ne lüzum var" diyorlar. Kur'an-ı kerimi herkes kolayca anlasa idi, Peygambere ihtiyaç kalmazdı. Hadis-i şerifler, Kur'an-ı kerimin açıklaması mahiyetindedir. Hakiki âlimler de, hadis-i şerifleri açıklamışlardır. Arapça bilen herkese âlim denmez. Hakiki âlim, Kur'an-ı kerimi, hadis-i şerifleri açıklıyan selahiyetli, yüksek insandır. Sünneti, bid'ati bilir. Hakkı bâtıldan ayırır. Selef-i salihin itikadındadır. Yani Ehl-i sünnet vel-cemaat itikadındadır.

Çok ilmi olduğu hâlde, hakkı bâtıldan ayıramıyan, hakiki âlim değildir. Yetmiş iki sapık fırkanın önderleri de derin âlim idi, hakkı bâtıldan ayıramadıkları, Ehl-i sünnetten ayrıldakları için dalalete düşmüşlerdir.

Mesela Vasıl bin Ata, Hasan Basri hazretlerinin talebesi iken, hocasına itiraz edip, Ehl-i sünnetten ayrılarak Mutezile fırkasını kurdu. İbni Teymiyyenin de ilmi çok idi. Selef-i salihinin yani Ehl-i sünnet âlimlerinin sözbirliğinden ayrıldı. Vehhabi sapık fırkasının kurulmasına sebep oldu. Bugünkü mezhepsizlerin de önderi durumundadır. Bugün hangi isim altında faaliyet gösterirlerse göstersinler bütün bozuk akımların akıl hocası İbni Teymiyyedir.

huzuradoğru sitesinden alıntıdır

Abd

New member
ben anlayamıyorum neden her muhalife sapık damgası vuruluyor. kişi Hz Muhammedi ve kuranı kabul ediyorsa gerisi yorum farkıdır.

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Mesela Vasıl bin Ata, Hasan Basri hazretlerinin talebesi iken, hocasına itiraz edip, Ehl-i sünnetten ayrılarak Mutezile fırkasını kurdu. İbni Teymiyyenin de ilmi çok idi. Selef-i salihinin yani Ehl-i sünnet âlimlerinin sözbirliğinden ayrıldı. Vehhabi sapık fırkasının kurulmasına sebep oldu. Bugünkü mezhepsizlerin de önderi durumundadır. Bugün hangi isim altında faaliyet gösterirlerse göstersinler bütün bozuk akımların akıl hocası İbni Teymiyyedir.

Bunu diyen haltetmiş, bozuk fikirlerin babası İBNİ TEYMİYE imiş, bunu söyleyen kim, bir asker emeklisi, ölü tapıcısı, leş yiyicisi, yunan ve hint felsefesini din edinen, yoga ve rabita ayinleriyle Allah ile arasına binlerce put dikinen, din cahili, şehit ve mücahit düşmanı H.Hilmi Işık beyefendi Hazretleri... Vah vah ayşegül hanım, milyarlarca vah.. kılavuz edindiğiniz alaca kargayı iyi bir bakının. eğer gerçekten siz beğendiyseniz, bize söz düşmez.. Ama, şu yazınızı dayandırdığınız zındığın ahrette tüm müslümanlardan çekeceği vardır, şu ümmetin inancını yunan felsefesiyle allak bullak ettiya, inan yatacak yeri yok, eğer inanmazsınaz, gidin çürümediğine inandığınız cesedine bakın, muhakkak cehennem kokuyordur, denemesi ve test etmesi bedava..
Canlarını Allah için feda etmiş şehitlere ve mücahitlere salyasını akıtan köpeklere lütfen prim vermeyin, size bu yakışır çünkü.. Allah bunlara ölü dememizi bile yasaklıyor, hatıdrlatırım... dualarımla

Abd

New member
bir kezde tefriti bırkıp birbirini anlamaya çalışsa şu ümmet!

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Abd' Alıntı:
bir kezde tefriti bırkıp birbirini anlamaya çalışsa şu ümmet!

işte sevgili dostum, ifratın ve tefritin kaynağı olarak gördüğümüz şu sapıklarla mücadele ediyoruz ya habire.. Bir mezhebi hak görüyo diğerini sapık.. Peki delil ne? Ya sapık gördüğümüz mezhep diğerinden hak ise.. İbni Teymiyye islam için savaşlarda kahramanlık gösteren, elinde kılıç düşmanı dize getiren ender alimlerden biridir amma, şu yukarıdaki dizelere bakarsanız, sanki kafir bir bireyden bahsediliyor, bunu yapan kim, bir asker emeklisi, e kardeşim, sen vatani meselelerde kalemini oynat, ne anlarsın dini meselelerden, söylemek istediğim bu işte asıl..

Abd

New member
neresinden tutsan elinde kalıyor.

Aysegul

New member
Başlıktanda anlaşılacağı gibi alimlerin kendi akıllarına göre değil ehli sünnetin yoluna uyarak hareket etmeleri gerekmektedir...Bahsedilen şahıslarında ehli sünnetin yolunu bıraktıkları ve bu yüzden kendi akıllarıyla hareket ettikleri için sapıtıkları belirtilmekte...The_Hafız bey okumadınız sanırım yazının tamamını....Tarihi ört bas edemeyiz!

Mechul Filozof

New member
Alimin önemi bu ifadeden de açıkca anlaşılmaktadır. Dinimizi doğru olarak öğrenmek için Ehl-i sünnet âlimlerinin sözbirliği ile kabul ettikleri fıkıh kitaplarını okumak gerekir. Ehl-i sünnet âlimi olan hakiki din adamlarının kabul ve tasdik etmediği kitaplardan ve sözlerden din bilgisi öğrenmeye kalkışmamalıdır!

Çok-çok il-ginç;
.
Ehl-i Sünnet??
.
.
.
.
.
.?

the okuz

New member
ya gerçekten çok sıktı bu alim tartışması ya valla yeter herkes neye inanıyorsa ona inanmaya devam etsin birbirimizi ikna etmeye çalışmayı keselim, özellikle the hafız ve ayşegül kardeşler...

Aysegul

New member
the okuz' Alıntı:
ya gerçekten çok sıktı bu alim tartışması ya valla yeter herkes neye inanıyorsa ona inanmaya devam etsin birbirimizi ikna etmeye çalışmayı keselim, özellikle the hafız ve ayşegül kardeşler...

Ben onu ikna etmeye çalışmıyorumki...Bu zaten mümkün değil!...Sadece yazının içeriğini tartışıyoruzki burası bir forum burda bu amaçla burdayız

chamdali

New member
Aysegul' Alıntı:
Bugün hangi isim altında faaliyet gösterirlerse göstersinler bütün bozuk akımların akıl hocası İbni Teymiyyedir.

huzuradoğru sitesinden alıntıdır

İbn-i Teymiyye' den önce hiç sapık yok muymuş, huzura doğru sitesine göre?

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
chamdali' Alıntı:
İbn-i Teymiyye' den önce hiç sapık yok muymuş, huzura doğru sitesine göre?

olmaz mı a dostum, şu sitede Kur'ancılara takınılan tavrı görmüyor musunuz, Allah hepimize mümeyyiz akıl nasip eyleye.. amin

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
olmaz mı a dostum, şu sitede Kur'ancılara takınılan tavrı görmüyor musunuz, Allah hepimize mümeyyiz akıl nasip eyleye.. amin

Ya ne alaka yaaa:) ...Siz işte olayı bu açıdan görüyorsunuz...Biz sizi kuran okuduğunuz için değil kur'anı kabul edip sünnetleri reddetmenize kızıyoruz...Kur'anı en başta kabul etmek farz zaten...Ama sünnetleri kabul etmek de farz...Neden biliyormusun...Sünnetleri tanımam dersen peygamberide tanımamış oluyorsun....Ben onun öğrettiğini tanımam demiş oluyorsunki....Bu onun peygamberliğini reddetmeye,dinden çıkmaya kadar gidiyor...Tepkilerimizin sebebi bu yani

chamdali

New member
Aysegul' Alıntı:
Ya ne alaka yaaa:) ...Siz işte olayı bu açıdan görüyorsunuz...Biz sizi kuran okuduğunuz için değil kur'anı kabul edip sünnetleri reddetmenize kızıyoruz...Kur'anı en başta kabul etmek farz zaten...Ama sünnetleri kabul etmek de farz...Neden biliyormusun...Sünnetleri tanımam dersen peygamberide tanımamış oluyorsun....Ben onun öğrettiğini tanımam demiş oluyorsunki....Bu onun peygamberliğini reddetmeye,dinden çıkmaya kadar gidiyor...Tepkilerimizin sebebi bu yani

Ayşegül Hanım,

Genel İslami Konular başlığı altında "Sünnet Nedir?" isimli bir başlık açılmıştı. Oradaki sünnet tanımlaması hakkında yorum yapmamışsınız. Yorumlarınızı o başlık altında bekleriz.

Sorun peygamberi kabullenmeme sorunu değil kanaatimce. Bu kabulün keyfiyeti. Peygamberi nasıl ve nereden en doğru tanıyacağız? Bunun çözümlenmesi gerekir. Onu en iyi tanıyan ve bize tanıtan Alemlerin Rabbinin kelamı ile mi yoksa doğrulukları şüpheli rivayetler ile mi?

Söylemde herkesin bir numaralı kaynağı Kur'an. Ancak uygulamaya gelince ona sıra bile gelmiyor. Yani ona başvurulmuyor. Başvurmaya bile kalkılmıyor. Çünkü baştan anlayamayız önyargısı bunu engelliyor maalesef! Halbuki peygamber o gelene kadar imanı bile bilmiyordu. Onunla iman etti. Onu yaşadı. Onu duyurdu. Kur'an onun hayatı oldu.

Kur'an, furkandır. Hakkı batıldan ayırır. Ayrılıkları giderir. Kalpleri itminana sevkeder. Hidayetin yegane rehberidir.

Selamlar!

NOT: Bu tür konular sürekli işlenecektir. Çünkü temel bir mesele. İhtilaflar burda başlıyor. Diğer tüm konular Kur'an'ı ve peygamberi nasıl bildiğimize göre şekilleniyor.

Alıcılarımızı açık önyargılarımızı kapalı tutalım.

Aysegul

New member
chamdali' Alıntı:
Ayşegül Hanım,

Genel İslami Konular başlığı altında "Sünnet Nedir?" isimli bir başlık açılmıştı. Oradaki sünnet tanımlaması hakkında yorum yapmamışsınız. Yorumlarınızı o başlık altında bekleriz.

Sorun peygamberi kabullenmeme sorunu değil kanaatimce. Bu kabulün keyfiyeti. Peygamberi nasıl ve nereden en doğru tanıyacağız? Bunun çözümlenmesi gerekir. Onu en iyi tanıyan ve bize tanıtan Alemlerin Rabbinin kelamı ile mi yoksa doğrulukları şüpheli rivayetler ile mi?

Söylemde herkesin bir numaralı kaynağı Kur'an. Ancak uygulamaya gelince ona sıra bile gelmiyor. Yani ona başvurulmuyor. Başvurmaya bile kalkılmıyor. Çünkü baştan anlayamayız önyargısı bunu engelliyor maalesef! Halbuki peygamber o gelene kadar imanı bile bilmiyordu. Onunla iman etti. Onu yaşadı. Onu duyurdu. Kur'an onun hayatı oldu.

Kur'an, furkandır. Hakkı batıldan ayırır. Ayrılıkları giderir. Kalpleri itminana sevkeder. Hidayetin yegane rehberidir.

Selamlar!

NOT: Bu tür konular sürekli işlenecektir. Çünkü temel bir mesele. İhtilaflar burda başlıyor. Diğer tüm konular Kur'an'ı ve peygamberi nasıl bildiğimize göre şekilleniyor.

Alıcılarımızı açık önyargılarımızı kapalı tutalım.

Kur'anı yorumlayamadığımız için okumayalım gibi bir şey asla söylemedim...Kur'anı okumalıyız ama yorumu bize ait değildir...Kur'anı kendi aklımız ölçüsünde anlayabiliriz...Bu sizin savunduğunuz neye benziyor biliyormusunuz...Bir çocuğun okula gitmeden matematik öğrenmeye çalışması gibi birşey test kitaplarına bakar ama anlayabildiği ölçüde anlar...Anlayamadığını hocaya sormak yasak?Peki neden?...eee çünkü öğretmene güven olmaz yalan söyleyebilir uydurabilir...Evine kapansın anlayabildiğince anlasın gibi birşey...Böyle bir mantık olabilirmi ya...O zaman hiç bir şeye güvenmeyelim...Kimbilir belki yerçekim kanununu newton bulmamıştır...Belikide nuh peygamberin gemisinde aşure diye bir yemek hiç yapılmadı...Herkes bizi kandırdı,herkes uydurukçu....Böyle bir mantık olabilirmi ya...Kur'anı kerim bile ilimle uğaraşnları övmüştür...Ne diye onları örnek olarak dinimize karşı daha bilinçli olmayalım....Mesela fil suresi?Hangi olaylardan önce ne sebeple inen bir ayet olduğunu ehli sünnetin kitapları sayesinde biliyoruz...Peki siz kur'ancı olun bazı ayetlerin hangi olaylardan sonra indiğini bilmeyerek okuyun...Tamam problem yok benim için...Ama biz bilinçli olmak istiyoruz...Ve bunun çok artı yönleri var

chamdali

New member
Aysegul' Alıntı:
Kur'anı yorumlayamadığımız için okumayalım gibi bir şey asla söylemedim...Kur'anı okumalıyız ama yorumu bize ait değildir...

Yorum yapmayacağınız bir metni neden okursunuz? Anlamsız olmaz mı? Sadece bereketlenmek ya da ölülere rahmet olsun diye mi okunur Kur'an? Sahi anlamayacağınız bir metni neden okuyorsunuz?

Aysegul' Alıntı:
Kur'anı kendi aklımız ölçüsünde anlayabiliriz...Bu sizin savunduğunuz neye benziyor biliyormusunuz...Bir çocuğun okula gitmeden matematik öğrenmeye çalışması gibi birşey test kitaplarına bakar ama anlayabildiği ölçüde anlar...Anlayamadığını hocaya sormak yasak?Peki neden?...eee çünkü öğretmene güven olmaz yalan söyleyebilir uydurabilir...Evine kapansın anlayabildiğince anlasın gibi birşey...Böyle bir mantık olabilirmi ya..

Siz bu mantığı neye göre çıkadınız? Örneğiniz benim söylediklerime uygun değil maalesef! Bakın tekrar izah edeyim: Her mü'min kitabını kendi başına okur. Kapasitesi, bilgisi, çabası ve samimiyeti oranında anlar. Anlayamadığını sorar. Aldığı cevabı tekrar Kur'an'a götürür. Tatmin olduysa tamam değilse sormaya / araştırmaya devam eder. Evinde, çarşıda, pazarda, otobüste, vapurda; tek başına toplu olarak nasıl isterse ama mutlaka okumalı. Kur'an insanı bilinçli olmaya çağırır. Taklitçiliğe değil. Bunun için de çaba / cehd ister.

Aysegul' Alıntı:
O zaman hiç bir şeye güvenmeyelim...Kimbilir belki yerçekim kanununu newton bulmamıştır...Belikide nuh peygamberin gemisinde aşure diye bir yemek hiç yapılmadı...Herkes bizi kandırdı,herkes uydurukçu....Böyle bir mantık olabilirmi ya...Kur'anı kerim bile ilimle uğaraşnları övmüştür...Ne diye onları örnek olarak dinimize karşı daha bilinçli olmayalım...

Kur'an, bilenleri övmüştür... Bilmiyorsanız sorun der... Bilgili, bilinçli olmaya çağırır. İnsan uydurukçu olabilir, olmayabilir de. Yanılabilir. Bilinçli saptırıcı da olabilir. Gerçekten ilim ehli de olabilir. Biz ilmin peşinde olmalıyız, ilim sahiplerine saygıyı kaybetmeden.

Aşureyi severim. Nuh peygamberin gemisinde pişmiş, pişmemiş ne farkeder. Yerçekimi kanununu Newton keşfetmiş ya da keşfetmemiş bize ne kaybettirir.

Aysegul' Alıntı:
Mesela fil suresi?Hangi olaylardan önce ne sebeple inen bir ayet olduğunu ehli sünnetin kitapları sayesinde biliyoruz...Peki siz kur'ancı olun bazı ayetlerin hangi olaylardan sonra indiğini bilmeyerek okuyun...Tamam problem yok benim için...Ama biz bilinçli olmak istiyoruz...Ve bunun çok artı yönleri var

Ben de bilinçli olmaya çağırıyorum. Kur'an'ın önüne geçirmemek şartı ile başka kitap okunması sorun değil. Ehli sünnetin veya değil. Yeter ki bana doğruları söylesin. Kur'an'ı doğru anlamama yardımcı olsun. Ben kendimi Kur'ancı olarak tanımladığımı hatırlamıyorum. Ben Kur'an'ı rehber edinen / edinmeye çalışan bir müslümanım.

Kur'an gerçekten anlaşılır bir kitaptır. Yeter ki biz gerekli gayreti ve samimiyeti gösterelim. Şu önyargılarınızı atın ve Kur'an'ı anlamak üzre okumaya başlayın. Göreceksiniz anlayabildiğiniz, yorumlayabildiğiniz çok şey olacak İnşaAllah!

Selamlar!

abdullahadem

New member
The Hafız arkadaşımız kimseye hakaret etmeye hakkınız yoktur.Unutmayın Rasulullah ı tanımayan dinden çıkar.Şayet sen Alimleri tanımamışsan Hz.Aliyi de tanımazsın böylelikle dinden çıkarsın.Çünkü Hz.Ali de alimdir ve alim olarak Haşrolunacağını Rasulullah haber vermiştir.
Vesselam...

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
Kur'anı yorumlayamadığımız için okumayalım gibi bir şey asla söylemedim...Kur'anı okumalıyız ama yorumu bize ait değildir...Kur'anı kendi aklımız ölçüsünde anlayabiliriz...Bu sizin savunduğunuz neye benziyor biliyormusunuz...Bir çocuğun okula gitmeden matematik öğrenmeye çalışması gibi birşey test kitaplarına bakar ama anlayabildiği ölçüde anlar...Anlayamadığını hocaya sormak yasak?Peki neden?...eee çünkü öğretmene güven olmaz yalan söyleyebilir uydurabilir...Evine kapansın anlayabildiğince anlasın gibi birşey...Böyle bir mantık olabilirmi ya...O zaman hiç bir şeye güvenmeyelim...Kimbilir belki yerçekim kanununu newton bulmamıştır...Belikide nuh peygamberin gemisinde aşure diye bir yemek hiç yapılmadı...Herkes bizi kandırdı,herkes uydurukçu....Böyle bir mantık olabilirmi ya...Kur'anı kerim bile ilimle uğaraşnları övmüştür...Ne diye onları örnek olarak dinimize karşı daha bilinçli olmayalım....Mesela fil suresi?Hangi olaylardan önce ne sebeple inen bir ayet olduğunu ehli sünnetin kitapları sayesinde biliyoruz...Peki siz kur'ancı olun bazı ayetlerin hangi olaylardan sonra indiğini bilmeyerek okuyun...Tamam problem yok benim için...Ama biz bilinçli olmak istiyoruz...Ve bunun çok artı yönleri var

Bu nasıl bir mantık hanfendi, Kur'anı okuyalım ama biz yorumlamayalım, yani, yemeği biz yiyelim ama biz çiğnemeyelim, ya da yutmayalım.. Şu tezatı bana anlatabilirmisiniz lütfen.. Bu kadar birilerine bağlı yaşanamaz hanfendi, inanın, şu alim dediğiniz kişilere bağlandığınızın binde birini ALLAH'A BAĞLANIN, sizin yaşayan cennetlik olduğunuzu haykıracağım siteye.. Bir alimi körü körüne taklit bilinçli olmak oluyor ama, Allahın kitabıyla haşir neşir olmak bilinçbislik öyle mi? Peki öyleyse, Rabbim sizi sevdiklerinizle haşretsin, bizi de sevdiklerimizle.. amin. dualarımla

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
The Hafız arkadaşımız kimseye hakaret etmeye hakkınız yoktur.Unutmayın Rasulullah ı tanımayan dinden çıkar.Şayet sen Alimleri tanımamışsan Hz.Aliyi de tanımazsın böylelikle dinden çıkarsın.Çünkü Hz.Ali de alimdir ve alim olarak Haşrolunacağını Rasulullah haber vermiştir.
Vesselam...

Kim tanımıyor Rasulullahı, ALIN KUR'ANI CANLANDIRIN RASULULLAH OLSUN, ALIN RASULULLAHI KİTAPLAŞTIRIN KUR'AN OLSUN (Bu sözü alimlerinizden hangibsi söylemiştir, hadi bulun bakalım?...) Bendeniz Rasulullahı ALEMLERE RAHMET ve BÜYÜK AHLAK ÜZERE YAŞAYAN bir tebliğci olarak tanıyorum, rüşvet aracısı, Allah ortakçısı ve İKİNCİ DİN KOYUCUSU olarak değil, ALLAH KATINDA DİN İSLAMDIR ve bu din ALLAH'IN VAZ ETTİĞİ DİN OLDUĞU İÇİN son ve mükemmel dindir, bu dine, ne peygamberler ve ne de alimleriniz, ne zerreçe birşey katabilirler ne de çıkarabilirler, Allah buna müsade etmez çünkü.. dualarmla

abdullahadem

New member
Kardeşim dediklerini bende kabul ediyorum...
Rasulullah ın sözlerini yani Alimler ile ilgili hadisleri oku ondan sonra gel.
Vesselam....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt