Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Din dersi kaldırılsın mı

Din dersi kaldırılsın mı

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

• seçmeli yapılsın ve her inanca ait eğitmenler tarafından verilsin eğitim

• Kullanılan toplam oy
    0
E

esrefinho

Guest
saçmalıyosun

saçmalıyosun

Avrupa ülkeleri ve diğer ülkeler resmi dinleri hristiyan ama farklı inançlarında din eğitimi veriliyor.Siz neden karşısınız müslüman olmayan öğrencilerin kendi inanç ve ritüellerini öğrenebilecekleri eğitimi almalarına.Meb onlara bu imkanı vermiyor.Müslüman ülkede yaşıyorlar diye müslüman olmayanlar islam dinini öğrenmek mecburiyetinde mi?

zorla nerde din öğretiliyo onu yapan hristiyan yahudi misyonerlerdir.

Mücahid

New member
Alina kardeş nedir bu hınçlı tavırlarınız.Zaten derse girmiyor kastettiğiniz kısım öğrenciler.Sizin meseleniz islamlammı ki din öğretiliyor falan diyorsunuz yoksa aleviler müslüman değilmi?Biz müslüman biliyoruz ve inançlı olanları yani gerçek aleviler namazlarını kılıp cemlerini yapıyor.Ama diyalektiğe takanlara sözüm yok onlar verilenden değil alınandan memnun oluyor.Karşıyım kardeşim istemeyen girmesin ama girenlerede kimse mani olmasın.Zaten sekiz yıllık çocukların din eğitiminden uzaklaştırılması için en büyük zararı verdi.Cem evleriniz açık,Türkü barlarınız,saz evleriniz açık eğer dini oralarda öğretecekseniz kimse engel olmuyor.Genele yayma çabanız neden?

yolcu

New member
kaldırılmamalı
aksine yogunlaştırılmalı, genç beyinlere islamın güzelliği, emir ve yasaklar, ibadetlerin nasıl yapıldığı, kul hakkının önemi, ALLAH KORKUSU... ögretılmeli,
ALİNA dikkatini çektıyse İSLAM diyorum.. şu veya bu mezhep demıyorum, sanada tavsiyem bu açıdan bakman, tabi iyi niyetliysen....

Yasemin03

New member
kaldirilmasin. neden kalsirilsin ki. her insan dininden bir seyler ögrenmek istiyorsa ögrensin. neden bu serbestlik aldirilsin ve kaldirilsin?

saadete özlem

New member
öncelikle selamün aleyküm, kardeşlerim...

büyük küçük farketmez garip garip sorular sorulmaya başlanalı hayli zaman oldu, bunun farkındayım.

bir asimilasyondan bahsediliyor. ama farkında değil kardeşimiz ki asıl assimilasyonu insanlar kendileri başlattı. kendi benliklerinden sıyrılmışlar gibi şuursuz ağızlardan çıkan cümleleri hayatının asıl sorusu gibi soruyorlar birilerine. farkında olarak veya olmayarak kendini bu soruların beyinleri işgal eden garipliğine atıyor insanlar. ne yazık ki biz insanlar içinde yaşadıklarımızn farkında olmuyoruz, ama kaybetme yolundayız... kardeşlerim şu özgürlük adına beyinleri işgal eden ve bizi bizden uzaaklaştırma amaçlı olan soruları hayatınıza ne yakıştırın ne yanaştırın. hatırlatmasını eklemek istiyorum...

inşallah güzelliklerde buluşuruz...

güzel olanın ne olduğunu görmeyenlere denebilecek tek söz"gözlerinizi açın ve bakın şu dünyaya" olmalı çünkü; güzellikleri yaratan güzeldir. gönderdiği son Peygamber ve kitap Haktır. ve elbette gönderdiği DİN üzerine olan eğitim gerklidir

islam saadet dinidir ve islamı öğrenmek başlıca "görev"dir her insan için, ve hep güzel, hep tatlıdır bu yoldaki her ilim...

Rabbim ilminizi artırsın....

Allah yar ve yardımcınız olsun kardeşlerim

radikal

New member
olabilir ama
verilen din eğitimide zaten sadece hanefi mezhebinin ritüelleri öğretiliyor.
şafilerin,malikilerin ve alevilere hitap etmiyor

Bu ülkenin zahir çoğunluğu hanefi mezhebine göre amel ediyor da o yüzden bu yönde eğitim veriliyor. İtalya'da kimse protestan eğitim neden verilmiyor diye sorgulamıyor çünkü oradakilerinde ezici çoğunluğu katoliktir de ondan. Bu kimsede ayrıca kompleks de oluşturmuyor.

Bu arada "alevilik" mezhebmi ki eğitimi olsun ? Ne tuhaf bir düşünceniz var. Bağlı bulunduğunuz cemaatten haberdar değilsiniz. Bunu alevi kardeşleriniz duysa herhalde aleviliği mezhep olarak değerlendirdiğiniz için size çok sert eleştride bulunabilirler, dikkat edin. Kendi cemaatinizdeki insanların hışmına uğramayın.

Rahmet4

New member
Avrupa ülkeleri ve diğer ülkeler resmi dinleri hristiyan ama farklı inançlarında din eğitimi veriliyor.Siz neden karşısınız müslüman olmayan öğrencilerin kendi inanç ve ritüellerini öğrenebilecekleri eğitimi almalarına.

kimse karsi cikmiyor sadece sizin anketinize cevap veriliyor o kadar.

ben almanyada yasdigim icin almanyadaki okullardaki din dersi durumunu ele alacagim. benim zamanimdan alda simdiye kadar okullarda sadece hiristiyanlar din dersi görürler onlarda iki guruba ayriliyor biri katolik digeri protestan. onlarin din dersi oldugu zaman bizlere o ders bostu. avrupa din dersini kaldirmak orda dursun cocuklari ana okulundan basliyorlar dinlerini ögretmeye....birinci sinifa baslayan cocuklara ilk günü rahip herzan gigdigi kostümüyle gelir ve dinini anlatir. Almanyada cocuklar 3 yastan basliyorda 18 yasina kadar din dersi görüyorlar.eger avrupada gibi olsun din dersleri diyorsaniz hay hay kardes!!!

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
Bu ülkenin zahir çoğunluğu hanefi mezhebine göre amel ediyor da o yüzden bu yönde eğitim veriliyor. İtalya'da kimse protestan eğitim neden verilmiyor diye sorgulamıyor çünkü oradakilerinde ezici çoğunluğu katoliktir de ondan. Bu kimsede ayrıca kompleks de oluşturmuyor.

Bu arada "alevilik" mezhebmi ki eğitimi olsun ? Ne tuhaf bir düşünceniz var. Bağlı bulunduğunuz cemaatten haberdar değilsiniz. Bunu alevi kardeşleriniz duysa herhalde aleviliği mezhep olarak değerlendirdiğiniz için size çok sert eleştride bulunabilirler, dikkat edin. Kendi cemaatinizdeki insanların hışmına
uğramayın.

Tuhaf düşünce mi neden tuhaf olsunlarki.
Benim aleviliği islam içinde görme mecburiyetim yok.
Konu hem alevilik veya islamiyet değil.
Herkesin inancına göre eğitim verilsin verilecekse eğer verilmeyeceksede çoğunluk tek bir inançtan diye diğer insanların hakkını gasp etmemek lazım.
Seçmeli olduğu takdirde bunu diyanet veya o anki yürütme organlarının başları karar vermesi doğru değil.Çünkü hep taraflı oluyorlar.

sevgilerimle

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
kaldırılmamalı
aksine yogunlaştırılmalı, genç beyinlere islamın güzelliği, emir ve yasaklar, ibadetlerin nasıl yapıldığı, kul hakkının önemi, ALLAH KORKUSU... ögretılmeli,
ALİNA dikkatini çektıyse İSLAM diyorum.. şu veya bu mezhep demıyorum, sanada tavsiyem bu açıdan bakman, tabi iyi niyetliysen....

sende dikkat ettiysen farklı inançlar diyorum.
Ben başka inançları kendi inancıma tehdit olarak görmüyorum.
Aramızdaki farklardan biri

yolcu

New member
sende dikkat ettiysen farklı inançlar diyorum.
Ben başka inançları kendi inancıma tehdit olarak görmüyorum.
Aramızdaki farklardan biri
1.Zaten farklı inançlara sahip kimselerin din derslerine girme mecburiyeti yoktur
2. ''Ben başka inançları kendi inancıma tehdit olarak görmüyorum'' saygı deger alina kardesim
bu cümleyi yazmışsınız da benim yazdığım cevaptan boyle bi manayı nasıl çıkardıgınızı düşünüyorum ve çozemedim
zaten başka inançlar benim inançlarıma tehdit olamaz bunu yalnız diğer dinlare mensup kişiler düşünebilir
çünkü mükemmel bir dine sahibiz (elhamdülillah)

Enver Ýstek

metin mete
Selam,simdi desemki kalksin hemen diyeceklerki sen nasil müslümansin.Ben cocuklarima almanyada etik(ahlak)dersi dahi almamalari icin okul yönetimine oldukca cok baski yapiyorum.Nedenine gelince;bir Türkiyede(din) ve Almanyada(etik)derslerinde Isin ehli degil sadece ders dolsun mahiyetinde ehli olmayanlar tarafindan verildigi icin hayir diyorum.Bakiniz bugün hem evrimi öveceksiniz bunu köklü ders diye vereceksiniz sonra kalkip din dersi secmeli oda olursa olur diyerek ehline degilde iste vereceksiniz.Ben bu konuda devlet yönetimlerini ve egitim bakanliklarini gayriciddi buldugum icin Hayir demeyi yegliyorum.

münevver

New member
evet bende katiliyorum bende almanya konu hakkinda konusim istersiniz
taaa ana okulu zamani 3 yas dan itibaren kiliseye götürülürdük cuma günleri( pazar kapali oldugu icin ana okulu cumadan yapilirdi ibadet) benide götürmüslerdi hatirliyorum...ayrica yemek saatlerinde hep beraber sofra duasi yapardik (hiristiyan usulü) ondan sonra tüm mezuniyetlerde mutlaka kilisede birde tören düzenlenirdi...hatta orta okul mezuniyetinde ihlas suresinin almancasini kürsüde okumus idim (dinler arasi dialog) yani hiristiyanlar cok dinleri ile ic iceler bu böyle...birde türkiye dinine sahip cika bilse bi...

münevver

New member
düsünsenize lise mezuniyetinde camide tören.....

müttaki

New member
bu ülke maalesef Allahın kanunlarıyla yönetilmiyor. öyleyse seçmeli olup her tür düşünce istediği dini öğrensin.
gönül isterdiki din dersi haftada 40 saat olsun ama olmuyor. geçmişimizin acısını şimdi çekiyoruz. atalarımız keşke bugüne böyle bir sistem bırakmasalardı.

Enver Ýstek

metin mete

Bu arada "alevilik" mezhebmi ki eğitimi olsun ? Ne tuhaf bir düşünceniz var. Bağlı bulunduğunuz cemaatten haberdar değilsiniz. Bunu alevi kardeşleriniz duysa herhalde aleviliği mezhep olarak değerlendirdiğiniz için size çok sert eleştride bulunabilirler, dikkat edin. Kendi cemaatinizdeki insanların hışmına uğramayın.

Selamün Aleyküm,Radikal kardesim yaniliyorsun Italya basta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde ve hatta Yunanistan Ve bulgaristanda dahi hem mezheblere hem diger Dinlere ayri ders veya din dersi yerin Ahlak dersi veriliyor.Bizzat kendim bunu gördüm ve burada yasayan Türklerle görüstüm.Hatta Suriyede Siia dersleri olmasina karsi Sünnilerede kendi hocalari ders veriyor.Allaha emanet ol.

muaz

New member
iyide farklı inançlara sahip öğrenciler din derslerini kaldırmayı gerektiren sebep değildir.sadece azınlıklar gerçekten önemli sayıdaysa onlara da bir öğretmen tutulabilir.veya din dersinden onlar muaf olurlar.zaten şu anda muafiyet var.kardeşlerimizin dini bilgi eksikliklerini giderebilmeleri için bu derse ihtiyaç vardır yalnızca 2 veya 3 aylık bir zaman dilimine sığdırılmaya çalışılan bu eğitimler dinin mevsimlik yaşanması eğilimine neden oluyor.birçok aile çocuğunu bu konularda eğitecek kadar yeterli de değil ama gün be gün dini eğitime uygulanan kısıtlamalar yaygınlaştırılıyor.50 yıllık kuran kurslarını yıkıyorlar ve toplumsal yıpranışı iyice içinden çıkılamaz hale getiriyorlar.çok yazdım neyse selametle kalın.

soldierking

New member
Din dersi okulda kalksa bile heryerde gene olacaktır..
din dersini istemeyenler ise artık kafalarını taşa vursun diorum..

soldierking

New member
bütün karşı çıkanların karsısındayım....

bütün karşı çıkanların karsısındayım....

Din dersi heryerdedir.. İlahi dindir..
bu dine uymayanların sonu cehennemdir..

karsı cıkan herkesin sonu atestir..
yarın ahirette bu gün yazdıklarından sorumlu olcak hepsi bende hak isticem hepsinden.....
bir mümin din dersine karşı çıkarmı..
cevabın varmı buna...

Yeryüzünde veya nefislerinizde siz isabet eden bir olay, bizim onu yaratmamızdan evvel, mutlaka bir kitap da yazılmıştır. Bunu, önceden mukadder ve yazılı olduğunu bilip, elinizden çıkan şeylerden dolayı üzülmemeniz ve elinize giren ile de sevinip şımarmanız için , açıklıyoruz Allah, dünyalıkla böbürleneni sevmez.”
(Hadid/ 22-23)
Kim kendisine ‘dosdoğru yol’ apaçık belli olduktan sonra, elçiye muhalefet ederse ve mü’minlerin yolundan başka bir yola uyarsa, onu döndüğü şeyde bırakırız ve cehenneme sokarız. Ne kötü bir yataktır o!.. (4 Nisa Suresi – 115)

Üst Alt