Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Din dersi kaldırılsın mı

Din dersi kaldırılsın mı

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

• seçmeli yapılsın ve her inanca ait eğitmenler tarafından verilsin eğitim

• Kullanılan toplam oy
    0

soldierking

New member
Seni ilgilendirmez kardeşim ataistin ne loduğunu iyi biliyorum..
sen bilmiyosan araştır öğrenn
din dersi kaldırılsınmı.?
böyle bir soru bu forumda sorulması mantıksız..

radikal

New member
Tuhaf düşünce mi neden tuhaf olsunlarki.
Benim aleviliği islam içinde görme mecburiyetim yok.
Konu hem alevilik veya islamiyet değil.
Herkesin inancına göre eğitim verilsin verilecekse eğer verilmeyeceksede çoğunluk tek bir inançtan diye diğer insanların hakkını gasp etmemek lazım.
Seçmeli olduğu takdirde bunu diyanet veya o anki yürütme organlarının başları karar vermesi doğru değil.Çünkü hep taraflı oluyorlar.

sevgilerimle

Evet Tuhaf! Bir defa ilk cümleniz başlı başına sakat. Nedeni "aleviliği İslam içinde görme mecburiyetim yok" derken zaten İslam aleviliği kendi içinden bir unsur olarak görmüyorki! İslam aleviliği tamamen ama tamamen dışlıyor,reddediyor. O yüzden sadece siz değil, bizlerde görmüyoruz. Tuhaf dememin başka bir nedeni de siz mezhebleri dile getirirken "şafi,hanefi, alevi" demişsiniz, diğer mezhepler ile beraber aynı potada değerlendirmişsiniz. İşte burası çok tuhaf ki; "alevilik" mezheb değildir. Kültür yapısı İslam'dan farklı bir cemaat inanışıdır.
Alevilik zaten din değildir. Alevi dini diye "acuze" bir söz ben duymadım, duyanlar varsa söylesin de haberimiz olsun.

radikal

New member
Selamün Aleyküm,Radikal kardesim yaniliyorsun Italya basta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde ve hatta Yunanistan Ve bulgaristanda dahi hem mezheblere hem diger Dinlere ayri ders veya din dersi yerin Ahlak dersi veriliyor.Bizzat kendim bunu gördüm ve burada yasayan Türklerle görüstüm.Hatta Suriyede Siia dersleri olmasina karsi Sünnilerede kendi hocalari ders veriyor.Allaha emanet ol.

Aleyküm Selam metin mete; senin söylediklerine de katılırım. Benim bunu söyleme niyetim; çoğunluğun isteğine uygun uygulama yapan ülkelerin, bu nedenden dolayı kınanmadığı veya eleştirilmediği yönündeydi. mısır da bunu uyguluyor. şafi olanlar için şafi bir alim ders veriyor ağırlıklı olarak, ama hanifi mezhebine veya maliki yahut hambeli mezhebine de bu derslerde yer veriliyor. Yani şafi bir öğrenci din dersini şafi bir öğretmenden alırken, bunun yanısıra hanefi veya maliki birinden de kısmi olarak bilgilenme adına haftada 1 saat diğer mezheblere yer veriliyor. Mısırlı yönetim müfredatında böyle çözüm bulmuş bu konuya. Bunu anlatmak istedim. İtalya yahut almanya da durum buna yakın anladığım kadarı ile. Ama ekseriyetin olduğu bölüm kimseyi rahatsız etmiyor gördüğüm kadarı ile.

radikal

New member
Bu kadar Yeter din derslerine artık bir yerde dur zamanı geldi vede çoktan geçti.
Gerçege hüüü

Gerçeğe hüüü Mü ? Sanada Yuuuuuuuuh! Müslüman olan bir ülkede İslam eğitimine dur! yeter mi diyeceğiz. Ne kadar garib ve anlaşılmaz bir garabetsiniz. Dedelerinize gidin sorun bakalım size 7 yaşına kadar din eğitimini neden vermezler, 7 yaşından 14 yaşına kadar sadece din eğitimi verirlerde namaz kılmanıza izin vermezler, 14 yaşından sonra namaz kıldığınız zaman ne okuyacağınıza sadece onlar karar verir! Bir sor bunların mantığını tahlil et, ondan sonra gel burada hüüüü çek.!

Hey yerde neden olsunki camide olsun sadece daha iyi

Din cami ile sınırlımı ki ? O zaman siz hiç giremezsiniz ! çünkü siz camide namaz kılınmaz, mescidde kılınır diyenlersiniz ve mescidede gitmezsiniz. Ama Allah (cc) yeryüzünü ümmed-i Muhammed'e (s.a.v.) mescit kılmıştır, o yüzden Din bizim için yeryüzünde her yerde ve zamanda geçerlidir. Bunu anlayacak kapasiteniz yok, anlayamazsınız zaten. Hazreti Ali (k.v.) muhabbetinin arkasına sığınarak iş yaptığınızı sanıyorsunuz ama; Hazreti Ali Keremullahi Vechehü İlah-i Divan'da sizden davacı olacak inşaallah.

**DiyarýMevlana**

New member
Web sitesi
islamigenclik.page.tl
kardeşim din dersi istemiyorsan başka bir ülkeye gideceksin.zaten okullarda hafta da 1 saat gösteriyorlar o mu gözüne battı.hafta da 5 saat matematik gösteriyorlar ne işe yarıyor söyler misin.ben hafta da 5 saat mat görüyorum ama bir şey oldugu da yok.bir ben degilim herkez aynı.

bu senin gözüne batmıyorda 1 saat din dersimi gözüne batıyor.din dersinde ayrımcılıkta yoktur bunuda iyi bil.

neymiş avrupada böyle degilmiş lafa bak ya.şunu iyi bil ki burası avrupa degil.
onlar gibi olmaya da niyetimiz yok.istemiyorsan kapı orada kardeşim.

Mücahid

New member
Tuhaf düşünce mi neden tuhaf olsunlarki.
Benim aleviliği islam içinde görme mecburiyetim yok.
Konu hem alevilik veya islamiyet değil.
Herkesin inancına göre eğitim verilsin verilecekse eğer verilmeyeceksede çoğunluk tek bir inançtan diye diğer insanların hakkını gasp etmemek lazım.
Seçmeli olduğu takdirde bunu diyanet veya o anki yürütme organlarının başları karar vermesi doğru değil.Çünkü hep taraflı oluyorlar.

sevgilerimle
Savunduğunuz değerlerle o kadar çabuk ters düşüyorsunuzki bu bazen komik durumlara düşürüyor sizleri.Hani demokrasi ne oldu .Kim karar verecek bacım bu ülkede sizin razı olacağınız kararı,yapmayın Allah aşkına .Konu Alevilik değil islam değil.Ne o zaman dile getiremediğiniz şey.Yoksa dindar insanlara olan tahammülsüzlüğünüzmü.Allah hidayet nasip etsin.Siz istemezsiniz ama biz yinede sizler için dua edelim

münevver

New member
Hani batililari örnek aliyor bizim millet her adimda " avrupa nasil yapiyor" diyoruz eh hadi avrupalilarda din dersi görüyor türkiye neden bu konuda hem fikir degil hani bir bildikleri vardir bukadar gelismis ülkelerki din dersini hala veriyorlar..akil tasliyip laiklik diyenler hani nerdesiniz...

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
Savunduğunuz değerlerle o kadar çabuk ters düşüyorsunuzki bu bazen komik durumlara düşürüyor sizleri.Hani demokrasi ne oldu .Kim karar verecek bacım bu ülkede sizin razı olacağınız kararı,yapmayın Allah aşkına .Konu Alevilik değil islam değil.Ne o zaman dile getiremediğiniz şey.Yoksa dindar insanlara olan tahammülsüzlüğünüzmü.Allah hidayet nasip etsin.Siz istemezsiniz ama biz yinede sizler için dua edelim

Komik olan sensin.
Seni hidayeti kendine dile,senin ihtiyacın var hidayete ermeye.Senin zihniyetinedki kişilerin duasına ihtiyacım yok kalsın
Trde sağlık,hukuk ve eğitimin bağımsız olarak yönetilmesi lazım.Eğer öyle olmazsa her iktidara gelen kendi siyasal düşüncesine göre kararlar alır ve bunu kanun olarak yürürlüğe sokar.

Tahammül mü?Bundan bahsaeden siz misiniz:confused:
Komik oluyorda sizin ağzınızdan çıkınca:D

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
kardeşim din dersi istemiyorsan başka bir ülkeye gideceksin.zaten okullarda hafta da 1 saat gösteriyorlar o mu gözüne battı.hafta da 5 saat matematik gösteriyorlar ne işe yarıyor söyler misin.ben hafta da 5 saat mat görüyorum ama bir şey oldugu da yok.bir ben degilim herkez aynı.

bu senin gözüne batmıyorda 1 saat din dersimi gözüne batıyor.din dersinde ayrımcılıkta yoktur bunuda iyi bil.

neymiş avrupada böyle degilmiş lafa bak ya.şunu iyi bil ki burası avrupa degil.
onlar gibi olmaya da niyetimiz yok.istemiyorsan kapı orada kardeşim.

Din dersinden aldığın nedir onu merak ettim.
Okulda sana verilen din dersini yeterli görüyor musun.
Yeterli gördüğünü söyleyemezsin.Hiç birkesim bunu yeterli görmüyor.
Bunun içinde çocuklarını okul dışında dini ağitim alacak yerlere yönlendiriyorlar.
Konu din dersi olduğu için hepiniz tepki duyuyorsunuz.
Merak etmeyin 100 sayfalık birkitabın dersinin kladırılması ile din elden gitmez.

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
Evet Tuhaf! Bir defa ilk cümleniz başlı başına sakat. Nedeni "aleviliği İslam içinde görme mecburiyetim yok" derken zaten İslam aleviliği kendi içinden bir unsur olarak görmüyorki! İslam aleviliği tamamen ama tamamen dışlıyor,reddediyor. O yüzden sadece siz değil, bizlerde görmüyoruz. Tuhaf dememin başka bir nedeni de siz mezhebleri dile getirirken "şafi,hanefi, alevi" demişsiniz, diğer mezhepler ile beraber aynı potada değerlendirmişsiniz. İşte burası çok tuhaf ki; "alevilik" mezheb değildir. Kültür yapısı İslam'dan farklı bir cemaat inanışıdır.
Alevilik zaten din değildir. Alevi dini diye "acuze" bir söz ben duymadım, duyanlar varsa söylesin de haberimiz olsun.

cümleyi kurarken haklısınız yanlış kurmuşum.Aleviliği islamın bir mezhebi olarak görmüyorum.
Alevilik inannçlar üstü bir öğretidir.Sizin acuze olarak nitelendirdiğinz
beyninizdeki örümcek ağlarıyla örülmüş düşüncelerinizdir.

Mücahid

New member
Bu kadar Yeter din derslerine artık bir yerde dur zamanı geldi vede çoktan geçti.
Gerçege hüüü

"Körler ile sağırlar birbirini ağırlar"
Alina ve emrahcan kardeşlerin durumu birden bu sözü aklıma getirdi nedense.Yada fikirlerine taraftar bulamayan alina foruma üyemi kaydettiriyor?
Sadece merak

müttaki

New member
din Dersi Ailede Başlar Okulda Verdikleri Din Kitabini Hiç Incelediniz Mi? Berbat ötesi Din Yerine çiçek Böcekten Bahsediyor!
Bilmem Kimin Konu Hakkindaki Görüşlerine De Yer Verilmezse Olmuyor!

Mücahid

New member
cümleyi kurarken haklısınız yanlış kurmuşum.Aleviliği islamın bir mezhebi olarak görmüyorum.

Alevilik nedir dense anlatabileceğiniz çok derin bilgilerinizin olduğunuda zannetmiyorum ya.Ne demek yaa inançlar üstü öğreti siz nasıl beşeri bir öğretiyi vahyin kudsiyeti ile kıyaslamaya kalkarsınız.Bu sadece sizin cehaletinizde kaynaklı,bir saygısızlıktan öte geçemez.Size zihninde vahyin ve hadislerin şekillendirdiği düşüncelerini aktaran kardeşlerimi örümcek ağları ile bağdaştırmaktanda men ederim.Farkında değilsiniz ama ağzınızdan köpükler saçılıyor.Provakasyon kokuyor her zaman açtığınız konular.İnandığınız şeyin adı ne ise,saygı görmesini isterseniz,önce saygıgöstermeyi öğrenin.

abrec

New member
valla böyle olacaksa bu şekilde din dersleri olacaksa kaldırılsın

radikal

New member
İşte sokak agzıyla bir konuşma yuh falan kişiligiini ve sana katılanlar gösteriyor gerçek kimligini neyse zaten şaşırmadım beklernir böyle şeyler.
İster iste ister istemde dur deniliyor ya sen ona bak iktidardada akp olsa bile:)
benim ne işim var namazla lanet yezide lanet münküre.
Camide neden namaz kılalım bizim cem evimiz var neden camiye gidelim.
Gerçegin deminee hüüüüüüüüüüüüüüü
[/QUOTE]

Farkındamısın; cümle dahi kurmaktan acizsin. :p Sanki sözcükler ağzından yuvarlanarak çıkıyormuşçasına bir halde yazıya dökülüyor. Söyleyecek net bir şeyiniz olmadığından olabilirmi ? Sana örnekler verdiğim gerçeğiniz hakkında bir cümle dahi edememişsin, edemezsinde. Allah (cc) bu nurunu tamamlayacak rahat ol! Bizim acelemiz yok, sende sabr et. Günü gelince hep beraber hüüüü çekeceğiniz mekanlarda toplanacaksınız. ve size çektiğim bu yuuuhhhh varya, işte o yuhu! Ali Divanında bizzat Hazreti Ai (k.v.) size çekecek. Size bir tavsiye, cennetteki gençlerin efendisi Hazreti Hasan ve Hüseyin'e (r.anh ecmain) güvenmeyin, en başta sizi red edecek olanlar bizatihi O'nlardır. :p

İnançlar üstü bir öğreti diye bir kavram yok ki. Dinler üstü diye bir terim var, o da masonların kendilerine bir kimlik arayışından dolayı ortaya çıkmış bir terimdir. N'apsınlar aksi takdirde bir kimlikleri olmazsa muhatap alınmıyorlar, aynı sizler gibi. Acuze sözü sizler için hakaret anlamında kullanmadım, sanırım yanlış anladınız; bir gerçeği vurguladım!

**DiyarýMevlana**

New member
Web sitesi
islamigenclik.page.tl
Din dersinden aldığın nedir onu merak ettim.
Okulda sana verilen din dersini yeterli görüyor musun.
Yeterli gördüğünü söyleyemezsin.Hiç birkesim bunu yeterli görmüyor.
Bunun içinde çocuklarını okul dışında dini ağitim alacak yerlere yönlendiriyorlar.
Konu din dersi olduğu için hepiniz tepki duyuyorsunuz.
Merak etmeyin 100 sayfalık birkitabın dersinin kladırılması ile din elden gitmez.

kusura bakmada okulda o senin 100 sayfalık dedigin kitabı anlatmıyorlar.din dersinde kuran meali okuyoruz.

zaten sen o 100 sayfalık kitabı okusaydın böyle konuşmazdın.

kusura bakmayında biraz sert konuşacagım.
din dersi kalksın diyenler

siz hangi dine inanıyorsunuz?

demek 100 sayfalık bir kitabın kaldırılmasıyla din elden gitmez öyle mi?

bu gün 100 sayfalık bir kitabı kaldırırız.yarın başka bir kitabı ondan sonra kuranı ondan sonra islamı.

siz varya siz harbi avrupanın eseri olmuşsunuz.geçmişinizi unutmuşsunuz.

çanakkale de benim dedelerim torunlarımız bizden sonra islamı daha güzel yaşasınlar islamı daha güzel anlatsınlar diye canlarını feda ettiler.sizin dedeleriniz yok muydu çanakkale de .insan biraz utanır be.nasıl olur da din dersi kalksın diye biliyorsunuz nasıl bir mahlukatsınız anlamıyorum.

gerçi sizin ne dine ihtiyacınız var nede vatana nede islama.

kusura bakmayında sizin gibi din kalksın diyen kişileri tükürügümüzle bogarız.

münevver

New member
Ya arkadaslar biz bos yere konusuyoruz bunlarin kulaklari, kalpleri ve gözleri mühürlü öyleki yüzeysel düsünüp(o da düsünme degilde neyse) islama saldirmakdan öyle keyf aliyorlarki....daha ne muhatap aliyoruz sanki... bosverin "......." ürer kervan yürür demis atalarimiz..ne dogru demis...biz din derslerimizi daha nasil düzgün lestirebiliriz ona bakalim...

Üst Alt