Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kadın çalışmalı mı?

kadın çalışmalı mı?

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

• evet (maddi durumu kötüyse)

• kararsızım

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

DUR UM

New member
"sana şairlerden SorarlaR Deki Onlarin Ardina Ancak Sapiklar Düşer"

Nehirin_gözyaþi

New member
"kadın çalışmalı mı?"sorusunu bile şiddetli cehaletin göstergesi olarak kabul ediyorum.

Asya

New member
Kadın Çalışmalı mıdır?
-Kadının çalışmalı mı, çalışmamalı mı sorusuna cevap arayalım. Hz. Hatice Dul olduğu için, bizzat kendisi ticaretle uğraşıyordu. Hz. Aişe, Peygamber Efendimizin ölümünden sonra Ordulara Komutanlık yapmıştır. Müslüman bir kadın tahsil yapmalı, kendisi için haram olmayan alan ve ortamlarda çalışmalıdır. Ancak Tesettüre riayet ederek ve iffetini koruyarak çalışmalıdır. Kadın çalışmak zorunda değil ise, önceliği iş bulamayan Erkeklere bırakmalı, kendini evine, eşine ve çocuklarına adamalıdır. İç işler ve dış işleri paylaşılmalıdır. Zaten Erkek, evi geçindirmekle sorumlu olduğuna göre, kadının görevi iyi bir annelik yapmak, çocuklarını topluma kazandırmak olmalıdır. Kadının fiziki konumuna en uygun olanı, iç işlerini seçmesidir. Yeteri kadar “Anne Kokusunu” ve “Şefkatini” alamayan çocuklarda, Psikolojik davranış bozuklukları görülmekte, çevresine ve evliliğine uyum gösteremedikleri için, toplumun kanayan yarası olmaktadırlar.
-Hanımı çalışan ailelerde, şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanmalar, intiharlar meydana gelmekte, Psikolojisi bozulmuş yetim çocuklar ortada kalmaktadırlar. Erkek almış olduğu maaşı, hanımına ve çocuklarına harcarken, koz olarak kullanmayı düşünmezken, eğer erkek işsiz ise Kadın bu maaşı ile hava atarak, bunu erkeğe karşı koz olarak kullanmaktadır.
-Çalışan kadının yirmi dört saatini ele almak gerekirse, çocuğunu Kreşten alacak, yorgun argın eve gelecek, akşam için yemek yapacak, bulaşık yıkayacak, varsa ütü yapacak, çamaşır yıkayacak, çocuğunu uyutacak, sonra dinlenmek için zaman bulacak ve gece yarısı kocasının gönlünü görecek, uyuyacak, uyanınca çocuğunu emzirecek, kalkıp yıkanacak, kahvaltı hazırlayacak, giyinecek, süslenecek, çocuğunu Kreşe teslim edecek ve mesaisine yetişecek. Bu kadına 24 saat yetmeyecek. Bu yarışa bir kadının zarif ve nazik bedeni dayanamayacaktır. Sinir, stres, tartışma, şiddet sonucu mutlu aile çatırdamaya başlayacak. Benzetmiş gibi olmayalım, atalarımız; “İneği Çüte koşarsan, Süt alamazsın” demişler. Kadını çalıştırıyorsanız, bazı hizmetleri beklemeyeceksiniz. Beklerseniz, karşınızda öfke küpü bir kadın bulursunuz.

o zaman dünyadaki çalışan tüm kadınların boşanmış olması gerekirdi.halbuki ne kadar sağlam evlilikleri olan çalışan kadınlar var.
bizim mahalledeki camiye her hafta bayan vaize geliyor bayanlara islami sohbetler veriyor.ve bizim mahallenin kadınları bilgileniyor.bu kadın çalışmasaydı bu kadınları bilgilendirebilecek miydi?o kadınlar camiye gidip o sohbeti dinlemeseler o sevabı alabilecekler miydi?vaize hanım evde otursa çalışmasa bu onlarca kadını islami bilgilendirmeden dolayı sevap alabilecek miydi?
bu kadının 3 tane çocuğu var, kayınvalidesine de bakıyor,arapaça dersi de veriyor,çeşitli panel ve konferanslara da katılıyor. kendisi aynı zamanda doktora da yapmış tüm bu şartlar içerisinde.ve hiç bir sıkıntı yaşamadığını söylüyor.aksine bu işlerinin onu hayata ve yaşamaya motive ettiğinini,evde oturup amaçsız,hedefsiz bir kadın olmaktan kurtardığını ve hem sosyal hayatın içide bulunup hem de insanlara faydalı olabilen faal bir kadın yaptığını vurguluyor.son derece mutlu bir evliliği var.son derece mükemmel bir anne.ve ben açıkçası ona hayranım.ve onu tanıyan herkes ondan o kadar razı ki anlatamam.
dinimiz kadınların çalışmasını asla yasaklamıyor.aksine teşvik ediyor.ancak bir takım erkekler eşlerinin çalışmasını gururuna yediremediğinden (insanlara faydalı olmanın nesini gururuna yediremiyorsa) despot bir bakış açısıyla kadınların çalışmasına karşı çıkıyor ve bunu da (utanç vericicdirki)dinimize malediyor. artı çalışmakla insanlara faydalı olursa,kazandığı parayla insanlara yardımda bulunursa o kadın ahiretine de fayda sağlamış oluyor.
böyle bir konunun ciddi ve seviyeli bir islam forumunda tartışılması bile şaşırtıcı.
reyyan abla da çalışan bir bayan.ben onun bu konuya nasıl bir yorum getireceğini çok merak ediyorum.
gerçi bizim için ölçü dinimiz her zaman için.

Asya

New member
"kadın çalışmalı mı?"sorusunu bile şiddetli cehaletin göstergesi olarak kabul ediyorum.

haklısın ama bu forumda cahil de konuşuyor bilgili de konuşuyor.ama şu güzelki bilenlerin bilmeyenlere öğretmesi.
ben bu kadınların çalışması konusunda bu forumu despot bakış açısından ve sabit fikirlilikten uzak zannediyordum hayal kırıklığına uğradım ne yazıkki.

gulya

New member
evde otururub ev kadini olmak amacsiz hedefsiz kadin olmak degildir.sevap bitek camiye gidib sohbetler yapmak ve insanlari bilgilendirmekle kazanilmiyor.evine barkina en iyi sekilde sahip cikmak, cocuklarina ihtiyaclari oldugu anne sefkatini vermek, esine guzel sekilde hizmet etmeklede sevaplarin en buyugunu kazanmak mumkundur.zaten islamda esine cocuklarina hizmet ederken kazanilan buyuk sevab herkese malumdur.ben calisan kadinlar evine ailesine sahip cikmiyor ve ya hizmet etmiyor demek istemiyorum.yanlis anlasilmasin.sadece kadin calismazsa eger tum zamanini evine harcarsa hem sevap kazanir hemde kadinlik fazifesini en iyi sekilde yapmis olur.selametle

rusen_alp

New member
kadın çalışmalı mı,çalışmamalı mı? kadının bileceği iş, evde oturup dizi takip edeceğine , altın günü düzenleyeceğine çalışıp aile bütçesine bir katkısının olması hem kendisi için hem de ailesi için daha iyi olur,bununla birlikte çalışılan işin de kadına uygun olması gerekir,bu kıstaslar fizik ve ahlak noktasındadır,, mesela kadınlar ağır ve tehlikeli işlerde çalışmamalı , yine gayr-i ahlaki yerlerde çalışmamalı, kadına saygı duyulmayan, kadını maddeten ibaret zanneden şahısların olduğu iş yerlerinde de çalışmamalı,
Sonuç olarak kadın çalışmak istiyorsa çalışsın ama kendisine uygun bir iş olmalı...

rusen_alp

New member
evde otururub ev kadini olmak amacsiz hedefsiz kadin olmak degildir.sevap bitek camiye gidib sohbetler yapmak ve insanlari bilgilendirmekle kazanilmiyor.evine barkina en iyi sekilde sahip cikmak, cocuklarina ihtiyaclari oldugu anne sefkatini vermek, esine guzel sekilde hizmet etmeklede sevaplarin en buyugunu kazanmak mumkundur.zaten islamda esine cocuklarina hizmet ederken kazanilan buyuk sevab herkese malumdur.ben calisan kadinlar evine ailesine sahip cikmiyor ve ya hizmet etmiyor demek istemiyorum.yanlis anlasilmasin.sadece kadin calismazsa eger tum zamanini evine harcarsa hem sevap kazanir hemde kadinlik fazifesini en iyi sekilde yapmis olur.selametle

çok haklısınız ,bizim de gönlümüzden geçen bu,örnek bir kadın silüeti çizdinir,

rusen_alp

New member
Ve yine kadın fıtratına uygun işlerde çalışmalı, kadınlar bir mesleği icra etmek istiyorlarsa o meslekte sevgi ve şefkatin ön planda olması gerekiyor, örnek vermek gerekirse öğretmenlik, doktorluk, hemşirelik vs zikredilebilir.
Kadınları, kadınlık duygularından uzaklaştırıcak ve kadınların dejenere olacağı meslekleri kadınlar yapmamalı, örneğin idareci bir kadın olmamalı, yine hakim bir kadın olmamalı, bu meslekler otoriter , sert meslekler ..
Bunları kadınlar yapamaz mı? Yapar ama bana göre iki sonuç ortaya çıkar, ya meslek zarar görer, yani mesleğini hakkıyla yapamaz, ya da kadınlığından öz veride bulunur, kadınlıkdan uzaklaşır, erkekliğe yaklaşır, tabi her iki durumda arzu edilmez.

Rahmet4

New member
zaten calismayan kadin yokturki hepsinin isi var az veya cok...

soldierking

New member
haklısın ama bu forumda cahil de konuşuyor bilgili de konuşuyor.ama şu güzelki bilenlerin bilmeyenlere öğretmesi.
ben bu kadınların çalışması konusunda bu forumu despot bakış açısından ve sabit fikirlilikten uzak zannediyordum hayal kırıklığına uğradım ne yazıkki.

cahillikse biz kim sorsa cahiliz dioruz. daha bilmediğimiz çok şey var..
haklısın sen bize üst katlardan bakmaya devam et.

soldierking

New member
hiç kimse

hiç kimse

o zaman dünyadaki çalışan tüm kadınların boşanmış olması gerekirdi.halbuki ne kadar sağlam evlilikleri olan çalışan kadınlar var.
bizim mahalledeki camiye her hafta bayan vaize geliyor bayanlara islami sohbetler veriyor.ve bizim mahallenin kadınları bilgileniyor.bu kadın çalışmasaydı bu kadınları bilgilendirebilecek miydi?o kadınlar camiye gidip o sohbeti dinlemeseler o sevabı alabilecekler miydi?vaize hanım evde otursa çalışmasa bu onlarca kadını islami bilgilendirmeden dolayı sevap alabilecek miydi?
bu kadının 3 tane çocuğu var, kayınvalidesine de bakıyor,arapaça dersi de veriyor,çeşitli panel ve konferanslara da katılıyor. kendisi aynı zamanda doktora da yapmış tüm bu şartlar içerisinde.ve hiç bir sıkıntı yaşamadığını söylüyor.aksine bu işlerinin onu hayata ve yaşamaya motive ettiğinini,evde oturup amaçsız,hedefsiz bir kadın olmaktan kurtardığını ve hem sosyal hayatın içide bulunup hem de insanlara faydalı olabilen faal bir kadın yaptığını vurguluyor.son derece mutlu bir evliliği var.son derece mükemmel bir anne.ve ben açıkçası ona hayranım.ve onu tanıyan herkes ondan o kadar razı ki anlatamam.
dinimiz kadınların çalışmasını asla yasaklamıyor.aksine teşvik ediyor.ancak bir takım erkekler eşlerinin çalışmasını gururuna yediremediğinden (insanlara faydalı olmanın nesini gururuna yediremiyorsa) despot bir bakış açısıyla kadınların çalışmasına karşı çıkıyor ve bunu da (utanç vericicdirki)dinimize malediyor. artı çalışmakla insanlara faydalı olursa,kazandığı parayla insanlara yardımda bulunursa o kadın ahiretine de fayda sağlamış oluyor.
böyle bir konunun ciddi ve seviyeli bir islam forumunda tartışılması bile şaşırtıcı.
reyyan abla da çalışan bir bayan.ben onun bu konuya nasıl bir yorum getireceğini çok merak ediyorum.
gerçi bizim için ölçü dinimiz her zaman için.

hiç kimse iffetiyle ve islam kuralları içinde çalışan bir kadına söz söyleyemez

ama sen herkes adına konusuyosun biraz daha dikkatli konus.

Enver Ýstek

metin mete
Selam,Benim esim calismiyor bunu bastan söyleyeyim(Ailevi sebeblerden dolayi).Ama ben Insanin calismasindan yanayim eger imkani varsa.Benim kanimca insanlar hep eslerine muhtacmis gibi ben calisamam iste ben hanimim veya zengin hanimlarin esleride ayni sekilde neden calisayim Insaniz calisacagiz calisacagizki hem kendimize hem ailemize hem toplumumuza hem devletimize hizmet etmis olacagiz.Hanimlarda calismali.....Her calisan hanimdan süphe edersek ahlaki yönden(ben bu konuyu gayri ahlaki olarak algiliyorum) unutmayinizki en yakinlarimizdan bayan kardeslerimiz calisiyor(ve icerisinde belkide bir tane bozuk cikinca hepsi ayni diye söylenmek yazik)(erkeklerin icinde daha cok bozuk oldugunu unutmamak lazim) calismak ayip oldugu zamanki benim kuzenim belediyede cöpcülügü kücümsedi ve hala 6 yildan beri issiz ve cok perisan simdi Hanimlarda ayni sey mevcut onlari zorla evlere kapatip calismaktan men etmek yerine eger müsait ise calismasina müsade etmek gerek(Yani cok cocuklu veya evde bakmakla yükümlü oldugu hasta,Ihtiyar ne bileyim baska sorunlari olanlar müstesna)

Mücahid

New member
Arkadaşlar herkesten öğreneceğimiz çok şey varmış hepinizden Allah razı olsun.Bazı kardeşlerimizin dediği gibi kadın eğer can sıkıntısı,hobi,yada daha başka buna benzer ipe sapa gelmez sebeplerden dolayı çalışmak ister ve işe değilde sanki çok özel bir davete yada düğüne gider gibi süslenerek ve makyajlı bir şekilde giderse çalışmaya Reyhanlı kardeşimizin belirttiği ayete muhalif duruma düşer.Ve gittiği iş yerindede fitne sebebi olması an meselesidir.Kadınların çalışmasının gereği neden doğdu bu ülkede diye bir soru geliyormu aklımıza.O kocaman kocaman hortumlarla sömürülen ekonomimiz çalışan erkeklerin emeğinin karşılığı olan paradan çok daha azı ile çalıştırılmasına sebep oldu,bunun yanı sıra belirli bir sistematikle bu ülkede kadınlar ucuz iş gücü olarak emeğin rekabetine alet edildi.Örneğin bir erkek aşçı diyelimki bir şirkette bin beş yüzliraya çalışsa.şirket sahibi 450 şer liradan iki bayan çalıştırarak daha ekonomik ve daha fazla iş gücü elde ediyor.Zaten (Evde oturupta ne yapacaksın bari bir işe gir)Mantığı,sosyal statü,kadının ayakları üzerinde durabilmesi gereği gibi laflar,kapitalistler tarafından topluma kanıksatıldı.Kadın eğer isterse ve eğer evi çoluk çocuğu bakıma muhtaç değilse çalışsın,zaten kadında bir hafiflik sözkonusu ise bunu evde otururken çok daha rahat yapar.Allah korkusu varsa içinde hiç bir ortamda ne iffetine nede hayasına halel getirmez.Çalışan insanları asla aşağılamamamız lazım.Herkes üniversite bitirmiş ve iyi gelire sahip olamayabilir ki bu istatistiklerde de belli.Bu ülkede asgari ücret 405 lira ve en düşük ev kirası da aynı seviyelerde.Söylermisiniz arkadaşlar eşi çalışmayan 3 çocukla 500 lira maaş alıp 350-400 enaz kira veren bir insan çocuklarına nasıl babalık yapacak.

ALLAH'A DAYAN SA'YE SARIL,HİKMETE RAM OL
VARSA BUDUR,BİLMİYORUM BAŞKA ÇIKAR YOL.

Asya

New member
hiç kimse iffetiyle ve islam kuralları içinde çalışan bir kadına söz söyleyemez

ama sen herkes adına konusuyosun biraz daha dikkatli konus.

1. sayfada herkes söylüyeceğini söylemiş bu konuyla ilgil.sen şimdi söyleyemez desen de bir mana ifade etmiyor.
ben herkes adına konuşmadım bunu neye dayanarak söyledin onu bilmiyorum.
ben bazı kişiler bazı insanlar diye söz ettim.
hem sen diyosunki "islam kuralları içinde çalışana söz söylenemez"bunu biliyodun da bu konuyu niye açtın o zaman?

soldierking

New member
arkadaşlar hepinizden ALLAH razı olsun ama ben görüşlerimi ilk sayfada yazdım eklicek bişiniz yoksa lütfen anlamsız yorum yapmayın...

Asya

New member
cahillikse biz kim sorsa cahiliz dioruz. daha bilmediğimiz çok şey var..
haklısın sen bize üst katlardan bakmaya devam et.

ben bilgiliyim demedim ki.asıl cahillik bilmediği bir konu hakkında,kendi işine gelen şekilde fetva vermek ve yorum yapmaktır.

Asya

New member
evli bi bayanin calismamasi daha iyidir.kendisini cocuklarina esine evine adamak acisindan yani.selametle

dinimize göre kadının kendini kocasına adaması mecburi değilki.ona yemek yapması bile mecburi değil.ancak aile saaadeti zarar görmesin diye fedakar ve cefakar kadınlarımız yapaıyorlar hepsini.yapmasalar bir günahı yok ama.

gizemli

New member
kadın zorunlu ve muhtaç değilse çalışmaması daha uygun.

Üst Alt