Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kadın çalışmalı mı?

kadın çalışmalı mı?

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

• evet (maddi durumu kötüyse)

• kararsızım

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

Enver Ýstek

metin mete
Latife yaptım.

Ama eşim eğer topluma luzumlu bir mesleğe sahip olsa mesela öğretmen olsa doktor olsa çalışmasına teşvik ederdim. İşini para için değil hizmet için ifa etmesini tavsiye ve telkin ederdim.

Ancak eşim Makine Mühendisi ve toplumda çokta acil bir ihtiyaç değil. Maddi durumum hor ve hakir olacak duruma düşmediği sürece çalışmasını istemem. Ancak mesela iflas etsem, çalışmaz vaziyete gelsem, Yalan söylemek zorunda kalacağım(hadis-i şeriftir) borca girmek durumunda kalsam ehven diye isterse çalışabilir. Ancak, şu durumda çalışması sadece biftek almayı sağlar. Evladımın eğitimi biftek yemekten çok daha mühimdir.

Muhabbetle

Selam,Duhacigim iste öyle degil benim kanaatim her meslek iyidir ve gereklidir eger istiyorsa ve müskilati yoksa calismalidir...

__BODOM

New member
makina mühendisi olsun veya doktor olsun ikiside yerine göre hayatidir senin tam olarak neyi savunduğunu ben anlamadım çocuğu olmayanlar ne yapsın bence senin sorunun şu an yaşadığın topluma ve sisteme olan güvensizlikten

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Latife yaptım.

Ama eşim eğer topluma luzumlu bir mesleğe sahip olsa mesela öğretmen olsa doktor olsa çalışmasına teşvik ederdim. İşini para için değil hizmet için ifa etmesini tavsiye ve telkin ederdim.

Ancak eşim Makine Mühendisi ve toplumda çokta acil bir ihtiyaç değil. Maddi durumum hor ve hakir olacak duruma düşmediği sürece çalışmasını istemem. Ancak mesela iflas etsem, çalışmaz vaziyete gelsem, Yalan söylemek zorunda kalacağım(hadis-i şeriftir) borca girmek durumunda kalsam ehven diye isterse çalışabilir. Ancak, şu durumda çalışması sadece biftek almayı sağlar. Evladımın eğitimi biftek yemekten çok daha mühimdir.

Muhabbetle

yani bu mesajdan anliyorumki kadin para icin calisiyor hizmet icin degil cünkü söylediginiz tabir su zor durumda kalsam parasal olarak calistiririm yani para icin calisabilir yapma güzel canim sevgi deger kardesim

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net

bu cevaptaki ilk yazin ve ikinci misrasi geliyor

Ancak eşim Makine Mühendisi ve toplumda çokta acil bir ihtiyaç değil. Maddi durumum hor ve hakir olacak duruma düşmediği sürece çalışmasını istemem. Ancak mesela iflas etsem, çalışmaz vaziyete gelsem, Yalan söylemek zorunda kalacağım(hadis-i şeriftir) borca girmek durumunda kalsam ehven diye isterse çalışabilir

yani ben burdan cikardim yazini komikmi bilmem

vesselam

FabioPaim_23

New member
simdi düsünüyorum biraz. avrupalısı amerikalısı uzakdogulusu v.s kadın erkek demeden calışacak, biz de kadınlar calışmasın, 18 yasını doldurmadan kimse calışmasın, aman cocugumuz okurken çalışmasın derslerinden geri kalmasın, 50 yasında emekli olalım calışmayalım. peki o zaman soruyorum. avrupalıyı amerikalıyı uzakdogluyu nasıl yakalayacaz. nasıl gececez islamiyeti nasıl tüm dünyaya hakkıyla kabul ettirecez. kusura bakmayın ama bu işler yatarak olmaz. cocuk yetiştirecekmiş evde oturup. yemek yapıp örgü mü örecek. televizyonu acıp sacma sapan programları mı izleyecek. bu ülkede yaşıyorsanız bu ülkeye bişeler katmak zorundasınız. islama bişiler katmak zorundasınız. cocuklar yetişir. yeter ki yetiştiricisi iyi belirlensin. bakıcıya değil ulemaya teslim edilsin. dadıya değil alim olana güvenilsin. kadın tabi ki çalışmalı. çalışmalı ki liderlik bayragını tekrar biz müslümanlar alalım inşallah.

selametle.

muaz

New member
şimdi düşünüyorumda annem ben ilkokuldan dönünce vs işte olsaydı ee evde ses seda yok başımı dizine koyacağım kimsede yok...zor olurdu.

yolcu

New member
Kadın çalişmalı dıyen kardeslerime haklı olarak bir soru sormak istiyorum
KADIN ÇALIŞIRSA ÇOCUĞA VEYA ÇOCUKLARA KİM BAKACAK,

YOKSA SALDIM ÇAYIRA MEVLAM KAYIRA MI DENİLECEK:)
HERŞEY PARA DEGİLDİR BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM KARDESLERİM

Enver Ýstek

metin mete
Avrupa ile İslam bir değildir. Allah kafiri dünyanın imarı için göndermiştir. Bir gayr-ı müslim dinini terk etse başka kemalatlara sahip olabilir. Başka bir dine girebilir. Ama bir Müslüman bozulsa artık hiç bir işe yaramaz anarşit olur çıkar.
Bakınız bilime teknolojiye ve dünyanın imarına haddinden fazla rağbet göstermek doğru değildir. Bilime teknolojiye, dünyanın imarına elbette önem vermek lazım. Ama bin dafa Allah Allah deyip bir dafa bilim diyerek. Dünyamızı imar için, asla verilmeyecek rahat için ,rekabet için, kadınlarımızı yuvalarından çıkarmak ve en mühim şey olan evlatlarımızı topluma yararlı bir hale getirme ve ahiretini kazandırma görevine sahip olan anneleri dünyanın fesat ve yolda zina eder hale gelmiş, her adımda gasp riski olan topluma salmak ve onların zihinlerini idlal etmek, şefkatli yüreklerini dünyanın gaddar eline teslim etmek neresi İslami neresi Kurani neresi akli,neresi insani..
Evet ben İslami düşünüyorum. Dünyevi değil.Kabir kapısına kadar bize refaket edecek,belki ahiretimizi heba edecek, ebedi saadetimi bozacak bu iğrenç dünyanın imarı, kadınlarımızı kurda kuşa yem etmek ve çocuklarımızı bakıcılara teslim edip en iyi gıdaları alması ve en iyi okullarda okuması için dinin ihmal ve terk etmekse ben ilan ediyorum ,sefalet içinde ve zulüm altında inlemeye ve dünyanın en geri milleti olmaya razıyım.

Evet kadınların çalışmasına karşı değilim. Ancak dürbünüm Kur'an'dır. Dünyevi değil Uhrevi düşünüyorum.

Muhabbetle

Selam,Teskkür ediyorumda calisma konusunda bu kadar kati yaziyla baslamasan Hakperest kardesim gercekten bu kadar uzamazdi yani söyle diyeyim ciddi yazanlarin yazisi cok elestiri alirda.

Enver Ýstek

metin mete
Kadın çalişmalı dıyen kardeslerime haklı olarak bir soru sormak istiyorum
KADIN ÇALIŞIRSA ÇOCUĞA VEYA ÇOCUKLARA KİM BAKACAK,

YOKSA SALDIM ÇAYIRA MEVLAM KAYIRA MI DENİLECEK:)
HERŞEY PARA DEGİLDİR BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM KARDESLERİM

Selam,sen ne duruyorsun Yolcu gardas haydi cocuk bakimina(latife)Bakin güzel kardesim bizim yazilarimizi takib ediyorsun ama ya tam okumuyor yada atliyorsun.Biz diyoruzki bir mazereti yoksa.(mesela benim evimde 5 cocuk var ama sorun o degil)Yani bir insanin ya cok cocuk veya baska sebeblerden dolayi calismasi mazurlu olabilir buna hic kimse bir sey diyemez(benim böyle bir mazeretim var diye demiyorum)ama hic bir mazeret yokken calistirmam,Evlenmem dediginiz zaman tabiki Karsi cikiyoruz haliyle;neden o kardesimin hakkinda beyler karar veriyor?Neden bir yasami var calismalarina engel?Veya toplumda bunu ayipmi karsiliyorlar?Yoksa calisanlarin iffetinden süphenizmi var?yani sorulari cogalda biliriz..

münevver

New member
arkadaslar ben kadinlarin belirli mesleklerde calismalirindan yanayim...yani bir kadin hastalandigi zaman rahatca gidebilecegi bir kadin doktor ve özellikle kadin dogum dokturu olmali bu sanki türkiyede bir eksiklik gibi bakiyorum ssk ve numune hep erkeklerle dolu kadinlarda yeterince uzman degil.
hemsire, hasta bakici, yaslilar yurdu, cocuklar kiresi v.s. büsürü alanda hizmet bekleyen yerler var..kültür kisminda da böyle ressam olsun yazar olsun.
bence coluk cocuk büyünce yani anneye daha okadar asiri ihtiyac duymayinca hizmet adina kadin calisa bilir.

ahmet_emin_gunes

New member
hayır çlışmamalıdır.ancak çok zor bir durum istisna teşkil edebilir.ahir zamanın varlığını bu denli hissettirdiği bir zamanda kadınların çok zor bir durumda kalmadığı müdetçe çalışması taraftarı değilim.Malum günümüzde çalışan kadın kendini koruma konusunda çok büyük sıkıntılar çekmektedir.bunun yanında çalışacağı yere göre de çalışma imkanı değişebilir.eğer kadın kendini muhafaza edebilecek bir yerde çalışıyorsa sıkıntı olmayacaktır.
Kadının kendisine bakacak ve kendisini kollayacak bir yakını veya kocası varsa o zaman kadının maddi sıkıntısı olsa bile çalışması doğru olmaz.
günümüzde küfrün temsilciliğini yapan yobazlar kadının her şartta çalışmasını destekler ve buna karşı çıkanları gericilik ve yobazlık ile suçlar....
Onlara şunu soruyorum:belki siz tesettürden,kuran'ı kerimden habersizsiniz bu şuurla yaşayan inançlı insanların hayatından ne istiyorsunuz.Bu tutumunuz sizin küffar uşağı olduğunuzun en bariz örneklerinden birisidir.siz domuzlaşmış bir kavim olabilirsiniz bizim dinimizden çekin kanlı ellerinizi

Enver Ýstek

metin mete
hayır çlışmamalıdır.ancak çok zor bir durum istisna teşkil edebilir.ahir zamanın varlığını bu denli hissettirdiği bir zamanda kadınların çok zor bir durumda kalmadığı müdetçe çalışması taraftarı değilim.Malum günümüzde çalışan kadın kendini koruma konusunda çok büyük sıkıntılar çekmektedir.bunun yanında çalışacağı yere göre de çalışma imkanı değişebilir.eğer kadın kendini muhafaza edebilecek bir yerde çalışıyorsa sıkıntı olmayacaktır.
Kadının kendisine bakacak ve kendisini kollayacak bir yakını veya kocası varsa o zaman kadının maddi sıkıntısı olsa bile çalışması doğru olmaz.
günümüzde küfrün temsilciliğini yapan yobazlar kadının her şartta çalışmasını destekler ve buna karşı çıkanları gericilik ve yobazlık ile suçlar....
Onlara şunu soruyorum:belki siz tesettürden,kuran'ı kerimden habersizsiniz bu şuurla yaşayan inançlı insanların hayatından ne istiyorsunuz.Bu tutumunuz sizin küffar uşağı olduğunuzun en bariz örneklerinden birisidir.siz domuzlaşmış bir kavim olabilirsiniz bizim dinimizden çekin kanlı ellerinizi

Allahim senin gibilerini nasil biliyorsa öyle yapsin.

siz domuzlaşmış bir kavim olabilirsiniz bizim dinimizden çekin kanlı ellerinizi

Evet siz kimlerin torunusunuz cok iyi biliyoruz ve sizden nefret etmek lazim ama ne yazikki edemiyoruz sizi ancak Alemlerin Rabbine Havale ediyoruz.

FabioPaim_23

New member
Avrupa ile İslam bir değildir. Allah kafiri dünyanın imarı için göndermiştir. Bir gayr-ı müslim dinini terk etse başka kemalatlara sahip olabilir. Başka bir dine girebilir. Ama bir Müslüman bozulsa artık hiç bir işe yaramaz anarşit olur çıkar.
Bakınız bilime teknolojiye ve dünyanın imarına haddinden fazla rağbet göstermek doğru değildir. Bilime teknolojiye, dünyanın imarına elbette önem vermek lazım. Ama bin dafa Allah Allah deyip bir dafa bilim diyerek. Dünyamızı imar için, asla verilmeyecek rahat için ,rekabet için, kadınlarımızı yuvalarından çıkarmak ve en mühim şey olan evlatlarımızı topluma yararlı bir hale getirme ve ahiretini kazandırma görevine sahip olan anneleri dünyanın fesat ve yolda zina eder hale gelmiş, her adımda gasp riski olan topluma salmak ve onların zihinlerini idlal etmek, şefkatli yüreklerini dünyanın gaddar eline teslim etmek neresi İslami neresi Kurani neresi akli,neresi insani..
Evet ben İslami düşünüyorum. Dünyevi değil.Kabir kapısına kadar bize refaket edecek,belki ahiretimizi heba edecek, ebedi saadetimi bozacak bu iğrenç dünyanın imarı, kadınlarımızı kurda kuşa yem etmek ve çocuklarımızı bakıcılara teslim edip en iyi gıdaları alması ve en iyi okullarda okuması için dinin ihmal ve terk etmekse ben ilan ediyorum ,sefalet içinde ve zulüm altında inlemeye ve dünyanın en geri milleti olmaya razıyım.

Evet kadınların çalışmasına karşı değilim. Ancak dürbünüm Kur'an'dır. Dünyevi değil Uhrevi düşünüyorum.

Muhabbetle

yazımın tamamını okumamıssın anladıgım kadarıyla. ben bakıcıya verilsin cocuklar demiyorum. tekrar okursanız ne yazdıgımı anlarsınız. alimler analarıyla yasayarak alim olmadılar. evliyalar anneleriyle yasadıkları icin evliya olmadılar. bunun egitimini cok kücük yastan beri devrin en iyi alimlerinin yanında kalarak yaptılar. onlardan birseyler ögrenerek. ayrıca bana fazla bencil davranıyorsun gibi geldi. bugun biz avrupalıyı amerikalıyı bilimde ekonomide gecemezsek dinimizi de yayamayız. cünkü bize bakıpbiz cok daha iyi durumdayız dogru olan bizim dinimiz diyecekler. sen burda bana ne ya ben dinimi yasar muslumangibi ölürüm diyebilirsin o senin secimin. ama ben tam tersini düsünüyorum.

münevver

New member
hmm ahmet_emin_gunes kardesim bukadar hiddetlenme zaten calisanin önüne gecilmiyor ama bence seninde dedigin gibi mahremlerden uzak olabilecek mesleklerde calissin müslüman kadinimiz...ve benim saydigim mesleklerde bu olabilir...

mhmt

New member
Allahim senin gibilerini nasil biliyorsa öyle yapsin.

Evet siz kimlerin torunusunuz cok iyi biliyoruz ve sizden nefret etmek lazim ama ne yazikki edemiyoruz sizi ancak Alemlerin Rabbine Havale ediyoruz.

emin ol abi burda bi yanlış anlama var abi.. kastedilen güruh, islamdan habesiz, yada islamı hani ılımlı ayağına yatıp hayatta yaşama sırasına göre 3.4. derecedeye düşüren kesimler varya işte onları kastetmiş burda.. hani kadınları meta olarak, cinsel madde (özür) yada metaaaa olarak gören buyolla üzerinden para kazanan ve islam kadınları eve kapatıyor diyen şerefsizler varya kastedilen olanarll..domuz olanalr onlar..bilirsinki domuz eşini kısknamaya tek hayvandır.. yoksa burdan kimse hele bizim forumdan ve bu konuya yorum yazanlar alınmamalıdırlar..

selametle..

khan19556

New member
selam,kimse kimseyi para makinasi olarak görmüyor ve Allahima cok sükürler olsun ihtiyacimizda yok.Bizim kendi tercihimizdir desek her halde daha dogrusu olur bence birakiniz her kes kendisi karar vermeli ister calisir ister calismaz.Calisn bir insani(bayan) ifettsiz görmenin ne kadar haksiz bir düsünce oldugunu iste burada dahi görüyoruz.Onlada en güzel sekilde calisir ve ifetleriyle kendilerini korurlar.

İşte mesele halledildi...

İsteyen çalışır istemeyen çalışmaz şahsi görüşlere kimse karışmaz.

Fakat şahsi manada kadının çılışıp çalışmamasının mütealası yapılabilir.

Enver Ýstek

metin mete
Abi seni kırdı isem özür dilerim. Ben katı yazmışım galiba doğru. Ancak, suç varsa hakikatindir.

Hem ben kadının çalışmasına karşı olduğumu hiç bir yerde yazmamışım. Ancak, mecbur değilse, mesela biftek yemek için çalışıyorsa ne kadar hata ettiğini anlatmaya çalıştım. Yada bir kadın bir işte maddi durumu iyi olmasına rağmen biilgi işlemde çalışıyor. Ne luzum var,diyorum Çocuk daha önemlidir. Çocuğun imanını kaç bin lira maaşa satın alabilirsin diyorum.

Ama mesela bir kadın öğretmendir, maddi durumu iyi diye kocası çalıştırmasa şiddetle karşı çıkardım.

Şimdi, birinin evi yoktur. Kiradadır. Eşi çalışıyor. Elbette kimse itiraz etmez. Kimse kınamaz, kınamaya hakkı yok. Lüks için çalışsa kınamaya hakkı yok. Ancak hakikatide mi söylemiyelim? Anlatabildim mi bilemiyorum..

Neyse beynim döndü.
Ben kadının çalışmasına karşı değilim?
Vesselam

Selam,Güzel kardesim Duha neden beni kirasin.Benim dedigim eger mümkünse yani durumuna göre(bunu illaki maddi olarak düsünmeyelim)calismalidir diyorum yok ben evlenmem dedinmi iste olmuyor.Calisan bir hanim kardesimizin sucu nedir diyorum?Ama dedigin gibi sadece lüx icinse tabiki bu ayri bir konu...Allaha emanet ol.

Enver Ýstek

metin mete
emin ol abi burda bi yanlış anlama var abi.. kastedilen güruh, islamdan habesiz, yada islamı hani ılımlı ayağına yatıp hayatta yaşama sırasına göre 3.4. derecedeye düşüren kesimler varya işte onları kastetmiş burda.. hani kadınları meta olarak, cinsel madde (özür) yada metaaaa olarak gören buyolla üzerinden para kazanan ve islam kadınları eve kapatıyor diyen şerefsizler varya kastedilen olanarll..domuz olanalr onlar..bilirsinki domuz eşini kısknamaya tek hayvandır.. yoksa burdan kimse hele bizim forumdan ve bu konuya yorum yazanlar alınmamalıdırlar..

selametle..

Selam,Mehmedim eger senin dedigin gibi böyle yazsa idi AMENNA ama görüyorsunki bir mümine yakismayacak kelimeler kullanilmistir yani Allahin Halk ettigi bir insana hic bir suretti hakaret edilemez.sana diyorumki yapmayiniz cünki eger Cennet ve Cehennemi hak olarak görüyorsanizki haktir o zaman Alemlerin Rabbinin hükmüne ortaklik etmeyelim cünki O"domuz" dediginiz kisilerin hükmü Hüküm sahibinin elindedir.Bizler sadece Hükme boyun egmekle mükellefiz.domuz belkide esini kiskanmiyordur sadece omu diye sormak lazim aslinda?Her neyse konuyu bu kadar uzatmaya hic lüzum görmüyorum Allahima emanet olun.

Üst Alt