Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an dan Hüküm Çıkarabilenlere Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sana rûhusoruyorlar; de ki: Ruh, rabbimin işindendir, hakkındandır ve zâten size pek az bir bilgiden başka bir şey de verilmemiştir. (isra suresi 85)

Ruh, ben demişti, ancak rabbinin bir elçisiyim, sana bir erkek çocuk vermeye geldim.( meryem 19)

Ve işte biz, emrinizde sana böylece Ruh’u gönderdik de vahyettik; ne kitap nedir, bilirdin, nede iman ve fakat onu, kullarımızdan dilediğimizi doğru yola sevkeden bir nur olarak yarattık ve şüphe yok ki sen de elbette doğru yola sevkedersin.(şura 52)

burdaki ruh rabbinin elçisidir. daha görünmeyen ve pek az bilgiye sahip olduğumuz sorulara devam ederseniz cevap veremiyeceğim. çünkü bu benim bilgilerimi aşar. Allah(c.c.) bildiği sırları ondan başka bilecek yoktur. bakın isra suresinde de belirtilmiş. ruh hakkında pek az bilgiden başka birşey insanlara verilmemiştir.

bu aynı aklın nerde bana gösterirmisin demeye benziyor.

Teşekkür ederim islamcı, ama bak, daha işin çok başındayız. Ve önemli bir konu müteala ediyoruz. Burada muhakkak ki senin bildiklerin de olacak, bilmediklerinde. Maksadımız senin bilgini ölçmek değil. İdrak mekanizmanı sorgulamak ve bu mekanizmanın sağlıklılığını görmek ve bundan bir hisse kapmak. Eğer ben bu işte yokum dersen, zorla bir şey yapmıyoruz zaten, devam dersen, bıkmak yok. Ben seni bir savcı gibi sorgulayacağım. Devam mı, tamam mı?

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Yani kardeş, ya meramımızı anlatamadık, yada sadece muhabbet yapıyorsunuz. Bakın konunun ilk sayfasında mesaj kirliliği yapmayalım dedik, dedik ki konu dağılmasın. Zaten münazara konusunda formasyonumuz zayıf, elma konusunu teati ederken,mevzu minare ile bitiyor... Yani şu münazaranın daha başındayız, ne konuşacağımız, ne edeceğimiz belli değil daha... Kimseninde hakkına tecavüz etmedik, yazmak için kuyrukta bekleyende yok... Kimseyede cebr etmiyoruz, ilgilenen sorumuza cevap veriyor, bırakın bir iki yaprak olalım, müsadenizle...
Tabiki dolsun kardes, illaki dolsun ...bir degil bin sayfa insallah...her birimiz birimizden ögrenerek ilerlicez insallah...

bende yazicam birseyler görünce, konuyu kapatin diye birsey demedim ben ....

ama bunu diyen arkadas acaba kimlere saldiriyordu???
sırf Kur'an-ı Kerim den tüm şeriat ahkamını alabilme yöntemi adına girişimde bulunduğumuz bu konu, bir kişi hariç, başka hiç bir katılımcı tarafından rağbet görmedi. O bir kişinin koca bir sure için açıklaması ve koyduğu hükümler 5. permalinktedir, okuyunuz. Ben yorum yapmadım, zira muhatab şu an yok. Oysa, bu forumda hergün onlarca üye, sırf Kur'an ı okuyarak, hadis ve islam uleması kaynaklarından istifade etmeye gerek duymadan, her konuda bir veya birkaç ayet yazarak cevaplar verip, iddiada bulunuyordu.

Maksadim sadece buna cevap vermekdi....Yoksa kurani kerimin en incesine kadar, kelime kelime yazalim illaki....

vesselam :)

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Kardeşlerim siz Allah'ın apaçık gönderilmiş ayetleri hakkında ne tartışıyorsunuz,bana ''O'' diye nitelendirdiğimin anlamını nereden bilerek açıkladığımı soruyorsun ? Ben başka meal Kuran-ı Kerim okumuşum biliyorum,bilmese idim bu açıklamayı yapmazdım,anlamadığım için başka bir meal okurdum,İslam'a yeni girmiş bir insan Kadir suresini okurken orada gördüğü ''O'' nitelendirmesini nasıl anlasın ? Oraya Kuran-ı Kerim yazılacak.Doğrusu budur.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Kardeşlerim siz Allah'ın apaçık gönderilmiş ayetleri hakkında ne tartışıyorsunuz,bana ''O'' diye nitelendirdiğimin anlamını nereden bilerek açıkladığımı soruyorsun ? Ben başka meal Kuran-ı Kerim okumuşum biliyorum,bilmese idim bu açıklamayı yapmazdım,anlamadığım için başka bir meal okurdum,İslam'a yeni girmiş bir insan Kadir suresini okurken orada gördüğü ''O'' nitelendirmesini nasıl anlasın ? Oraya Kuran-ı Kerim yazılacak.Doğrusu budur.

Serhan abi, hemende kızmışsın, tartışmıyoruz, sadece soruyoruz, üstelik sadece biliyorum diyenlere...

Çok çok haklısın, yerden göğe kadar, senin, benim gibi, bunu türlü kaynaklardan okuyan insanlar biliyor ki bahsi geçen "O" ifadesi ile , Kur'an kasdediliyor. Ama, hiç bir kaynaktan yardım almayan birisi ne bilsin ki "O" Kur'an dır. İşte bizde bunu anlatmaya çalışıyoruz. Sadece bunu. Bir tek bunu Serhan Kardeşim. Yoksa ne derdimiz Kur'an ın anlaşılmaz olduğu, ne de bizlerin anlama özürlü olduğu. Ancak, her işin bir ilmi var ve ilimsiz irfan satmak hiç hoş olmuyor.

Bu konuda gösterdiğiniz girişim örneğiniz için teşekkür ediyorum.

berguzar

New member
Merhaba Arkadaşlar:
Burada en çok kuran diye ısrar edenlerden biri de ben olduğum için ve bekirin söylediklerine kendimide muhatap aldığım için yazıyorum.
Öncelikle şunu söyleyim, ben hafta sonları internet bağlantısı kuramıyorum, uzak kalmamın nedeni budur. Ve dün forum yapılandırılıyor diye sayfaya ulaşamadım, ilgilenenlere duyurulur:)
Kadr suresindeki O ibaresinden tamamen kuranı anlamalıyız diyorum elcevap...
Hepiniz Allaha emanet olasınız...

K

kuranyeter

Guest
selam
29 "Zikir/Kur'an bana geldikten sonra, o saptırdı beni ondan. Şeytan, insan için bir rezil edicidir."

Furkân 30 30 Resul de şöyle der: "Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur'an'ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular."

Furkân 31 31 Biz böylece her peygambere, suçlulardan bir düşman musallat ettik. Kılavuz ve yardımcı olarak Rabbin yeter.

Furkân 32 32 Gerçeği örten nankörler/inkârcılar dediler ki: "Kur'an ona toptan, bir kerede indirilsedi ya!" Biz böyle yaptık ki, onunla senin kalbini dayanıklı kılalım. Biz onu parça parça/ayet ayet okuduk.
selam ve dua ile

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Bismillahirrahmanirrahim
1-Doğrusu Biz onu Kadir gecesinde indirdik.
2-Kadir gecesinin ne olduğunu ne bildirdi ki sana?
3-Bin aydan hayırlıdır o Kadir gecesi.
4-Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle her iş için peyderpey inerler.
5-Bir selamdır o gece, ta tan atana kadar.

Ben izninizle biraz derine ineyim bu konuda, madem yüzeysel konuda anlasdiniz yapdiniz...Illaki ilk görünüsde burda kuran indi görünür, bu zahiri anlamidir velhasil isin icine girince konu degisir...Bu Konuda evvela sorulan soru su olmasi gerekirdi...

Hz Muhammed Mustafaya(sav)"OKU" emri geldiginde neyi okumasini dilediler? Kurani kerim yokdu, Ayet yokdu...O zaman acaba neyi oku dedi Cebrail, daha dogrusu yüce Rabbimiz?? Özündeki Hakki oku, Evrendeki ilahi sirrlari oku , asil konu buydu...Bunun icindirki Hz Muhammed(sav) dehsete düsdü, titredi, hayran kaldi.... Simdi bunun bilincinde kurani ele alirsak ve ayetlerini ele alirsak, yukarda surede O( yani kurani kerim, dolaysi ile özündeki kuran) demesi hicde sasilacak birsey degildir ....Zaten tüm evrenin ALLAHIN ayetleri oldugunu yine Kuran kerim kendisi söylüyor...Zaten Kadir sözcügünün anlami "Deger , onur" dur...Yukardaki ayeti tümden türkceye cevirmis olsalardi Zahitler illaki bundan birsey anlamayabilirlerdi ama isin batini yönünü arasdiran garanti anlardi durumun ne oldugunu...

Bismillahirrahmanirrahim
1-Doğrusu Biz onu (Kurani)Kadir (Degerli onurlu)gecesinde indirdik.
2-Kadir(Degerli onurlu) gecesinin ne olduğunu ne bildirdi ki sana?
3-Bin aydan hayırlıdır o Kadir(Degerli onurlu) gecesi.

Bu sekilde bakilinca kurani kerimin nicin:" Kadir gecesinin ne oldugunu kim bildirdi sana?!" sorusuda anlam kazaniyor...Cünki ALLAH söylemeseydi kul ne bilecekdi ne oldugunu o gecenin....Yani öncedende belirttigim gibi , her ayetinde binbir mana gizlidir, dabiki bunu bilmek icin kurani iyi tanimak gerek, bu kesindir....Büyükler derki:" Bu isin sirrini bilenler susar,bilmeyenler söyler.!"...
Cahilligimizden konusduk hosgörün :)

vesselam

bekir

sadece bir kul
Yönetici
selam
29 "Zikir/Kur'an bana geldikten sonra, o saptırdı beni ondan. Şeytan, insan için bir rezil edicidir."

Furkân 30 30 Resul de şöyle der: "Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur'an'ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular."

Furkân 31 31 Biz böylece her peygambere, suçlulardan bir düşman musallat ettik. Kılavuz ve yardımcı olarak Rabbin yeter.

Furkân 32 32 Gerçeği örten nankörler/inkârcılar dediler ki: "Kur'an ona toptan, bir kerede indirilsedi ya!" Biz böyle yaptık ki, onunla senin kalbini dayanıklı kılalım. Biz onu parça parça/ayet ayet okuduk.
selam ve dua ile

Değerli arkadaşım;

Bu verdiğiniz ayetler ile ne anlatmak istediğinizi kavrayamadım. İzah ederseniz memnun olurum. Selam

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Merhaba Arkadaşlar:
Burada en çok kuran diye ısrar edenlerden biri de ben olduğum için ve bekirin söylediklerine kendimide muhatap aldığım için yazıyorum.
Öncelikle şunu söyleyim, ben hafta sonları internet bağlantısı kuramıyorum, uzak kalmamın nedeni budur. Ve dün forum yapılandırılıyor diye sayfaya ulaşamadım, ilgilenenlere duyurulur:)
Kadr suresindeki O ibaresinden tamamen kuranı anlamalıyız diyorum elcevap...

Teşekkür ederim berguzar;

Ben de bunu neye dayandırarak " Kur'an" dır diye anlamamız gerektiğini sormak istiyorum. Selam

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bismillahirrahmanirrahim
2-Kadir gecesinin ne olduğunu ne bildirdi ki sana?
3-Bin aydan hayırlıdır o Kadir gecesi.

Ben izninizle biraz derine ineyim bu konuda, madem yüzeysel konuda anlasdiniz yapdiniz...Illaki ilk görünüsde burda kuran indi görünür, bu zahiri anlamidir velhasil isin icine girince konu degisir...Bu Konuda evvela sorulan soru su olmasi gerekirdi...

Hz Muhammed Mustafaya(sav)"OKU" emri geldiginde neyi okumasini dilediler? Kurani kerim yokdu, Ayet yokdu...O zaman acaba neyi oku dedi Cebrail, daha dogrusu yüce Rabbimiz?? Özündeki Hakki oku, Evrendeki ilahi sirrlari oku , asil konu buydu...Bunun icindirki Hz Muhammed(sav) dehsete düsdü, titredi, hayran kaldi.... Simdi bunun bilincinde kurani ele alirsak ve ayetlerini ele alirsak, yukarda surede O( yani kurani kerim, dolaysi ile özündeki kuran) demesi hicde sasilacak birsey degildir ....Zaten tüm evrenin ALLAHIN ayetleri oldugunu yine Kuran kerim kendisi söylüyor...Zaten Kadir sözcügünün anlami "Deger , onur" dur...Yukardaki ayeti tümden türkceye cevirmis olsalardi Zahitler illaki bundan birsey anlamayabilirlerdi ama isin batini yönünü arasdiran garanti anlardi durumun ne oldugunu...

Bismillahirrahmanirrahim
1-Doğrusu Biz onu (Kurani)Kadir (Degerli onurlu)gecesinde indirdik.
2-Kadir(Degerli onurlu) gecesinin ne olduğunu ne bildirdi ki sana?
3-Bin aydan hayırlıdır o Kadir(Degerli onurlu) gecesi.

Bu sekilde bakilinca kurani kerimin nicin:" Kadir gecesinin ne oldugunu kim bildirdi sana?!" sorusuda anlam kazaniyor...Cünki ALLAH söylemeseydi kul ne bilecekdi ne oldugunu o gecenin....Yani öncedende belirttigim gibi , her ayetinde binbir mana gizlidir, dabiki bunu bilmek icin kurani iyi tanimak gerek, bu kesindir....Büyükler derki:" Bu isin sirrini bilenler susar,bilmeyenler söyler.!"...
Cahilligimizden konusduk hosgörün :)

vesselam

Teşekkür ederim. Ancak katılım yoğunlaştı, cevaplar birden fazla ve ben 2 gündür seyehatte olduğumdan birikim oldu. Size izahatınızla alakalı sorularım olacak, selam...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
bişey değil bekir kardeş. evet kimse herşeyi bilemez. bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır. eğer bilmediğim birşey hakkında yorum yapmaktan Allah(c.c.) a sığınırım. ama sorgulayıp doğruyu öğrenmeye çalışanlardan eylesin bizi Allah(c.c.) u teala. insanların idrak mekanizmasını sorgulamak yine bir insana düşüyor öyle değil mi? düşünen varlık insan hem kendini hemede diğer insanları sorgular. kendi kendini keşfetmeye çalışan tek varlık insandır. çünkü düşünme yeteneği onun bu yönde hareket etmesini sağlar. eğer aklımız olmasaydı Allah(c.c.) bizi sorumlu tutmayacaktı. benim burda idrak mekanizmamdan yada diğer insanların idrak mekanızmasını sorgulamaya gerek yok. biz insanları sorgulamayız düşünceleri sorgularız.

sen illaki diyorsunki kuran anlaşılmaz. anlaşılsa bile bunun tamamı anlaşılmaz. sen bu düşünceyi savunuyorsun. bende sana diyorumki Allah(c.c.) gönderdiği kitapta bu apaçık bir kitaptır, anlayasınız diye kendi dilinizde inmiştir. diyor. ben ayetlerle anlaşılabirliğini ispatladım. bakın bu benim kendi görüşüm değil Allah(c.c.)ın bize söylediği kattiyetle doğru olan birşey. sen daha anlaşılamazlığını sorgulamak için kitabın içinden ayetler sunarak bunu nasıl anladın, şunu nasıl anladın diye soruyorsun. bende diyorumki anlamı neyse o şekilde anlıyorum.eğer anlaşılmaz olsaydı kuranı diğer dillere çevirenler nasıl çevirecekti.yada bu güne kadar olan tüm mealler yanlış mı??

dilersen devam edelim ama senin amacın anlaşılmaz olduğunu ispatlamaya çalışmak ise kitabın ayetlerini inkar etmiş oluyorsun.
devam edelim belki bilmediğimiz birşeyleri öğrenmeye çalışırız. burda amacımız doğruları gün yüzüne çıkarmak olsun. selametle.

Selam islamcı
Önce şu konuda mutabık kalalım. Biribirimize yazmadıklarımızla alakalı isnadda bulunmayalım. Yoksa anlamsız şekilde uzar, gider... Kimsede bir şey anlamaz bu sohbetten.
Bu konunun özü: Kur'an'ın her suresi ve ayetinden, ahkamını anlar ve çözebilirmiyiz, yoksa bu konuda yardıma ihtiyacımız varmıdır? şeklindedir.

Şimdi burada münazara stratejileri yapmayacağız. Devamdan kastımın ne olduğunu anlattım. Ben soracağım, sen nasıl anladığını bize izah edeceksin ki, bizim anlayış metodumuz gelişsin. Konumuz bu. Bunun dışında sen-ben davamız yok. Bildin-bilmedin davamız yok. Sen doğru-ben doğru davamız yok. Kimsenin inkar-kabul davası yok. Tamam mı?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Allah(c.c.) bize yorumlanmaya ihtiyaç duyulmayan ve emrettiği kesin olan şeyleri söylüyor. muhkem ayetler böyledir.

Allah(c.c.) muteşabih ayetleri anlamayı dilediğine verir.ilimde derinleşmiş olanlar. bu ilminin olduğunu gösterir. Allah(c.c.) bize ilim vermişse eğer bu tür ayetlerin yorumunu yapabiliriz. eğer ilmimiz yoksa anlayamayız.

Yazılarında güzel bir noktaya geldin islamcı. Kadir Suresi ile alakalı bazı soruları atlayabiliriz böylece. Senin yazından alıntı yaptığım şu kısım ile alakalı soruyorum. Ama kısa ve net cevap lütfen. Sorular şunlar:

1- Muteşabih ayetlerin hükmüne, sadece anlayanlar mı uyacak yoksa herkes mi?

2- Cevap evet ise, muteşabih ayeti ilmi olmayan anlamaz ise, anlayan birinden öğrenecek mi?

berguzar

New member
Yazılarında güzel bir noktaya geldin islamcı. Kadir Suresi ile alakalı bazı soruları atlayabiliriz böylece. Senin yazından alıntı yaptığım şu kısım ile alakalı soruyorum. Ama kısa ve net cevap lütfen. Sorular şunlar:

2- Cevap evet ise, muteşabih ayeti ilmi olmayan anlamaz ise, anlayan birinden öğrenecek mi?

Sevgili Bekir:

Konuyu nereye getirmek istediğini az çok anladım, iyi de oldu aslında.
Ben soruna cevap vermeden önce sana bir soru sorayım.
Cuma suresi:
9. Ey inananlar, Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah'ı anmağa koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. 10. Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lutfundan (nasibinizi) arayın. Allah'ı çok anın ki başarıya eresiniz. 11. Bir ticaret veya eğlence gördükleri zaman hep dağılıp ona giderler ve seni ayakta bırakırlar. De ki: "Allah'ın yanında bulunan, eğlenceden de ticaretten de hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır."

Şimdi ayetin hitap ettiği kitle belli, inananlar. Peki hitap bu kadar açık ve netken, ulema hangi nedenle bu hitabı ey erkekler olarak değiştirmiştir?
Sen benim soruma cevap verirsen, ben de senin soruna cevap vereceğim....

berguzar

New member
Merhaba Arkadaşlar:

Muhkem-Müteşabih-Te’vil

Zümer suresinin 23. ayetinden ve Al-i Imran suresinin 7. ayetinden anlıyoruz ve de Kur’an ayetlerini anladığımızda görüyoruz ki Kur’an Muhkem ve müteşabih ayetlerden oluşmuştur.

Ne yazık ki bu iki kavram da yüzlerce kavram gibi bize yanlış öğretilmiştir. Zira Sözlüklere, ansiklopedilere aparma terim kitaplarına bakarsanız Muhkem’in “açık, anlaşılan, sağlam” demek olduğunu Müteşabih’in de “kapalı, anlaşılmaz” demek olduğunu ve bu sözcüklerin birbirinin karşıt anlamlısı olduğunu görüp okursunuz. Biz böyle hatalardan Allah’a sığınırız. Detayı yeri geldiğinde verilecektir ama burada biz bu kavramların özünü bildirmekten yanayız. Kur’an’ın tanınması açısından yararlı olacağına inanıyoruz.

Muhkem ayetler: “Hüküm içeren” demektir. İçerisine insanları kargaşadan ve zulümden engelleyen ilkelerin bulunduğu ayetler demektir. Ki bu ayetler açıktır, nettir ve tekbir anlam ifade ederler.Bu ayetlerden ikinci ve üçüncü……başka bir anlam çıkarılamaz.

Müteşabih ayetler: “Birden çok, birbirine benzer, birbirinden güzel ve her biri açık açık anlaşılan ayetler” demektir. Bu ayetler mecaz kinaye ve diğer edebi sanatların kullanıldığı ve en alt tabakanın bile anlayabilmesi için yapılan benzetmeler ve örneklemelerin yer aldığı ayetlerdir. Bunlar da açık seçiktir, kesinlikle müşkil ve anlaşılmaz, kapalı değildir. Eğer ki “Müteşabih” “kapalı, müşkil ve anlaşılmaz” demek olursa Zümer suresinin 23. ayetinin anlamı çok tuhaf bir anlam olur. Yani Kur’an “hem sözün en güzeli” olacak hem de “müteşabih (kapalı, anlaşılmaz)” olacak!!!!!

Müteşabih ayetlerin birden çok, birbirinden güzel anlamlarının hepsi de doğrudur. Kim nasıl anlarsa anlasın hepsi o ayetin anlamıdır. Bu ayetler te’vil edilebilir. Ama “tevil” ne demektir bunu da açmak zorundayız.

Tevil: Maalesef “revil” sözcüğü de yanlış lanse edilmiş sözcüklerden birisidir. “Yorum” anlamıyla değerlendirilmektedir. Ve müteşabih ayetler hakkında yorumlar yapılmakta veya yapılamamatadır. Bazıları da Tevil’i tefsir anlamında kullanmaktadır.

İşin aslına gelince “Tevil” sözcüğü “geriye dönüş” anlamındaki “evl” sözcüğünün tefil babından mastarıdır. “evvele, yüevvillü, te’vilen,….” diye çekimi yapılır.Türkçe’deki “evvel/ilk” sözcüğü de bize Arapça’daki bu sözcükten gelmedir.

“te’vil” sözcüğünün anlamı ise “geriye dönüş” anlamından değişimle “tedbir/arkalaştırma” ve takdir/ayarlama” anlamınadır. Bunu tam tamına Türkçeleştirirsek “1’inci 2’nci, 3’üncü …..” gibi ardı ardına dizmek” anlamını söyleyebiliriz. Ayrıca “öncelik sırasına dizmek, öncelikleştirmek” olarak da ifade edebiliriz.

İşte müteşabih ayetlerin o birbirinden güzel, birbirine benzeyen, açık seçik anlamları Allah tarafından ve ehil kimseler tarafından “bu anlam birinci, şu anlam ikinci,şu anlam üçüncü, ….” gibi ard arda sıralanabilir, önceliklenebilir. İşte müteşabih ayetlerin tevili bu demektir. Yoksa “Müteşabih ayetler kapalıdır, müşkildir herkes anlayamaz, onların yorumunu ancak Allah bilir veya onları ancak Allah ve ehil kimseler (Rasihun) yorumlar” diye bir şey yoktur.

Görüldüğü gibi muhkem ile müteşabih iddia edildiği gibi birbirinin karşıt anlamlısı da değildir. Hakkı Yılmaz

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Ellerine saglik bergüzar , gercekden güzel ve detayli bir yazi olmus....Bize birsey birakmamissin yazmaya :D

Bu konu degindigin gibi malesef , geleneksel Islamcilar tarafindan hep baska lanse edilmis, insanlari kandirmak amaciylami, yoksa kendi kurduklari (mal mülk) sistemi icinmi yapmislardir bilmiyorum...

gercek olan suki, yüzyillardir insanlarimiza kuranin su ayetinden su su su isaret ediyor demislerdir...

Mesela buna en basit örnek Kuranda namazdir, Kurani kerimde Tas catlasa Namazin (salat kuranda, namaz farsca kelimedir) üc vakit olarak karsimiza cikdigini görüyoruz ve bunu Ortoks islamcilara sorunca , bir iki ayet cikariyorlar burdan 5 vakitte isaret etmisdir diyorlar...Bu ayetlerden biride Asr suresi....Herkes gitsin bir baksin, nerde yaziyormus??!! Yazmiyor deyincede sen anlamazsin, bunca alim yalanmi söylicek, sen dahami iyi bileceksin diye rencide edildigimizi görürsünüz....

Oysa Kurani kerimde:" Ya atalari aklini calisdirmamis iseler, onlari halenmi takip edeceksiniz!" diye uyarmakdadir...

Gercekden tsk ederim, güzel bir aciklama olmus Bergüzar
:23_43_14:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet değerli arkadaşlar, konu yine anlamını yitirmeden bir kaç alıntı ve bir kaç cevap yazıp yolumuza devam edelim inşaallah.

Önce berguzar
Sevgili Bekir:

Konuyu nereye getirmek istediğini az çok anladım, iyi de oldu aslında.
Ben soruna cevap vermeden önce sana bir soru sorayım.
Cuma suresi:
9. Ey inananlar, Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah'ı anmağa koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. 10. Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lutfundan (nasibinizi) arayın. Allah'ı çok anın ki başarıya eresiniz. 11. Bir ticaret veya eğlence gördükleri zaman hep dağılıp ona giderler ve seni ayakta bırakırlar. De ki: "Allah'ın yanında bulunan, eğlenceden de ticaretten de hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır."

Şimdi ayetin hitap ettiği kitle belli, inananlar. Peki hitap bu kadar açık ve netken, ulema hangi nedenle bu hitabı ey erkekler olarak değiştirmiştir?
Sen benim soruma cevap verirsen, ben de senin soruna cevap vereceğim....

Değerli arkadaşım,

Ben senin anlattığın şekilde yapılmış bir ayet çevirisi görmedim. Var olabilir... Ancak dediğin şekilde bir hüküm çıkaran kim ise, onun avukatı da değilim. O soruyu bana niçin soruyorsun? Ve bahsi geçen 2 maddelik soruyu ben size sormadım, size 32. permalinkte bir soru sormuşum, onun cevabını verin siz. Bu konuyu dağıtmak oluyor, sadece işinize gelen cevaplar yazacaksanız, lütfen bu konuya katılmayın, zira tüm bütünlük kaybolup, gidiyor...

Sonra islamcı

Bak islamcı, sana ne sormuşum
bekir´isimli üyeden Alıntı

ve islamcı, senin bana verdiğin cevap

bak şimdi peygamberimiz zamanında gemi yoktu. yani her yer çöldü. şimdi peygamberimiz zamanındaki inananlar gemi hakkında hiçbir bilgileri yokken ve kuranda bu geçmesine rağmen tamamına iman etmişlerdir. yani ben geminin nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. o yüzden iman etmem dememiştir.

E insaf yani... Şuradan üç tane insan çağır, hakem yap da, bu manzaraya bir cevap versinler.

Neden böyleyiz arkadaşlar, neden kırk dereden su getiriyoruz. Neden adil bir münazara yapamıyoruz.

islamcı, soru aynı, soruya cevap ver ya da çekil...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ve berguzarın 41. permalink yazısına cevaptır.

Değerli arkadaşım, bu konunun ne olduğu başında yazıyor. Üstelik yine bu konu içinde; "konu dağılmasın" dedik, "konuyu elma ile başlatıp, minarede bitiriyoruz" dedik, fakat çok heyecanlısınız galiba, eğer müdahil olmak istiyorsanız, mesajları bir baştan sona okuyun, konuya ilişkin cevap yazın, size sorulmuş sorulara cevap vermek yerine, ortadan ahkam kesmek, meseleye hiç bire izah getirmiyor. Senin yazdığın şu yazının benzerleri (41. permalink) bu forumda en az 10 kerre yazılmıştır.

Ve Muhabbetci nin 42. permalink yazısına
Ne güzel, şak şak, şak. Size de soru soracağımı belirtmiştim (permalink 33) neden sabretmek yerine konuyla alakasız yorumları alkışlayıp, sanki bir şey yakalanmış edasındasınız. Ben münazara etiği adına sabırla gidiyorum, hele ben size sorular soracağım, ben size sorayım da, siz o zaman ahkam kesin namazın kaç vakit, kaç rekat olduğunu

Selamlarla

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Ve Muhabbetci nin 42. permalink yazısına
Ne güzel, şak şak, şak. Size de soru soracağımı belirtmiştim (permalink 33) neden sabretmek yerine konuyla alakasız yorumları alkışlayıp, sanki bir şey yakalanmış edasındasınız. Ben münazara etiği adına sabırla gidiyorum, hele ben size sorular soracağım, ben size sorayım da, siz o zaman ahkam kesin namazın kaç vakit, kaç rekat olduğunu

Selamlarla

Hayy hayy kardes sor , sordunda bizmi kacdik meydandan:)

Yazan bergüzar hanimin yazdigi hosuma gidiyorsa ve buna iki kelam yazmak niyetinde isem bu acaba konuyu nasil dagitiyor?? Sorularini okuyorum ,hamd olsun simdiye dek sorularina cevap verebilecek bir haldeyim, cevabinida bilmiyorsam acikca söylerim bilmedigimi....Mesela Organ bagisinda acikca dedigim gibi...Bilmiyorsam okurum ögrenmeye calisirim...

Sen ama niye kizmakdasin? nedir seni bu hale getiren? Konuyu halen kadir gecesindeki "O" nicin kurandir onumu bilmek istediginden....

Kurani kerimde Kadir gecesinde yani Degerli , yüce, onurlu bir gecede inmis olan "O" kelimesi aslinda HAKKDIR...zahitler onda Kurani kerimi görsede, asil kurani kerim HAKIKAT nurudur, o olmadikca ne kurandaki ayetin, nede hadislerin, nede peygamberin bir anlami kalir.. Yani o gece inen, kuran olamaz cünki kuran 23 sene icinde indi, inse inse ayet inmisdir....Ama insanlarimiz buna alismis hep kuran indi deyip gecisdiriyorlar....bu ayni OKU emrine benzer...Oku ama neyi oku? Kitap yokdurdu ,Kuran yokdurdu , neyi okuyacakdi Hz Muhammed Mustafa(sav) ??? Elbetteki evreni, alemleri, özünü, sirrlari, ledün ilmini vesaire okuyacakdi....O gecede inende bunun gibi :" HAKK" indi olmasi gerekirdi...Bana ne alemin kuran indi demesinden, dedik ya herkes idrakine göre alir ilmi....ALLAH ne kadar verdi ise , ne kadar izin varsa anca o kadar görebilir insan alemin sirrlarini....

Dogrusu biz HAKIKATI onurlu, degerli bir gecede sana verdik , indirdik gibi anlamlari cikmasi gerekirdi burda...

Farzetki biz hepimiz bilmiyoruz kardes, sen söyle nedir O burda?? Kuranmidir, ayetmidir, hakkmidir, melekmidir, Ruhmudur, Cinmidir nedir tam olarak??

Ben diyorumki burdaki O Hakikatdir....

ama kurani kerim devaminda önünü kesiyor....

O gece Cebrail indi desek, melekler diye cogul kullaniyorki bu olamaz, ruh desek ruh zaten ya cebraile isaretdir genelde kuranda yada özündeki ruha isaretdir....

Ama bizce burdaki inen MELEK = KUVVET bundan dolayi ilahi sirrlar icin gözlerin acilmasidir, Ruhda özündeki uyuyan ruhun uyanisidir...Yani hakkel yakin olmakdir...Bu geceden sonra sirri ilahiye bürünmedimi Peygamberimiz?? Demekki onu güclendirdi yüce rabbülalemin birseylerlen ...

nitekim kurani kerimde bir cok ayetde Yüce ALLAH peygamberlerini HAKK ile güclendirdigi, yani Hakikat esmasina aldigini dile getirmisdir

Sad Suresi 20 Mülk ve yönetimini güçlendirmiştik. Kendisine hikmet ve hakla bâtılı ayıran söz etme yeteneği vermiştik.

yine nahl suresinde su gecmekdedir...

Nahl Suresi 102 De ki: "İman edenleri güçlendirip kökleştirmek için ve Müslümanlara bir müjde ve kılavuz olarak, Ruhulkudüs onu, senin Rabbinden indirdi.

nitekim bakara suresindede söyle buyurmakda

Bakara Suresi 119 İnan olsun ki, biz seni hak üzere bir müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik

yani kisaca diyecegim sudur, O demeki Hakikat esmasidir derler büyükler..gerci bu daha cok tasavvufa kaciyor ..Insallah daha iyi biliyorsundur , yazarsin bizde sayden ilme bir adim daha atmis oluruz...ALLAH cümlemize HAKK ile batili ayirmayi nasip eylesin....

Vesselam

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Minareye Çıkıp Bize Bağırma
Haberimiz Vardır, Sağır Değiliz
Sen Kendini Düşün Bizi Kayırma
Sizlerle Kavgaya Uğur Değiliz

Eğer İnsanlıksa Doğru Niyetin
Nefsini Islah Et Varsa Kudretin
Bize Lazım Değil Senin Cennetin
Huriye Gılmana Esir Değiliz

Sen önce şu imzanı düzelt Minareye çıkan bağırmaz Hakkın dergahına çağırır

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Peki kardeşim Muhabbetci

Şimdi bir zahmet, bu konudaki mesajların tamamını oku ve bu soruya (O nun neyi kasdettiği sorusuna) kaç kişinin kaç ayrı cevap verdiğine bir bak lütfen, ve mertçe bir yorum yap, biz bu Kur'an'ı herkesin kendi anlayacağı biçimde mi yorumlamalıyız, yada cevap verenlerin içinden hangi müçtehide uyalım, sana zahmet kısa ve açık bir cevap yaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt