Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yanliz Kuran Diyenler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

firsaf

New member

(Yalnız Kur’an, Kur’andaki din) diyenlerin kâfir olduklarını kim bildiriyor?

CEVAP

Bizzat Allahü teâlâ bildiriyor. Kendisi ile birlikte Resulüne uyulmasını, iman edilmesini, isyan edilmemesini, isyan edenlerin kâfir olduklarını bildiriyor. İşte âyet-i kerime mealleri:

(Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Enfal 20] (Sadece Allah’a değil, Resulüne de itaat şarttır.)

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80] (Resule uymak, Allah’a uymak demektir.)

(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, bilsin ki, Allah’ın azabı çok şiddetlidir.) [Enfal 13] (Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de karşı gelen buyuruluyor.)

(Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, isyan eden Cehenneme gider.) [Nisa 13,14] (Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de buyuruluyor.)

(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, apaçık bir sapıklıktadır.) [Ahzab 36] (Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de karşı gelen buyuruluyor.)

(İhtilaflı bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [Sünnetten] anlayın!) [Nisa 59]

(O Peygamber, güzel şeyleri helal, çirkin, pis şeyleri haram kılar.) [Araf 157] (Haram etme yetkisini Allah, Resulüne de vermiştir.)

(Kendilerine kitap verilenlerden, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram ettiği şeyi haram tanımayan ve hak dini [İslamiyet'i] din edinmeyen kimselerle; zelil bir halde kendi elleriyle [boyun eğerek] cizye verinceye kadar savaşın.) [Tevbe 29]

(Aralarında hüküm verilmek üzere Allah’a ve Peygambere çağırıldıkları vakit: “İşittik, itaat ettik” demek, ancak müminlerin sözüdür.) [Nur 51] (Mümin olan, sadece Allah’a değil, Resulüne de uyar.)

(Allah’a ve Resulüne itaat edin! [uymayıp] yüz çeviren [kâfirdir] Allah da kâfirleri sevmez.) [A. İmran 32] (Demek ki sadece Allah’tan değil, Resulünden de yüz çeviren kâfirdir.)

(Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150,151] (Yalnız Allah’ın değil, Resulünün emrine uymayan da kâfirdir.)

(Allah ve Resulü, bir işte hüküm verince, artık inanmış kadın ve erkeğe, o işi kendi isteğine göre, tercih, seçme hakkı kalmaz.) [Ahzab 36] (Sadece Allah değil, Resulü de bir hüküm verince, kimsenin söz söylemeye hakkı kalmaz.)

(Allah’a ve ümmi nebi olan Resulüne iman edin!) [Araf 158] (Demek ki Resule de iman şart.)

(Allah’a ve Resulüne inanmayan [kâfir olur] kâfirler için de çılgın bir ateş hazırladık.) [Feth 13] (Resulüne inanmayan da kâfirdir.)

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71] (Sadece Allah’a inanan değil, resulüne de inanan kurtulmuştur.)

Allahü teâlâ, Resulünü hep kendi ile beraber de bildirirken aşağıda ise sadece Resulünü bildiriyor:

(
Resulüm de ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!” [Al-i İmran 31]

(Ona [Resulüme] uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]

(Onun sözü vahiyden başka şey değildir.) [Necm 4]

(] Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının!) [Haşr 7

(Kimi, ona [Resulüme] iman etti, kimi de, ondan yüz çevirdi. Bunlara çılgın ateşli Cehennem yetti. Âyetlerimizi inkâr ederek kâfir olanları elbette ateşe atacağız.) [Nisa 55-56] (Resulünün hadislerinden yüz çeviren kâfirdir.)

(Hayır, Rabbine andolsun ki ihtilaflarda seni hakem edip verdiğin hükmü tereddütsüz kabullenmeyen iman etmiş olmaz.) [Nisa 65] (İmanlı, Resulullahın hükmüne razı olur.)

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(Kur’andan başka şeye uymayız diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Hadisi bırak, Kur’ana bak diyerek bana inanmayanlar çıkacak.) [Ebu Ya’la]

(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) [Buhari]

__BODOM

New member
peki neden hadisler Hz. Muhammed zamanından çok sonra yazılmaya başlandı peygamberin kendi sözlerinin yazılmamasını istediği hadisleride var onlara niye inanmıyorsun ben yanlız Allah a taparım resule tabi olurum onun da tek yolu Kuran a uymaktır

Haram etme yetkisini Allah, Resulüne de vermiştir.) bu cümle şirkin tanımını yapmaktadır ayrıca içinde hem Allah a hem Hz Muhammed e iftira vardır.

firsaf

New member
peki neden hadisler Hz. Muhammed zamanından çok sonra yazılmaya başlandı peygamberin kendi sözlerinin yazılmamasını istediği hadisleride var onlara niye inanmıyorsun ben yanlız Allah a taparım resule tabi olurum onun da tek yolu Kuran a uymaktır

Haram etme yetkisini Allah, Resulüne de vermiştir.) bu cümle şirkin tanımını yapmaktadır ayrıca içinde hem Allah a hem Hz Muhammed e iftira vardır.

Onlar, yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı buldukları Resûle, o ümmî peygambere uyan kimselerdir. O, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helâl, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kur’an’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir. araf 157

BAK AYET DİYOR AYET SEN KALKMIŞ ŞİRK DİYORSUN

sen ayeti red mi ediyorsun kuklarını ayete tıkıyormusun

sen hadislerin sonrradan yazıldığını nerden biliyorsun elindeki delilin nedir bununla ilgili ayet varmı madem sonra yazılmışsa ıspatla o zaman ispatın nedir delilin nedir bi ortay koy anlayalım

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Keramet-i evliyanın hak olduğunu gösteren deliller

Keramet-i evliyanın hak olduğunu gösteren deliller

Kur’an ayetleri:

a) Hazret-i Meryem’in kıssası: Ali İmran suresinde bunun bahsi geçti. Şöyle ki:

,,Rabb’i onu güzel bir şekilde kabul buyurdu; onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi ve Zekeriyya’yı da ona memur etti. Zekeriyya onun yanına, mâbede her girdiğinde yanında bir rızık bulurdu. Ey Meryem, bu sana nereden, derdi. 0 da bu, Allah tarafından, derdi. Zira Allah, dilediğine hesapsız rızık verir.” (Ali İmran, 37)

Beyzavî’nin beyanına göre, Zekeriyya Aleyhisselam Hz. Meryem’in yanına belli zamanlarda girer, çıkarken de kapıları kilitlerdi. Ve her girdiğinde kış mevsiminde yaz meyvelerini, yaz mevsiminde kış meyvelerini görürdü. Ve işte o zaman ,,Bunlar sana neden geliyor...” derdi. 0 da, ,,Allah tarafından” derdi...

b) Asef b. Berhiya:

Kur’an şöyle der: "Süleyman (a.s.) Ey ileri gelenler, dedi; Onların bana teslim olarak gelmelerinden önce hanginiz onun tahtını bana getirebilir? Cinlerden, bir ifrit: ‘Sen makamından kalkmadan önce ben onu sana getiririm,’ dedi.

Bunu yapmağa gücüm yeter ve ben güvenilir bir kimseyim! Yanında kitabtan bir ilim bulunan kimse de (Veziri Asef b. Berhiya yahut Hızır): ‘Sen gözünü açıp yummadan ben onu sana getirebilirim,’ dedi. (Süleyman tahtı yanına yerleşmiş görünce şöyle dedi: ‘Bu Rabb’imin lütfudur. Lütfune şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni sınamak istiyor. Şükreden kendisi için şükretmiş olur; nankörlük eden de bilsin ki, Rabb’in müstağnidir, çok kerem sahibidir.” (Neml, 38-40)

İşte bu zatın, bir anda Belkıs’ın tahtını Süleyman Aleyhisselam’ın yanına getirmesi bir keramet eseridir.

c) Ashab-ı Kehif:

Ashab-ı Kehif’in, yani o gençlerin mağarada 309 sene hiçbir afete uğramadan uyuya kalmaları keramettir ve keramet kabilindendir. Ve yine güneşin hararetinden korunmaları, Allah’ın onlar için bir lütfu, kendileri için de ayrı bir keramettir. Kur’an şöyle der:

"Uykuda oldukları halde sen onları uyanıklar zannedersin. Uyudukları yerde onları sağa ve sola çeviririz.."(kehf 18)

Keramet meselesinin "Yanlız Kur'an diyenler" konusunuyla ne alakası var diyenler olabilir..Burda birşeye dikkat çekmek istiyorum.."Allah(c.c) razı olduğu kimselere hesapsız rızık veriyor"..Peki Allah(c.c)'in dünya üzerinde böyle bir teminatı varsa ve bu Kur'an da sabitse neden evliyaları ya da velileri Allah'a ulaşma yolunda bir vesile olarak görmüyorsunuz??(Aynı örneği hadis ilmi içinde düşünebilirsiniz)

firsaf

New member
Kur’an ayetleri:

a) Hazret-i Meryem’in kıssası: Ali İmran suresinde bunun bahsi geçti. Şöyle ki:

,,Rabb’i onu güzel bir şekilde kabul buyurdu; onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi ve Zekeriyya’yı da ona memur etti. Zekeriyya onun yanına, mâbede her girdiğinde yanında bir rızık bulurdu. Ey Meryem, bu sana nereden, derdi. 0 da bu, Allah tarafından, derdi. Zira Allah, dilediğine hesapsız rızık verir.” (Ali İmran, 37)

Beyzavî’nin beyanına göre, Zekeriyya Aleyhisselam Hz. Meryem’in yanına belli zamanlarda girer, çıkarken de kapıları kilitlerdi. Ve her girdiğinde kış mevsiminde yaz meyvelerini, yaz mevsiminde kış meyvelerini görürdü. Ve işte o zaman ,,Bunlar sana neden geliyor...” derdi. 0 da, ,,Allah tarafından” derdi...

b) Asef b. Berhiya:

Kur’an şöyle der: "Süleyman (a.s.) Ey ileri gelenler, dedi; Onların bana teslim olarak gelmelerinden önce hanginiz onun tahtını bana getirebilir? Cinlerden, bir ifrit: ‘Sen makamından kalkmadan önce ben onu sana getiririm,’ dedi.

Bunu yapmağa gücüm yeter ve ben güvenilir bir kimseyim! Yanında kitabtan bir ilim bulunan kimse de (Veziri Asef b. Berhiya yahut Hızır): ‘Sen gözünü açıp yummadan ben onu sana getirebilirim,’ dedi. (Süleyman tahtı yanına yerleşmiş görünce şöyle dedi: ‘Bu Rabb’imin lütfudur. Lütfune şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni sınamak istiyor. Şükreden kendisi için şükretmiş olur; nankörlük eden de bilsin ki, Rabb’in müstağnidir, çok kerem sahibidir.” (Neml, 38-40)

İşte bu zatın, bir anda Belkıs’ın tahtını Süleyman Aleyhisselam’ın yanına getirmesi bir keramet eseridir.

c) Ashab-ı Kehif:

Ashab-ı Kehif’in, yani o gençlerin mağarada 309 sene hiçbir afete uğramadan uyuya kalmaları keramettir ve keramet kabilindendir. Ve yine güneşin hararetinden korunmaları, Allah’ın onlar için bir lütfu, kendileri için de ayrı bir keramettir. Kur’an şöyle der:

"Uykuda oldukları halde sen onları uyanıklar zannedersin. Uyudukları yerde onları sağa ve sola çeviririz.."(kehf 18)

Keramet meselesinin "Yanlız Kur'an diyenler" konusunuyla ne alakası var diyenler olabilir..Burda birşeye dikkat çekmek istiyorum.."Allah(c.c) razı olduğu kimselere hesapsız rızık veriyor"..Peki Allah(c.c)'in dünya üzerinde böyle bir teminatı varsa ve bu Kur'an da sabitse neden evliyaları ya da velileri Allah'a ulaşma yolunda bir vesile olarak görmüyorsunuz??(Aynı örneği hadis ilmi içinde düşünebilirsiniz)

bu yazdıklarının konuyla ne ılgısı olduğunu sormamda sakınca vrmı

__BODOM

New member
Onlar, yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı buldukları Resûle, o ümmî peygambere uyan kimselerdir. O, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helâl, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kur’an’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir. araf 157

BAK AYET DİYOR AYET SEN KALKMIŞ ŞİRK DİYORSUN

sen ayeti red mi ediyorsun kuklarını ayete tıkıyormusun

sen hadislerin sonrradan yazıldığını nerden biliyorsun elindeki delilin nedir bununla ilgili ayet varmı madem sonra yazılmışsa ıspatla o zaman ispatın nedir delilin nedir bi ortay koy anlayalım

115.Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.116.Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Sadece sanıya uyarlar onlar ve sadece saçmalarlar.117.Kendi yolundan kimin saptığını en iyi senin Rabbin bilir. Hidayete ermiş olanları en iyi bilen de O'dur.118.O halde, O'nun ayetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah'ın adı anılmış olanlardan yiyin.119.Size ne oluyor da üzerine Allah'ın adı anılmış olanlardan yemiyorsunuz? Zorda kalışınız dışında üzerinize haram kıldığını bizzat kendisi size ayrıntılı olarak açıklamıştır. Birçokları ilimsiz bir biçimde kendi keyiflerine uyarak halkı şaşırtıyorlar. Hiç kuşkusuz, senin Rabbin sınır tanımaz azgınları çok iyi bilmektedir.

Şu bir gerçek ki, ilimsizlik yüzünden öz evlatlarını beyinsizce katledenlerle Allah'ın kendilerine verdiği rızıkları, Allah'a iftira ederek haramlaştıranlar gerçekten hüsrana uğramışlardır. İnan olsun, sapıtmışlardır onlar; hiçbir zaman doğruyu ve güzeli bulamazlar.

(150)Şunu da söyle: "Allah şunu haram etmiştir diye tanıklık edip duran şahitlerinizi getirin." Eğer tanıklık ederlerse sakın onlarla birlikte tanıklık etme! Ayetlerimizi yalanlayanlarla âhirete inanmayanların keyifleri ardınca gitme! Onlar, kendi Rablerine başkalarını denk tutuyorlar.
De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı süsü, güzel, temiz ve tatlı rızıkları kim haram etmiş?" De ki: "Dünya hayatında onlar, inananlar için de var. Kıyamet gününde ise yalnız inananlar içindir onlar." Bilgiden nasipli bir topluluk için biz, ayetleri böyle ayrıntılı kılıyoruz.
De ki: "Ne oldu size de Allah'ın size rızık olarak indirdiği şeylerden bir haram yaptınız bir de helal?" De ki: "Allah mı size izin verdi, yoksa Allah'a iftira mı ediyorsunuz?"

Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler
kurtulamazlar.

(1)Ey Peygamber! Allah'ın sana helal kıldığı şeyi, eşlerinin hoşnutluğunu isteyerek neden haramlaştırıyorsun? Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

haramlaştırma yetkisi Allah dışında kimsenin yoktur.

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Güzel arkadaşlarım yanlız kuran diyenleri neden eleştiriyorsunuz ki, Tarihte bunu söyleyen ilk kişi sizinde çok sevdiğiniz değer verdiğiniz kişilerden birisi. Üstelikte bunu Peygamber efendimizin yüzüne karşı söylüyor!!!

O kişiye değer verip te, yanlız kuran diyenleri eleştirmeye hiç mi hiç hakkınız yok.

firsaf

New member
115.Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.116.Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Sadece sanıya uyarlar onlar ve sadece saçmalarlar.117.Kendi yolundan kimin saptığını en iyi senin Rabbin bilir. Hidayete ermiş olanları en iyi bilen de O'dur.118.O halde, O'nun ayetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah'ın adı anılmış olanlardan yiyin.119.Size ne oluyor da üzerine Allah'ın adı anılmış olanlardan yemiyorsunuz? Zorda kalışınız dışında üzerinize haram kıldığını bizzat kendisi size ayrıntılı olarak açıklamıştır. Birçokları ilimsiz bir biçimde kendi keyiflerine uyarak halkı şaşırtıyorlar. Hiç kuşkusuz, senin Rabbin sınır tanımaz azgınları çok iyi bilmektedir.

Şu bir gerçek ki, ilimsizlik yüzünden öz evlatlarını beyinsizce katledenlerle Allah'ın kendilerine verdiği rızıkları, Allah'a iftira ederek haramlaştıranlar gerçekten hüsrana uğramışlardır. İnan olsun, sapıtmışlardır onlar; hiçbir zaman doğruyu ve güzeli bulamazlar.

(150)Şunu da söyle: "Allah şunu haram etmiştir diye tanıklık edip duran şahitlerinizi getirin." Eğer tanıklık ederlerse sakın onlarla birlikte tanıklık etme! Ayetlerimizi yalanlayanlarla âhirete inanmayanların keyifleri ardınca gitme! Onlar, kendi Rablerine başkalarını denk tutuyorlar.
De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı süsü, güzel, temiz ve tatlı rızıkları kim haram etmiş?" De ki: "Dünya hayatında onlar, inananlar için de var. Kıyamet gününde ise yalnız inananlar içindir onlar." Bilgiden nasipli bir topluluk için biz, ayetleri böyle ayrıntılı kılıyoruz.
De ki: "Ne oldu size de Allah'ın size rızık olarak indirdiği şeylerden bir haram yaptınız bir de helal?" De ki: "Allah mı size izin verdi, yoksa Allah'a iftira mı ediyorsunuz?"

Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler
kurtulamazlar.

(1)Ey Peygamber! Allah'ın sana helal kıldığı şeyi, eşlerinin hoşnutluğunu isteyerek neden haramlaştırıyorsun? Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

sen nedne kacak dövüşüyorsun araf 157. ayeti inkar mı ediyorsun

bunu bir cevapla yoksa işine mi gelmedi yoksa kafandiki putun mu kırıldı ne oldu

alısmıssın bir kaç ayet yeryüzünde coğunluğa uyarsan seni sapıtırlar diye

iyide bu ayetlerin konuyla ilgisi ne yeryüzündeki çoğunluğa uy diye biz sana telkindemi bulunduk yahu itiraz ediyorsunuz bari tutarlı olsun

araf 157. ayeti inkar eden kafirdir sence nedir

senden delil istemiştim getiremiyorusn bakıyorum

hadislerin sonradan yazıldığına dair delilin nedir ayet varmı hadi bi getirin şu papagan gibi tekrarladığınız sonradan yazılmıstır delilinizide bi öğrenelim ne kadar sonra yazılmıstır ne zaman yazılmıstır

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH

bu yazdıklarının konuyla ne ılgısı olduğunu sormamda sakınca vrmı

Ortalanmis Mesaj         

Buhârî, henüz bebek iken babasi vefat etmis, kardesi Ahmed'le birlikte yetim kalmistir. Annesinin terbiyesi altinda büyümüs, küçük yasta Kur'an'i ezberlemis ve Arapça ögrenmistir. Babasindan kalan servet onun hiç kimseye muhtaç olmadan ilim ögrenmesinde yararli oldu. On bir yasinda hadis ögrenmeye basladi. Onalti yasinda annesi ve kardesi Ahmed'le birlikte hacca gitti. Annesi ve kardesi Buhârâ'ya dönerken, kendisi ilim ögrenmek istegiyle Mekke'de kaldi.
Imam Buhârî keskin bir zekâ ve ezberleme yetenegine sahipti. Herhangi bir seyi ezberlemesi için ona bir defa bakmasi veya onu bir defa dinlemesi yeterliydi. Bagdatlilarin ve Semerkandlilar'in O'nun zekâ seviyesini denemek için sorduklari sorular bunu göstermesi bakimindan önemlidir. Gezileri sirasinda dinlediklerini yazmamasi ve kendisine takilanlara, dinledigi bütün hadIsleri ezberden okumasi da dikkat çekicidir. O ayni zamanda çok hadis ezberlemekle de söhret bulmustu.
Ince yapiti uzun boylu idi. ihtiyarliginda çok halim selim görünüslü olmustu. Sert yaratilIsli degildi. Yumusak huyluydu. ilim konusunda çok dikkatli idi. Dayanaksiz konusmak istemezdi. Baskalari hakkinda gayet yumusak bir dil kullanirdi. Derdi ki, "Hiçbir kimseyi giybet etmemis olarak Allah (c.c)'a kavusmayi arzu ediyorum." Rical bilgisi herkesten çok olmasina ragmen cerh ettigi (zayifligini ortaya koydugu) raviler hakkinda bile asagilayici tabirler kullanmazdi. Yalanciligi bilinen birisi için "fîhi nazar (bunda ihtilaf vardir)", "seketû anhu (sikaligi konusunda âlimler sustular)" derdi. O'nun bir adam hakkinda en agir sözü "münkerü'l-hadis (hadisi alinmaz)" terimidir.
Sâmil Islam ansiklopedisi

Hadis ilmini yapan zat-ı muhteremler "keramet" sahibi kişilerdir..Önce Kur'an-ı Kerim'i küçük yaşta hafızalarına alırlar, ondan sonra hadis ilmini öğrenirlerdi..Allah(c.c) onlardan razı olsun...

Enver Ýstek

metin mete

kurtulamazlar.

Selamün Aleyküm,Bodom neden onlara bir sonraki ayeti vermiyorsun ama onlar gecekten amadir ve sagirdirlar anlamazlar...Araf-158

Resule düşen, tebliğden başka bir şey değildir. Allah sizin açığa vurduklarınızı da gizlediklerinizi de bilir.

Maide Suresi 99

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Güzel arkadaşlarım yanlız kuran diyenleri neden eleştiriyorsunuz ki, Tarihte bunu söyleyen ilk kişi sizinde çok sevdiğiniz değer verdiğiniz kişilerden birisi. Üstelikte bunu Peygamber efendimizin yüzüne karşı söylüyor!!!

O kişiye değer verip te, yanlız kuran diyenleri eleştirmeye hiç mi hiç hakkınız yok.

Firsat demiş!
(Yalnız Kur’an, Kur’andaki din) diyenlerin kâfir olduklarını kim bildiriyor?

CEVAP

Bizzat Allahü teâlâ bildiriyor. Kendisi ile birlikte Resulüne uyulmasını, iman edilmesini, isyan edilmemesini, isyan edenlerin kâfir olduklarını bildiriyor. İşte âyet-i kerime mealleri:

(Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Enfal 20] (Sadece Allah’a değil, Resulüne de itaat şarttır.)

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80] (Resule uymak, Allah’a uymak demektir.)

YORUMSUZ BİR HADİS
"Peygamber ölüm döşeğindeydi. Etrafındaki sahabelere 'bana bir kağıt getirin de size bir şey yazayım ki bundan sonra sapmayasınız' diye seslendi. Orada bulunan Ömer, 'Peygamber hastalığın etkisiyle ne dediğini bilmiyor. Yanınızda Kuran var. Allah'ın Kitabı bize yeter!' diyerek peygamberin yazmasını engelledi." (Buhari: Cihad 176, Cizye 6, İlim 49, Merza 17, Megazi 83, İtisam 26; Müslim: Vasiyye 20,21,22 ve Ahmed b. Hanbel 1/ 222, 324, 336, 355 )

Elifnisa

New member
Firsat demiş!

YORUMSUZ BİR HADİS
"Peygamber ölüm döşeğindeydi. Etrafındaki sahabelere 'bana bir kağıt getirin de size bir şey yazayım ki bundan sonra sapmayasınız' diye seslendi. Orada bulunan Ömer, 'Peygamber hastalığın etkisiyle ne dediğini bilmiyor. Yanınızda Kuran var. Allah'ın Kitabı bize yeter!' diyerek peygamberin yazmasını engelledi." (Buhari: Cihad 176, Cizye 6, İlim 49, Merza 17, Megazi 83, İtisam 26; Müslim: Vasiyye 20,21,22 ve Ahmed b. Hanbel 1/ 222, 324, 336, 355 )

yaa böyle bir şey nasıl olabilir hz. ömer diycekki peygamber ölüm döşeğinde ne dediğini bilmiyor.. Allahın resulu her zaman ne dediğini bilir ölüm döşeğinde bile olsa.
bu hadis bana biraz saçma geldi kusura bakmayın.

Enver Ýstek

metin mete
yaa böyle bir şey nasıl olabilir hz. ömer diycekki peygamber ölüm döşeğinde ne dediğini bilmiyor.. Allahın resulu her zaman ne dediğini bilir ölüm döşeğinde bile olsa.

Ne yazikki ona aft edilen sözlerin hepsi böyle yani senin dedigin gibi istersen hepsini irdele bu seninde kolayca yapabilecegin bir arastirma..

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com

Elifnisa kardeşim verdiğim hadis, Sahih buhari de mevcuttur. Aynı şekilde sahihliği konusunda herhangi bir şüphe de yoktur. Bunu istediğin ehli-sünnet alimlerine sorabilirsin. Bu arada sanırım biraz uzaksın islam tarihine. Bence araştır, iyidir.

Elifnisa

New member
evet uzaktım ama araştırıyorum ve okuyorum.
ama şunu biliyorumki bir çok sahih sandığımız hadisi şeriflerin içine bile doğru olmayan şeyler sıkıştırılmış.
söylediğiniz gibi araştırmak en doğrusu.
ama siz aklımı karıştırıyorsunuz:)
herkez ayrı şeyler söylüyor kime ve neye inanacağımı açıkça söyleyeyim şaşırdım.
seyid kutub ve mevdudi nin kitaplarını aldım umuyorum onlardan internetten oldugundan daha fazla faydalanırım.
sizin bana verebileceğiniz kitap ve yazar ismi varmı acaba_?

firsaf

New member
Selamün Aleyküm,Bodom neden onlara bir sonraki ayeti vermiyorsun ama onlar gecekten amadir ve sagirdirlar anlamazlar...Araf-158

Resule düşen, tebliğden başka bir şey değildir. Allah sizin açığa vurduklarınızı da gizlediklerinizi de bilir.

Maide Suresi 99

tabi tabi sen obür ayetlere kulak tıka inkarcı zihniyetine göre işine geleni cımbızla

cımbızcılar

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Öncelikle islam'ı araştırıyor isek, tarihine bir bakmamız gerekiyor. Hadis kitaplarında genellikle bu olaylara değinilmiştir.
Örnek olarak mezhepleri araştırıyoruz. Bu araştırmayı sağlıklı yapabilmemiz için, islamiyet'te ayrılıkların ilk ne zaman ortaya cıktıgını bulmamız gerekiyor. Nedenleri nedir? ne zaman olmuştur. Şahısların tutumları nelerdir. Kim kimi takip etmiştir vs.

Bir doğru vardır ki O da doğrunun ancak 1 olacağıdır. 2 doğru olmaz. Doğruyu bulmak ta, biraz zahmet, çaba, sabır, yürek ister.

İnatla, önyargı ile yapılan araştırmalar hiçbir zaman olumlu sonuçlar vermez.

Kitap tafsiyesine gelince de, Prof. Dr.Muhammed TİCANİ' nin Nasıl Hidayete Kavuştum isimli eserini öneririm.

Hayat hikayesi ve hakikati arar iken yaşadıkları gerçekten ilginç. Oldukça sürükleyici bir kitap.

Tafsiye ederim.

Online olarak okumak ister isen
http://www.islamkutuphanesi.com/turkcekitap/online/nasil_hidayete_kavustum/icindekiler.htm

Selametle.

Enver Ýstek

metin mete
evet uzaktım ama araştırıyorum ve okuyorum.
ama şunu biliyorumki bir çok sahih sandığımız hadisi şeriflerin içine bile doğru olmayan şeyler sıkıştırılmış.
söylediğiniz gibi araştırmak en doğrusu.
ama siz aklımı karıştırıyorsunuz:)
herkez ayrı şeyler söylüyor kime ve neye inanacağımı açıkça söyleyeyim şaşırdım.
seyid kutub ve mevdudi nin kitaplarını aldım umuyorum onlardan internetten oldugundan daha fazla faydalanırım.
sizin bana verebileceğiniz kitap ve yazar ismi varmı acaba_?

Kaynak tek oda Kitabullah;

http://kuranca.net/

http://www.istekuran.com/index.php?page=176dc03baec48a336496710a029fcef2&id=3

isterseniz size göndere bilirim kitab sadece isteyin ama hepsinin kaynagi KURAN...Tabiki isterseniz.Sadece Furkan olan Kitab..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt