Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yanliz Kuran Diyenler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

firsaf

New member
Bugün bilinen bazı hadislerin peygamber zamanında yazılamış olması ihtimal dahilinde iken, onun vefatından sonra ortalıkta dolaşan hadis miktarı, hızla artmaya başladı ve daha bir kaç on yıl içinde rakamsal olarak ikiye- üçe katlandı.Çıg gibi artan bu sayının 2. ve 4.yy.boyunca devam eden derleme çalışmaları sırasında “yüzbinlere”ulaştığı görülmektedir.Derlemeler Muhammed’in açık emrine rağmen yapılmıştır,fakat gelenekçiler bu yasağın Kur’an’la karışma endişesiyle ilgili olduğunu ve bu ihtimal ortadan kalkınca yasağın da kaldırıldığını söylemektedirler.

bu idaanı bi ispatlayamadın gitti dayanaksı idaa gecersizdir

yahudiler üzeyr Allahın oğlu dediler hristiyanlarda isa allahın oğlu dediler allah ne diyor dayanakları yok diyor bu onların kuruntusudur diyor

tıpkı senin kuruntun gibi dayanaksız idaa kuruntudur vede iftiradır

Ebu Zerr

New member
(7) Müslümanların tarihinde “veda haccı” bir dönüm noktasıdır.Bu hacda peygamber tarafından vazedilen “son hutbe” binlerce Müslüman tarafından dinlenmiştir. Bununla birlikte hadis kitaplarında bu hutbenin üç ayrı versiyonu bulunmaktadır.Binlerce kişi tarafından şahit olunan böyle bir olayın bile bir tutarlılık içinde nakledilememesi, hadis kitaplarındaki bozukluğun bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir:
Birinci versiyon,”Ben size, eğer sarılırsanız asla doğru yoldan sapmayacağınız,”ALLAH’ın kitabını ve Ehli Beytimi” bırakıyorum.
(Müslim 44/4,no:2408; İbni Hanbel 4/366; Darimi23/1,no:3319)
Bu, Şii Müslümanlar tarafından uydurulan versiyondur.
İkinci versiyon,”Ben size, eğer sarılırsanız asla doğru yoldan sapmayacağınız,”ALLAH’ın kitabını ve sünnetimi” bırakıyorum. [*](Muvvata 46/3) [/list]Bu da sünni müslümanlar tarafından uydurulan versiyondur.
Üçüncü versiyon:”Ben size, eğer sarılırsanız asla doğru yoldan sapmayacağınız,”ALLAH’ın Kitabını ” bırakıyorum.”
Müslim 15/19, no:1218 ; İbni Mace,25/84, Ebu Davud,11/56
Bu son versiyon, hem Şii hem de Sünni Müslümanlar tarafından ortak olarak nefret edilen ve Kur’an’ın, Muhammed’in getirdiği yeğane mesajın “Kur’an” olduğu bilgisi ile uyumlu, tek versiyondur. Ne şii ne de sünni müslümanlar, veda hutbesinin böyle bir versiyonu olduğundan bile habersizdirler ve tek doğrunun kendi inandıkları olduğuna kuvvetli bir şekilde inandırılmışlardır.
Gerçekte ise, bunu bilmek dahi istememektedirler. Evet, gerçek acıtır.Ama cehennem ateşi daha da fazla!

Son versiyon en doğru olanıdır...Sünni kaynaklarda rivayet ediliyor olması da sünniler tarafında nefret edilmeyeceğine açık bir delildir...Rasulullah (sav) sünneti ve ehl-i beyt'i emanet etmiş olması ise gayet doğaldır...Çünkü, kendisinden sonra ehl-i beyt'ine sahip çıkılmasını istemiştir...Çünkü, ahir zaman'da çıkacak olan sünnet münkirlerine karşı !!! sünnetimi emanet ediyorum demiştir...Kuran, sünnet ve ehl-i beyt üç güzel emanettir...
Ayrıca o son hutbede bulunan binlerce müslüman tarafından kuran nakl edilmiştir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt