Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yavuz Sultan Selim

FUADEKE

New member
Yavuz sultan selim'in hayatını dikkatli okur isen

İktidar için babasını tahttan indirmiş ve kardeşlerini idam ettirmiştir. ve Yine hayatını okur isen, döneminde idam olanların sayısı ortalama 40bin civarındadır.

Yavuz sultan selimin hayatını yaklaşık 3 kere okudum...
Beyazıt döneminde devlet yükselme döneminde duraklama yaşıyordu...
yavuz bunu engellemek için mantıklı olanı yaptı, kimsenin yapamayacağı birşey yaptı, herşeyini devletin bekası için feda etti...
eğer başa yavuz geçmese idi Şehzade ahmet geçecekti ve şehzade ahmeti okumanı tavsiye ederim padişah olabilecek biri değildir...
idam olanlara gelince onlar devlete ihanet ettikleri için idam olundular şeriat bunu gerektiriyordu, sanmıyorum ki haksız yere bir cana dahi kıysın...
Yavuz sultan selim kimseyi fetva almadan idam ettirmemiştir, o zaman ki şeyhülislam ise zembilli ali cemali efendidir ve o da Allah dostudur...
Yavuza zalim diyen büyük bir hata yapar...
Yavuz SELİMdir...
Kardeşlerini keyfi için değil şeriat gerektirdiği için öldürtmüştür...
Yukardaki videoyu izlemeni tavsiye ederim...

Ç

ÇÝray

Guest
gercekten bende osmanlı padişahlarına hayranım..rabbim razı olsun fuadeke :) :) cok güzeldi....

FUADEKE

New member
Amin Amin Allah hepimizden razı olsun...
Ne çok osmanlı sever varmış burda da yaa:)

Ebu Zerr

New member
Yavuz Sultân Selim’in sol kulağında küpe bulunan bir resmi mevcuttur. Bu doğru mudur?

Konuyu bir kaç açıdan ele almakta yarar vardır:

1) İslâm Hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için câiz görülmüş; ama erkekler için câiz görülmemiştir. Bazı hukukçular, erkek çocukların da kulaklarının delinebileceğini ve bu tür bir olayın Hz. Peygamber zamanında yapıldığı halde yasaklanmadığını ileri sürmektedirler. Her hal ü kârda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göre ise mekrûhdur; yani kısaca câiz değildir.

İşte bu şer’î hükmü bilen Yavuz Sultân Selim’in kulağını deldirip küpe taktığına ihtimal dahi vermiyoruz. Zira Yavuz, Mısır Seferi dönüşünde oğlu Süleyman’ın süslü el***elerini görünce, ‘Bre Süleyman, sen böyle giyinirsen, anan ne giysin?’ dediğini biliyor ve onun şahsî hayatında sade ve süsten uzak olduğunu kaynaklardan öğreniyoruz. Yavuz, süs ve ihtişâmdan hoşlanmayan bir Padişahtır. Doğru olan resimlerinde, pala bıyıklar vardır; ancak küpe yoktur.

2) Şu anda Topkapı Sarayı’nın Portreler Bölümünde 17/66 numara ile 70 x 65 cm ebadında bulunan küpeli Yavuz Portresi ile Macar bir ressâma ait olduğu söylenen küpeli resme gelince; Evvela, Yavuz’un minyatürlerde ve elimizde bulunan resimlerinde, bunun gibi küpeli olan üçüncü bir resmi bulunmamaktadır. Kaldı ki, bu resimler arasında resmî nakkaşlar tarafından yapılanları vardır. İkincisi, Yavuz’a isnad olunan, ama tamamen hayalî ve uydurma olan Avrupalı ve İranlı ressâmlara ait resimler çokça bulunmaktadır. Tarih kaynakları bu noktanın altını çizmektedirler. Bu küpeli resmin de, uydurma resimlerden biri olması kuvvetle muhtemeldir. Zira Sultânın kulağında küpe , boynunda incili madalyon, sarığında tac bulunmaktadır. Osmanlı Padişahlarının kıyâfetleri ile bağdaşmayan bu süsler, tablonun yakın tarihlerde yapıldığını göstermektedir. Zaten 1926 yılında Dolmabahçe Sarayından getirilmiştir. Dolma Bahçe Sarayına ne zaman konulduğu da bilinmemektedir. Üçüncüsü, bazı araştırmacılara göre, bu küpeli resim Şah İsmail’e aittir. Zira başında Şi’î Mezhebinin alâmeti olan kızıl börk ve bunun üzerinde İran Şahlarına mahsus taç vardır. Ayrıca küpe de Şi’a mezhebinde câiz görülmektedir. (EBUZERR: ŞİA DEĞİLDE ŞAH İSMAİLİN MEZHEBİ)

Ebu Zerr

New member
Üçüncüsü, bazı araştırmacılara göre, bu küpeli resim Şah İsmail’e aittir. Zira başında Şi’î Mezhebinin alâmeti olan kızıl börk ve bunun üzerinde İran Şahlarına mahsus taç vardır. Ayrıca küpe de Şi’a mezhebinde câiz görülmektedir.

A

abdirabbih

Guest
Bir rivayete göre, Selim Iran'i veya Misir'i fethettiginde oralarda kulaklari küpeli insanlarla karsilasmis. Bunun üzerine etrafindakilerden bunlarin kim oldugunu sormus, onlar da ''Esirler'' (kullar, köleler) oldugunu söylemis. Bunu duyan koca Sultan Yavuz Selim:
''Ben de ALLAH'in bir kulu, kölesi ve arzularimin esiriyim'', diyerek, bu olaydan sonra kulaklarina küpe takmistir.

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Üçüncüsü, bazı araştırmacılara göre, bu küpeli resim Şah İsmail’e aittir. Zira başında Şi’î Mezhebinin alâmeti olan kızıl börk ve bunun üzerinde İran Şahlarına mahsus taç vardır. Ayrıca küpe de Şi’a mezhebinde câiz görülmektedir.

1.si Şia tek başına bir mezhep ifade etmez. Şia'nın hangi mezhebi olduğunu belirtirseniz sevinirim.

2.si Caferilikte erkeğin küpe takmasının caiz olduğuna dair bir kaynak bulamadım.

Ebu Zerr

New member
1.si Şia tek başına bir mezhep ifade etmez. Şia'nın hangi mezhebi olduğunu belirtirseniz sevinirim.

2.si Caferilikte erkeğin küpe takmasının caiz olduğuna dair bir kaynak bulamadım.

üstadım, copy-paste'nin kerameti işte!!!
Şia değilde şah ismail'in mezhebi desek daha doğru olur...

Enver Ýstek

metin mete
Müslümanlara kılıç çeken birisini bir müslüman nasıl sever anlayabilmiş değilim.

Selamün Aleyküm,Mefkure iste bu nedenle severim.Eger bir müslüman komsusu olan müslümandan emin degilse ve her firsatta saldiriya ugruyorsa gereken önlemleri almaktir.Ben Mezhep konusunu acmadan kisadan anlatiyorum umarim bu konu sadece güzel elestirilerle devam eder.

Not Hala Caferinin yazisina kadar okudum digerlerine bakmadim...

Enver Ýstek

metin mete
Allah razı olsun çok hoştular yazılar....
osmanlı padişahlarının hepsini aşk derecesinde Elhamdülillah seviyorum ama Yavuz sultan selim benim için çok başkadır..
kulağında ki küpe ile Rabbe köleliğini belli eden
mısır seferinde Efendimiz (a.sm) önde gidiyor ben nasıl atta giderim diye edep ve tevazu ile başı yerde kızgın çöl kumlarını sina çölünü yalın ayak tek geçen zattır..
tekrar içimde ki aşkın tezahür etmesine vesile olduğun için çok sağolasın mübarek kardeşim.

Bence bu küpe isinde baska bir seyler var benim daha önce okudugum kadari ile küpesi yok bu sonradan Italyan bir ressamin hayali diyelim.Ama adina olmadik menkibeler gelistirilmis.Ben kendi görüsüm olarak(bir delil veremiyorum kendi kanaatim)küpesi olmadigi mihvalindedir.Keske o delilleri yani resmin gercegini tekrar bulabilsem..Biliyorsunuz kendi tarihimizi bile yabancilar yazmis..

Enver Ýstek

metin mete
Yavuz Sultân Selim’in sol kulağında küpe bulunan bir resmi mevcuttur. Bu doğru mudur?

1) İslâm Hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için câiz görülmüş; ama erkekler için câiz görülmemiştir. Bazı hukukçular, erkek çocukların da kulaklarının delinebileceğini ve bu tür bir olayın Hz. Peygamber zamanında yapıldığı halde yasaklanmadığını ileri sürmektedirler. Her hal ü kârda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göre ise mekrûhdur; yani kısaca câiz değildir.

İşte bu şer’î hükmü bilen Yavuz Sultân Selim’in kulağını deldirip küpe taktığına ihtimal dahi vermiyoruz. Zira Yavuz, Mısır Seferi dönüşünde oğlu Süleyman’ın süslü el***elerini görünce, ‘Bre Süleyman, sen böyle giyinirsen, anan ne giysin?’ dediğini biliyor ve onun şahsî hayatında sade ve süsten uzak olduğunu kaynaklardan öğreniyoruz. Yavuz, süs ve ihtişâmdan hoşlanmayan bir Padişahtır. Doğru olan resimlerinde, pala bıyıklar vardır; ancak küpe yoktur.

2) Şu anda Topkapı Sarayı’nın Portreler Bölümünde 17/66 numara ile 70 x 65 cm ebadında bulunan küpeli Yavuz Portresi ile Macar bir ressâma ait olduğu söylenen küpeli resme gelince; Evvela, Yavuz’un minyatürlerde ve elimizde bulunan resimlerinde, bunun gibi küpeli olan üçüncü bir resmi bulunmamaktadır. Kaldı ki, bu resimler arasında resmî nakkaşlar tarafından yapılanları vardır. İkincisi, Yavuz’a isnad olunan, ama tamamen hayalî ve uydurma olan Avrupalı ve İranlı ressâmlara ait resimler çokça bulunmaktadır. Tarih kaynakları bu noktanın altını çizmektedirler. Bu küpeli resmin de, uydurma resimlerden biri olması kuvvetle muhtemeldir. Zira Sultânın kulağında küpe , boynunda incili madalyon, sarığında tac bulunmaktadır. Osmanlı Padişahlarının kıyâfetleri ile bağdaşmayan bu süsler, tablonun yakın tarihlerde yapıldığını göstermektedir. Zaten 1926 yılında Dolmabahçe Sarayından getirilmiştir. Dolma Bahçe Sarayına ne zaman konulduğu da bilinmemektedir. Üçüncüsü, bazı araştırmacılara göre, bu küpeli resim Şah İsmail’e aittir. Zira başında Şi’î Mezhebinin alâmeti olan kızıl börk ve bunun üzerinde İran Şahlarına mahsus taç vardır. Ayrıca küpe de Şi’a mezhebinde câiz görülmektedir. (EBUZERR: ŞİA DEĞİLDE ŞAH İSMAİLİN MEZHEBİ)

Hay babana Rahmet ben cok önce buna benzer ama ressam kisilik italyan olarak biliyorum.Belkide yaniliyorum.Ben Siia ile ilgili kismi okudugumu hatirlamiyorum belki kaynak baska idi.

GEZGÝN

New member
çok teşekkür ederim
yavuz sultan selimi burada bir defa daha andık
neler görmüş geçirmiş bu topraklar...
bizler onlara layık olamadık... :(
kendisine ve diğer tüm padişahlara fatiha okuyalım diyerek sözümü bitiriyorum :)

FUADEKE

New member

Allah razı olsun ben bu konuyu okuduğum kitaplarda göremedim de gerçek mi uydurma mı merak ediyodum...
Ama o niyet bile güzel...
Allah tekrar tekrar razı olsun bi osmanlı sever daha çıktı...
Gerçekten birçoğu Allah dostu evliyaullahtan kimseler...
Teşekkür ederim...

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
Yavuz Sultan Selim: Banada bir küpe getirin?

Yavuz Sultan Selim: Banada bir küpe getirin?

...

Yavuz Mısırda nediml eriyle oturur ken gördü, bir kısım kimsel erin kulakl arında küpe vardı, ayakla rında pranga vardı, boyunl arında tasma vardı.. Sordu dostum niçin bunlar kulakl arına küpe takıyorlar?? yanındaki nedim söyledi: Hünkarım bunlar esir, köle,, esaret lerine delale t etsin diye kulakl arına küpe takılıyor.. O halde bir küpede bana getiri n bende takayım bende Hakk ın esiriy im kölesiyim...

(bir gün takıp çıkardığı ya da sadece niyeti
ni belli edip hiç takmadığı rivaye t edilmiştir)

....

Çilekeþ

New member
Modern zibidilerin '' Yavuz'da takıyordu '' lafına güzel bir cevap. İslamda Niyet önemlidir. Paylaşım için saol tarihci. Selamun aleykum.

Üst Alt