Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kabak Sevmemenin Bedeli

Kabak Sevmemenin Bedeli

• konu silinsin...

Kullanılan: 0 0.0%
  • konu kilitlensin...

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

rusen_alp

New member
Ruşen sana biraz sabr ve sukunet tavsiye edebilirmiyim sevgili dostum. Bunu özellikle yaptıklarını aylardır yaza çize bir hale girdikki Allah inandırsın bazen yattığım zamanlarda özellikle gözüme uku girmiyor.Acaba nerede yanlış cümle kurdum veya anlatmak istediğimden daha farklı alakası bile olmayan bir yere girdim ki; karşımdaki koskoca insan (ama bayan ama erkek) ısrarla yanlış anlamaya devam ediyor diyerek bazen uykularım kaçtı. Çünkü biliyoruzki bu siteye bir çok insan giriyor ve konuları okuyor o yüzden bazen buraya yazı asarken çok ince eleyip sık dokumak ve ondan sonra bir daha okuyup o yazıyı emin olduktan sonra asmak gerekiyor diye düşünüyorum. Neyse!

Nurşeyma hanım da sanırım sehven bir hatadan dolayı bu yazıyı gördü ve hem komik buldu hemde saçma bulduki (hüsnü zan yapalım artık) bu yaıyı bizlerle paylaştı. Bu konuda henüz öğrenme aşamasında olduğunu zaten kendileri söylüyorlar. Ama bilmiyorlarki bu sitede her zaman bir peygamber düşmanlığı yapanlar bulunuyor. Böylesi yazılarda zaten gerilmiş sinirlerimizi zemberek gibi fırlatıyor. Senin BMC şöförü olmadığını biliyorum sevgili hukukçu kardeşim. Seninle meslektaşız da aynı zamanda, o yüzden bu meslekte sabrlı ve her an dikkatli olmayı yaşantımıza geçirmemiz gerekiyor. Adaleti ihya anlamına buna diğer insanlara nazaran daha çok mükellefiz. Neyse diyelim olabilir "alıntıdır" diye zaten bahsetmişti, seyfullah kardeşim ile beraber biz niyeti beğenmediğimizden dolayı eleştirel davrandık. Sen de tamam olabilir deyip kapat konuyu, bence herkes için hayırlısı bu olur. Hiç kimsede Peygamber (s.a.v.) ile ilgili en küçük bir istihzada lütfen bulunmasın. Bu sözü Peygamber (s.a.v.) için kullanmıyorum, lütfen sözünü kendimiz için diliyorum. Çünkü O'na (s.a.v.) yapılan en küçük saldırıyı kendimize yapılmış görüyoruz ve doğal olarak asabileşiyoruz. Sözümü ruşen kardeşimin söylediği söz ile bitiriyorum.

"Anam babam sana feda olsun ya Resulullah"

Doğru söze nedir ki....
olsa olsa ancak şu denilebilir
" Hak söz söyleyenin ayağını öperim "

nurþeyma

New member
Ruşen sana biraz sabr ve sukunet tavsiye edebilirmiyim sevgili dostum. Bunu özellikle yaptıklarını aylardır yaza çize bir hale girdikki Allah inandırsın bazen yattığım zamanlarda özellikle gözüme uku girmiyor.Acaba nerede yanlış cümle kurdum veya anlatmak istediğimden daha farklı alakası bile olmayan bir yere girdim ki; karşımdaki koskoca insan (ama bayan ama erkek) ısrarla yanlış anlamaya devam ediyor diyerek bazen uykularım kaçtı. Çünkü biliyoruzki bu siteye bir çok insan giriyor ve konuları okuyor o yüzden bazen buraya yazı asarken çok ince eleyip sık dokumak ve ondan sonra bir daha okuyup o yazıyı emin olduktan sonra asmak gerekiyor diye düşünüyorum. Neyse!

Nurşeyma hanım da sanırım sehven bir hatadan dolayı bu yazıyı gördü ve hem komik buldu hemde saçma bulduki (hüsnü zan yapalım artık) bu yaıyı bizlerle paylaştı. Bu konuda henüz öğrenme aşamasında olduğunu zaten kendileri söylüyorlar. Ama bilmiyorlarki bu sitede her zaman bir peygamber düşmanlığı yapanlar bulunuyor. Böylesi yazılarda zaten gerilmiş sinirlerimizi zemberek gibi fırlatıyor. Senin BMC şöförü olmadığını biliyorum sevgili hukukçu kardeşim. Seninle meslektaşız da aynı zamanda, o yüzden bu meslekte sabrlı ve her an dikkatli olmayı yaşantımıza geçirmemiz gerekiyor. Adaleti ihya anlamına buna diğer insanlara nazaran daha çok mükellefiz. Neyse diyelim olabilir "alıntıdır" diye zaten bahsetmişti, seyfullah kardeşim ile beraber biz niyeti beğenmediğimizden dolayı eleştirel davrandık. Sen de tamam olabilir deyip kapat konuyu, bence herkes için hayırlısı bu olur. Hiç kimsede Peygamber (s.a.v.) ile ilgili en küçük bir istihzada lütfen bulunmasın. Bu sözü Peygamber (s.a.v.) için kullanmıyorum, lütfen sözünü kendimiz için diliyorum. Çünkü O'na (s.a.v.) yapılan en küçük saldırıyı kendimize yapılmış görüyoruz ve doğal olarak asabileşiyoruz. Sözümü ruşen kardeşimin söylediği söz ile bitiriyorum.

"Anam babam sana feda olsun ya Resulullah"

Ben tersini düşünüyorum,
Bu site de, eğer ate değilse,
Bir kişi bulamazsınız Peygamber düşmanlığı yapabilecek,
Hepsine adım gibi kefilim,
Radikalislam hocam,
Sizin olmayan birşeyi feda etmişsiniz, bu kolaydır..:)
CANIM CANANIM SANA FEDA OLSUN YA RESULALLAH..

rusen_alp

New member

İmam yusufu eleştirmek bana kalmadı da onu savunmak size mi düştü..

Tamam Nurşeyma Hanım,
kusurumuz olduysa affola...
bilmeden haksız yere birisini kırmışsak da binlerce kez özür....
son olarak şunu söyleyerek tartışmaya benim açımdan son noktayı koymak istiyorum...

Hiç kimse bizim Peygamber sevgimizi sınamasın.
Zira biz O'nu sevenleri bu kadar severken ve savunurken, Peygamber Efendimize olan sevgimizi siz düşünün....

selam ve dua ile...

radikal

New member
Ben tersini düşünüyorum,
Bu site de, eğer ate değilse,
Bir kişi bulamazsınız Peygamber düşmanlığı yapabilecek,
Hepsine adım gibi kefilim,
Radikalislam hocam,
Sizin olmayan birşeyi feda etmişsiniz, bu kolaydır..:)
CANIM CANANIM SANA FEDA OLSUN YA RESULALLAH..

Okuyormusunuz, yoksa okuyor mu görünüyorsunuz ? Verdiğimiz örneği görmediyseniz daha o kadar çok örnek varki. Yazık! sadece yazık!

Anne babam benim bu dünayaya gelmeme sebep olan varlığımın yegane temelleri hanımefendi.

selametle.

chamdali

New member
Tabii chamdali elbette örneklendiririz, sen yeterki iste. Keşke örnekleme yapacak ufacık bir dökümanı bulma imkanım olmamış olsaydı.

Dostum! uzun zamandır foruma girmiyorsunuz sanırım, o yüzden güncelliği kaybetmiş yada takip etmemiş olabilirsiniz. Size açıklama olması düşüncesi ile başka bir güncel konudan alıntılayıp göstermek isterim. Konu halen tartışmaya açık bir vaziyettedir. Sizinde bu arada bu konu ile ilgili düşüncelerinizi okumak isteriz.

Selam,

Bahsettiğiniz başlığa ve yazıya baktım. Daha önce başka bir sitede görmüş ve okumuştum. Tekrar baktım, 2005 yılında yazılmış. Tekrar okudum yazıyı. O yazıyı yazan şahsı yazılarından tanırım. Sert bir üsluba sahiptir. Hadislere yönelik sert ve kırıcı sözleri kesinlikle peygambere söylenmiş değildir. Ancak hadislere değer veren insanları rencide edicidir.

Sahip olduğu sert tutum ve kullandığı iğneleyici kelimeler onun peygamber düşmanı olduğu izlenimi edinmenize yol açmış. Ancak yazıyı yazdığı dönemde peygamber düşmanı olmadığını biliyorum.

NOT: Yazıyı siteye aktaran hanif bir kul nickli arkadaşı tanımıyorum. O bu konuda kendi düşüncesini umarım ifade eder.

chamdali

New member

şöle açık bi soru soruyum size: (diyelim ki...) hadislerin efendimiz tarafından söylendiği kesin olmasa!! bu durum O söyledi denilen ve Kuranla çelişmeyen ve kaynağı(RAVİ'leri)belli olan söleri için ÇAPUT demek doğrumudur??!???!??

selametle...

Bence değildir. Bu yazıyı yazan arkadaşın sert ve kırıcı üslubundan dolayı böyedir. Peygambere düşmanlık yok ama rivayetleri dinin merkezi olarak algılayan zihniyete bir düşmanlık var.

ÇAPANOÐLU

New member
Ooo, maşallah fırtınalar esmiş, yer gök sarsılmış, 8 nokta şiddetinde zelzeleler olmuş, Ebu Yusuf sevgisi Peygamber sevgisi noktasında son bulmuş ve bir tabak kabak iman ile imansızlığın belirleyicisi olmuş..
Hasbünallah.. Neyse, baştan söyleyim de.. Ben kabağı sevmem ama Peygamberi çok severim.. Peygamberi de, Kabak sevdiği için değil..
Allah'ın elçisi olduğu için severim..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Nurşeyma Hanım eğer bir şeyleri alıntı yapacaksanız bunu dosdoğru yapın, Nasreddin Hoca gibi leyleği görüp de önce gagasından kesip, sonra da kanatlarını kesip , bak şimdi kuşa benzedin olayı olmasın....

Kitabın 80. sayfasında var dediniz, baktım bulamadım.
Ama 80 . sayfasında yoktur belki ileriki sayfalar olabilir dedik, ve kitabı büyük bir titizlikle inceledim ve en nihayetinde bahsi geçen kitabın 126-127 . sayfasının, şerh kısmının 141. maddesinde bahsi geçen olayı okudum.
Ama orada bu olay şöyle bağlanıyor deniliyor ki.

EĞER BU KİŞİ " KABAK SEVMİYORUM " LAFZINI , PEYGAMBERİ İSTİHFAF ETMEK YANİ KÜÇÜMSEMEK ANLAMINDA KULLANMIŞSA , O KİŞİNİN KATLİNE HÜKÜM VERİLİR, EĞER BU KİŞİ YARATILIŞI İTİBARIYLA KABAK SEVMİYORSA ŞERİ HÜKÜM GEÇERSİZ OLUR.

gerekli cevap verilmiş, eserde devamında konu yazılmış hamdolsun anladığım gibiymiş, ve bunun üzerine cevap yok diye düşünüyorum.... bence konuyu uzatmanında manası yok.

ÇAPANOÐLU

New member
gerekli cevap verilmiş, eserde devamında konu yazılmış hamdolsun anladığım gibiymiş, ve bunun üzerine cevap yok diye düşünüyorum.... bence konuyu uzatmanında manası yok.

Ben konuyu henüz gördüm ve daha bir adet yorum yazdım,
İnş. uzatmanın manası yok.. uyarısı bana değildir..
Artı, seyfullah, ne zamandan beri birileri Peygamberi özelliklerini alay konusu yaparak küçük düşürmeye tevessül eylemiş, buna sizin aklınız yatıyor mu Hak aşkına..
Şu anda şu sitede yazan hiç kimse sarık takmaz, cübbe giymez, peygamber gibi yaşamaz, bu küçümseme manasına mı gelmelidir..
Peygamberin tebliğine dört dörtlük sarıldık, ona halıs ümmet olabildik te, hangi yemeği sevip sevmediği meselesi mi kaldı..

Aşağıdaki yazı ile kıyaslayın bakalım, Peygamber şu an gelse kapınıza, ne kadar hazırsınız?...

Bir Gün Peygamberimiz Evimize Ziyarete Gelse;

Eğer birgün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse yalnızca bir kaç günlüğüne. Aniden çalsa kapınızı merak ediyorum, neler yapacağınızı. Biliyorum böylesine şerefli bir konuğa açacağınızı en güzel odanızı O'na sunacağınız tüm yemekleri en iyisi olacağını. Ve inandırmaya çalışacağınızı, O'nu evinizde görüyor olmaktan mutluluk duyacağınızı. Gerçekten de evinizde O'na hizmet etmekten alacağımız hazzı.

Fakat söyleyin bana Efendimizi evinize doğru gelirken gördüğünüzde, O'nu kapınızda mı karşılayacak sınız? Yoksa onu içeri almadan önce, aceleyle bazı dergileri, gazeteleri çabucak saklayıp yerine Kur'an-ı Kerim'i mi koyacaksınız? Peki hala televizyonda Amerikan filmlerini mi seyredecek siniz? Yada kapatmaya mı koşacaksınız aceleyle, O size kızmadan önce?

Kimbilir belkide ağzınızdan hiç çıkmamış olmasını dilersiniz, hatırlayabildiğiniz en son çirkin kelimeleri. Peki ya; dünyalık müziğinizi, kasetlerinizi de saklayacak mısınız? Ve bunun yerine ortalığa kitaplığınızın raflarında tozlanmış hadis kitapları mı çıkaracaksınız? Yoksa telaşla "ne yapayım" diyerek, sağa sola mı koşturacaksınız?

Merak ediyorum, eğer Peygamber Efendimiz, birkaç günlüğüne sizinle birlikte yaşasa, her zaman yaptığınız şeyleri yapmaya devam edecek misiniz? Ailenizdeki sohbetler eski halini koruyacak mı? Her yemekten sonra sofra duası etmeyi yine zor mu bulacaksınız? Hiç yüzünüzü asmandan, oflayıp puflamadan her vakit namazınızı kılacak mısınız? Ya sabah namazı için, sıcacık yataktan erkenden fırlayacak mısınız?

Peki ya yine mırıldayacak mısınız, her zaman söylediğiniz şarkıları? Ve okuyacak mısınız her zaman okuduğunuz kitapları? Peki izin verecek misiniz, aklınızın ve ruhunuzun beslediği şeylere?

Yoksa hiç bilmemesini mi isterdiniz? Şöyle diyelim yada, gideceğiniz her yere götürebilecek misiniz Peygamber Efendimizide? Yoksa birkaç günlüğüne değişecek mi planlarınız? Tanıştırmaktan onur duyar mısınız en yakın arkadaşlarınızı O'nunla? Yoksa hiç karşılaşmamayı mı umardınız Peygamber Efendimizin ziyareti bitene dek?

Şimdi söyleyin açık yüreklilikle O'nun kalmasını ister misiniz sizinle sonsuza dek, hep birlikte? Yoksa rahat bir nefes mi alacaksınız, ziyareti bitip gittiğinde? Gerçekten bilmek ilgi çekici olabilir değil mi? Bilmek ve düşünmek eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretimize

ne yapardınız

rusen_alp

New member
Bende onu kastedmiştim.

Tamam kardeşim o sözcüğü bana da deseniz bir önemi yok.ve inanın o sözcüğü bana demiş olmanızı ümit ediyorum...
Her şey için Allah razı olsun...
bir an için nefsimi savunacak kadar ahmaklaştım...
Kusura bakma...
O mesajı da değiştirdim zaten...
Beşer şaşar işte....

khan19556

New member
Bu yazımın silinmesini istiyorum,
Bin edep ve adap çerçevesinde birşeyler paşlaşırız belki diye hareket ettim ama..
Sitenin en hanfendi üyelerinden birine yapılan bu saygısızlığı ve haksızlığı sindiremem..
Şu andan itibaren, içinde sevginin ve saygının olmadığı konularda kelam etmeme kararı aldım..
Sevgili möderatörler, bu yazıyı silmenizi istirham ediyorum..
Sevgili kardeşim YILDIZ
Sizden çok özür diliyorum, böyle bir olayla karşı karşıya gelmene sebep olduğum için..
Gerçekten üzgünüm..

Bir kuyuya bir taş atıp sonra tüh kafa yardım deyip çakilmek olmaz hanımefendi...
Efkarınızı savunun...İslam fikrini savunacak mücahidlere muhtaçtır.

İmam yusufu eleştirmek bana kalmadı da onu savunmak size mi düştü..

Kime düşer bilmem ama ben bu vazifeyi seve seve üstlenirim.
Ve bi-iznillah islam ulemasının yüksek makamını en inatçıya dahi ispat ederim.

Ben konuyu henüz gördüm ve daha bir adet yorum yazdım,
İnş. uzatmanın manası yok.. uyarısı bana değildir..
Artı, seyfullah, ne zamandan beri birileri Peygamberi özelliklerini alay konusu yaparak küçük düşürmeye tevessül eylemiş, buna sizin aklınız yatıyor mu Hak aşkına..
Şu anda şu sitede yazan hiç kimse sarık takmaz, cübbe giymez, peygamber gibi yaşamaz, bu küçümseme manasına mı gelmelidir..
Peygamberin tebliğine dört dörtlük sarıldık, ona halıs ümmet olabildik te, hangi yemeği sevip sevmediği meselesi mi kaldı..[/COLOR]

Biz sarıkta sarıyoruz cübbede giyiyoruz kardeşim...
Kendi adınıza konuşmanız daha manalı olacaktır.

Aslında bitmedi Seyfullah...
Edip YÜKSEL in kitabından mevzuyu kendi işlerine geldiği gibi yazdıklarını kabul etmeden de bitmeyecektir.
Kaynağın aslında mevzu çok farklıdır.Edip YÜKSEl den alıntı yapılarak anlatılan olayla mana itibariyle bir bağlantıda yoktur.

nurþeyma

New member
Bir kuyuya bir taş atıp sonra tüh kafa yardım deyip çakilmek olmaz hanımefendi...
Efkarınızı savunun...İslam fikrini savunacak mücahidlere muhtaçtır.

fikirlerimin sonuna kadar ardındayım lakin benim yüzümden hiçbir suçu olmayan biri kötü laf işitecekse, burada geriye çekilirim, benim için masum insanlar melek mesabesindedir,

Kime düşer bilmem ama ben bu vazifeyi seve seve üstlenirim.
Ve bi-iznillah islam ulemasının yüksek makamını en inatçıya dahi ispat ederim.

Allah yolunda kaim ve daim eylesin kardeş, siz ulemayı savunun biz Allah'ın Dinini, aradaki farkı farkeylemeniz dileğimle...

Biz sarıkta sarıyoruz cübbede giyiyoruz kardeşim...
Kendi adınıza konuşmanız daha manalı olacaktır.

Hz. Aişe tek parça uzun cilbap giyermiş, ben giyemiyorum, site de kaç kadın giyiyordur bilmiyorum ama ben Aişenin ilmine talibim, giyimine değil..

Aslında bitmedi Seyfullah...
Edip YÜKSEL in kitabından mevzuyu kendi işlerine geldiği gibi yazdıklarını kabul etmeden de bitmeyecektir.
Kaynağın aslında mevzu çok farklıdır.Edip YÜKSEl den alıntı yapılarak anlatılan olayla mana itibariyle bir bağlantıda yoktur.

Doığruyu papa söyleyince diyalog, EDİP söyleyince tu kaka öyle mi?..
Bir hiristiyan, Yahudiye gösterdiğiniz hoşgörüyü müslümanlara da göstermenizi isterdim velakin...
İstemekle olmuyor maalesef..

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Bir hiristiyan, Yahudiye gösterdiğiniz hoşgörüyü müslümanlara da göstermenizi isterdim velakin...

benim kanaatimce papa ve edip bir birisi aşikar yapıyor digeride içeriden yıkıyor netice ikiside aynı

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net

papa hiç değilse inkarı kabul ediyor , ona tebliğ yapmak artık üstüne borç , edip bunu inanç kisvesi altında yapıyor, ona tebliğ borç ama papdan daha vahim bir durumda... hiç dğeilse müslüman olduğuna itibar edenler ardınca gidiyor, ama ayette herkes imamları ile çağırılıcak diyor..kendine edip i imam edinenler bilsinlerki ediple haşr edilicekler...

ÇAPANOÐLU

New member
papa hiç değilse inkarı kabul ediyor , ona tebliğ yapmak artık üstüne borç , edip bunu inanç kisvesi altında yapıyor, ona tebliğ borç ama papdan daha vahim bir durumda... hiç dğeilse müslüman olduğuna itibar edenler ardınca gidiyor, ama ayette herkes imamları ile çağırılıcak diyor..kendine edip i imam edinenler bilsinlerki ediple haşr edilicekler...

Yapma, etme seyfullah,
Edip'i papadan daha zararlı görmek..
Papa ile mahşere evet ama, ediple olmaz demek..
Valla burada söyleyecek söz bulamıyorum,
İslam aleminde yaşayan en kötü müslümanı..
Milyon kez papaya tercih ederim..
Bu nasıl bir misal, bu nasıl bir savunma Allah aşkına.
Şeymanur'a gel de katılma şimdi,
Hiristiyana hoşgörü, müslümana HOŞKÖRÜ..
İncilliye kucak aç, Kur'anlıya sırtını dön..
Ne deyim, Allah mübarek eyleye..

rusen_alp

New member
Yapma, etme seyfullah,
Edip'i papadan daha zararlı görmek..
Papa ile mahşere evet ama, ediple olmaz demek..
Valla burada söyleyecek söz bulamıyorum,
İslam aleminde yaşayan en kötü müslümanı..
Milyon kez papaya tercih ederim..
Bu nasıl bir misal, bu nasıl bir savunma Allah aşkına.
Şeymanur'a gel de katılma şimdi,
Hiristiyana hoşgörü, müslümana HOŞKÖRÜ..
İncilliye kucak aç, Kur'anlıya sırtını dön..
Ne deyim, Allah mübarek eyleye..

Mevlana Konya sokaklarında fahişelerin olduğu sokaklara gider onlarla konuşurmuş.
Bir tane kişi de Mevlana'yı takip etmiş....
Bu olayı yani Mevlana'nın kötü kadınlarla muhabbet ettiğini görmüş...
Ve bu olayı herkese yaymış...herkese anlatmış... mevlanayı karalamış ve kötülemiş...
Arkasına aldığı kişilerle birlikte Mevlana'nın üzerine yürümüş...
Ve nihayet Mevlana'yı kötü kadınlarla konuşurken yakalamış...
Başlamış bu adam Mevlana 'ya şöyle demeye
" Mevlana sen nasıl adamsın...hem dinden bahsediyorsun, hem de burada şu fahişelerle konuşuyorsun, onlarlamuhatap oluyorsun."
Mevlana bu adama dönerek
" Bre adam, bu fahişe kadınların hepsi senden daha hayırlı"
Adam şaşırarak " Nasıl olur " diye sorar.
Mevlana " Bu fahişe kadınların hepsi olduğu gibi, ama sen olduğun gibi değilsin, olduğun gibi görünmüyorsun "
Bu sırada o kötü kadınların hepsi Mevlana'ya " Ya mevlana,biz gerçekten bundan , bu adamdan hayırlımıyız,?" diye sorarlar
Mevlana ;evet siz bu adamdan daha hayırlısınız, çünkü siz olduğunuz gibisiniz "
Sonra oradaki tüm kadınlar günahlarından tövbe ederek Hakk yola baş koyar... Sıratı müstakimi takip ederler.
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğü gibi ol...
Seyfullah kardeşimiz de buna işaret ediyor.... sağlıcakla kal.

ÇAPANOÐLU

New member
Mevlana Konya sokaklarında fahişelerin olduğu sokaklara gider onlarla konuşurmuş.
Bir tane kişi de Mevlana'yı takip etmiş....
Bu olayı yani Mevlana'nın kötü kadınlarla muhabbet ettiğini görmüş...
Ve bu olayı herkese yaymış...herkese anlatmış... mevlanayı karalamış ve kötülemiş...
Arkasına aldığı kişilerle birlikte Mevlana'nın üzerine yürümüş...
Ve nihayet Mevlana'yı kötü kadınlarla konuşurken yakalamış...
Başlamış bu adam Mevlana 'ya şöyle demeye
" Mevlana sen nasıl adamsın...hem dinden bahsediyorsun, hem de burada şu fahişelerle konuşuyorsun, onlarlamuhatap oluyorsun."
Mevlana bu adama dönerek
" Bre adam, bu fahişe kadınların hepsi senden daha hayırlı"
Adam şaşırarak " Nasıl olur " diye sorar.
Mevlana " Bu fahişe kadınların hepsi olduğu gibi, ama sen olduğun gibi değilsin, olduğun gibi görünmüyorsun "
Bu sırada o kötü kadınların hepsi Mevlana'ya " Ya mevlana,biz gerçekten bundan , bu adamdan hayırlımıyız,?" diye sorarlar
Mevlana ;evet siz bu adamdan daha hayırlısınız, çünkü siz olduğunuz gibisiniz "
Sonra oradaki tüm kadınlar günahlarından tövbe ederek Hakk yola baş koyar... Sıratı müstakimi takip ederler.
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğü gibi ol...
Seyfullah kardeşimiz de buna işaret ediyor.... sağlıcakla kal.

Ahh ruşenim ah..
Mevlana meseleyi açıklamasın, etrafındakiler yanlış anlayınca, bir fahişeyi onlardan üstün saysın..
Biz birileri fahişelerle gezerken, elinde şarap şişesi dolaşırken, hüsnü zan besleyeceğiz, beslemezsek fahişeden kötü ilan edileceğiz..
Niye, çünkü milletin gerçek niyetini okuyamadığımız için..
Peki, aynı kategoriye Edip'i, Yaşar Nuri'yi, Zekeriye Beyaz'ı niye koymuyorsunuz, yoksa, bir insanın iyi anlaşılması için illa tarikatçı olması mı şarttır..
Kardeş, birilerinden göründükleri gibi olmasını istiyorsanız, siz de herkese olduğunuz gibi görünmelisiniz..
Değer addettiğiniz kriterlere önce kendiniz uymalısınız ki herkesten aynı hassasiyeti bekleyesiniz..

rusen_alp

New member
Ahh ruşenim ah..
Mevlana meseleyi açıklamasın, etrafındakiler yanlış anlayınca, bir fahişeyi onlardan üstün saysın..
Biz birileri fahişelerle gezerken, elinde şarap şişesi dolaşırken, hüsnü zan besleyeceğiz, beslemezsek fahişeden kötü ilan edileceğiz..
Niye, çünkü milletin gerçek niyetini okuyamadığımız için..
Peki, aynı kategoriye Edip'i, Yaşar Nuri'yi, Zekeriye Beyaz'ı niye koymuyorsunuz, yoksa, bir insanın iyi anlaşılması için illa tarikatçı olması mı şarttır..
Kardeş, birilerinden göründükleri gibi olmasını istiyorsanız, siz de herkese olduğunuz gibi görünmelisiniz..
Değer addettiğiniz kriterlere önce kendiniz uymalısınız ki herkesten aynı hassasiyeti bekleyesiniz..

Tamamçok haklısınız da...
Allah'ın haram dediğine helal, helal dediğine haram diyen birisine nasıl hüsn-ü zan besleyelim...
Keşke besleyebilsek ama malesef.....

Üst Alt